Owczarek z Bergamo: pies pasterski

10 Czerwiec, 2020
Wygląd owczarka z Bergamo sprawia, że nie da się go pomylić z żadną inną rasą. Czy chcesz wiedzieć więcej o tym psie pasterskim?
 

Dzisiaj porozmawiamy o kolejnej niepowtarzalnej rasie psów, a jest to owczarek z Bergamo. Zwierzę to pochodzi z górzystych regionów Włoch. Przez dziesięciolecia rolnicy wykorzystywali go do pracy jako pies pasterski. Opowiemy co niego o jego pochodzeniu, cechach i osobowości.

Owczarek z Bergamo: pochodzenie

Istnieje kilka możliwych źródeł pochodzenia tej rasy. Najbardziej znaną i najbardziej prawdopodobną opcją jest to, że pochodzą one od psów Molosów w Persji. Zwierzęta te zostały przywiezione do Persji przez Greków i Fenicjan prawie 2000 lat temu. Inne teorie wskazują na ich pokrewieństwo z węgierską rasą komondor, a nawet z mastifem tybetańskim.

Jednak nie ma pisemnego potwierdzenia którejkolwiek z teorii. Wiemy jednak, że owczarek z Bergamo przyczynił się do powstania wielu innych ras psów pasterskich.

Przez większą część XIV wieku rasa ta była dominującą cechą krajobrazu wiejskiego i inwentarza żywego. Wynika to z jej wszechstronności w wypasaniu. Jednak wraz z rewolucją przemysłową rasa ta zaczęła odchodzić w zapomnienie i prawie zniknęła.

pies pasterski

Od tego czasu różne stowarzyszenia walczyły o zachowanie rasy. Dziś możemy znaleźć okazy rozrzucone po całym świecie jako zwierzęta domowe.

 

Ogólna charakterystyka

Bergamasco lub owczarek z Bergamo to pies średniej wielkości o mocnym ciele i dużej głowie. Najbardziej zauważalną cechą tej rasy jest jej gęsta sierść. Często tworzy grube pasma, które nadają mu charakterystyczny wygląd.

Owczarek z Bergamo zimą

Te grube pasma sierści powstają, gdy dłuższa pokrywa zewnętrzna łączy się z wełnianą pokrywą wewnętrzną. Sierść Bergamasco, oprócz nadania mu specyficznego wyglądu, służy również jako ochrona przed różnymi warunkami pogodowymi. Psy te są przeważnie szare, ale w różnych odcieniach.

Zachowanie owczarka z Bergamo

Zrównoważony charakter tej rasy sprawia, że są idealnymi zwierzętami do ochrony stad. Owczarki z Bergamo są również inteligentne, odważne, pracowite i potrafią dostosować się do każdej sytuacji.

Jednak przede wszystkim – psy te są spokojne, pełne szacunku, cierpliwe i wierne. Mimo że Alpy są trudnym środowiskiem, charakter owczarków Bergamasco jest bardzo łagodny. Zazwyczaj są uległe i przywiązują się do ludzi oraz innych psów.

Pracują nie tylko jako psy pasterskie. Obecnie zwierzęta te pomagają przy akcjach ratunkowych i pracują w policji. Owczarek z Bergamo jest oczywiście rasą, która dostosuje się do każdego terenu.

 

Talenti, A., Dreger, D. L., Frattini, S., Polli, M., Marelli, S., Harris, A. C., … & Caniglia, R. (2018). Studies of modern Italian dog populations reveal multiple patterns for domestic breed evolution. Ecology and evolution8(5), 2911-2925.