Najlepsze rasy psów do Canicross

01 Styczeń, 2020
Psy te są nie tylko silne fizycznie, ale także mają osobowość oraz wewnętrzną dyscyplinę, dzięki którym są idealne do tego sportu.
 

Jest to sport, którego popularność na całym świecie wzrasta, głównie ze względu na to, że to świetny sposób na szkolenie psów oraz spędzanie z nimi czasu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najlepsze rasy psów do Canicross i czy twój pies nadaje się do tego sportu.

Najlepsze rasy psów do Canicross

Jeśli chodzi o zasady, to każda rasa może brać udział w zawodach. Liczy się tylko dobra kondycja fizyczna oraz aktualne badania weterynaryjne. Ponadto psy muszą mieć chipy i być w wieku od roku do 10 lat.

Jednakże, niektóre rasy psów lepiej się sprawdzają w tym sporcie. Canicross może być dosyć wymagający dla nich (i dla właścicieli!). Oto najlepsze rasy psów do Canicross:

1. Airedale Terrier

Rasa ta pochodziła pierwotnie z Wielkiej Brytanii, podobnie jak większość ras terierów, i jest uważana za jedną z najsilniejszych ras psów ze względu na rozbudowaną muskulaturę. Psy te są również uważane za wytrzymałe i aktywne, co czyni je idealnymi kompanami do biegania lub do udziału w Canicross.

Airedale Terrier (na zdjęciu powyżej) jest inteligentnym, posłusznym i uległym psem. Bardzo dobrze reaguje na podstawowe szkolenie i proste polecenia. Jedyny problem, jaki występuje u tej rasy, to regularne czyszczenie uszu w celu uniknięcia infekcji, a także codzienne szczotkowanie, aby zapobiec plątaniu się włosów.

2. Wyżeł weimarski

To jedna z najpopularniejszych ras w Canicross ze względu na dużą wytrzymałość i łatwość tresury. Psy te są bardzo posłuszne, dobrze się zachowują i mają mnóstwo energii.

 
jakie rasy psów do canicross

Wyżeł weimarski ma ponadto krótką, gęstą sierść, która dobrze chroni przed wilgocią i ułatwia poruszanie się po mokradłach. Ma muskularne, proporcjonalne ciało, z długimi, dobrze rozwiniętymi nogami. Jest również bardzo pewny siebie i nie ma problemów z przeskakiwaniem przeszkód na różnych wysokościach.

3. Border Collie

Ta rasa pochodzi ze Szkocji i jest rasą pasterską, która jest doskonałym wyborem do Canicross. Jest tak, ponieważ są to bardzo inteligentne i zwinne zwierzęta, które są też bardzo posłuszne.

Border Collie są uważane za jedne z najłatwiejszych ras do trenowania i doskonale nadają się do uprawiania psich psów.

sporty zwierzęce

Border Collie to psy silne, energiczne, wysportowane i niezwykle szybkie. Są średniej wielkości rasą z podwójną sierścią, który chroni je przed niskimi temperaturami i wodą. Kiedy biegają lub chodzą, nie podnoszą bardzo wysoko nóg, co pomaga w skradaniu się.

 

4. Owczarek belgijski

Oto kolejny świetny pies do Canicross ze względu na jego inteligencję, umiejętność ciężkiej pracy i wspaniałą osobowość. Niegdyś głównie pełniły rolę psów pasterskich, ale obecnie są lepiej znane z roli, którą pełnią w policji (jak owczarki niemieckie).

Bardzo ważne jest, aby tresować je i socjalizować, gdy są jeszcze szczeniętami, aby wyrosły na posłuszne psy.

skok przez płotki dla psów

Owczarek belgijski ma około 60 cm wysokości i waży około 40 kilogramów (samiec). Jego ciało jest mocne i muskularne, sierść brązowa i krótka, a duże, spiczaste uszy są czarne, tak jak pysk.

5. Labrador Retriever

Jest to chyba jedna z najpopularniejszych ras domowych, ponieważ labradory retriever są znane ze swojego posłuszeństwa i wytrzymałości fizycznej. Jednak z tych samych powodów często można je zobaczyć w Canicross.

zawody sportowe dla psów
 

Rasa ta była kiedyś wykorzystywana do polowań lub tropienia zdobyczy. Ich muskulatura jest dość dobrze rozwinięta i są dość szybkie. Idealny pies do wspólnego wykonywania ćwiczeń!

Czy istnieją rasy, które nie mogą brać udziału w Canicross? Niestety, ale niektóre z nich wykluczają pewne cechy fizyczne. Są to między innymi psy z zespołem brachycefalicznym, takie jak buldog francuski, mops czy boston terrier.