Kot somalijski: osobowość i pielęgnacja

23 Marzec, 2020
Kot somalijski ma świetną osobowość. Jest cierpliwy i nie ma w nim ani krzty zaborczości. To idealny towarzysz dla dzieci, a nawet dla innych zwierząt.
 

Kot somalijski to jeden z najładniejszych kotów na świecie. Oprócz niezwykłej urody, jest to jedna z ras, które łatwo odróżnić od innych. Czy chcesz poznać ją lepiej? Dzisiaj opowiemy Ci co nie co o tym uroczym kocie, a Ty zdecydujesz, czy będzie dla Ciebie odpowiedni.

Kot somalijski: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Pochodzenie

Po usłyszeniu jego nazwy nie da się nie pomyśleć o Somalii. Ale, co ciekawe, nazwa tej rasy nie ma nic wspólnego z krajem. W rzeczywistości kot ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Chociaż wielu zna tego kota pod nazwą kot abisyński w niektórych częściach tych krajów, ten drugi jest w rzeczywistości zupełnie inną rasą. Jego cechy są bardzo specyficzne.

Na przykład, sierść kota somalijskiego jest dłuższa i mocniejsza od sierści kotów abisyńskich. Chociaż na pewno jest z nimi spokrewniony, nie został uznany za wystarczająco czystego genetycznie. Z tego powodu nie mógł należeć do tej rasy.

Kot somalijski osobowość

Koty te były ignorowane do czasu, aż ktoś zdał sobie sprawę, że to naprawdę piękne okazy i można z nich „stworzyć” nową rasę.

Sierść jest niewątpliwie najbardziej uderzającą cechą tego kota. Uważa się, że jest to wynik zmieszania rasy abisyńskiej i perskiej – fakt ten nie jest jednak potwierdzony.

 

Rasa została uznana w 1978 r. przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), ale inne stowarzyszenia zrobiły to dopiero cztery lata później.

Kot somalijski: charakterystyka

Kot somalijski jest średniej długości, ale jest bardzo gibki i muskularny. Może ważyć od trzech i pół do pięciu i pół kilogramów, a jego plecy są nieco wygięte. Jego głowa ma kształt klina o okrągłych oczach, zadartym nosie i spiczastych uszach; są one szerokie u podstawy i wąskie u góry.

Oczy mają zwykle intensywny i jednolity kolor, od bursztynu do zieleni. Na ich brzuchu zawsze znajdzie się część, która jest ciemniejsza od reszty futra.

pielęgnacja kota somalijskiego

Nogi są długie z wąskimi i owalnymi łapami. Są jednak mocne i potrafią się poruszać w sposób, który pokazuje ich niesamowitą elastyczność. Jego ogon jest pokryty sierścią, długi, szeroki u podstawy, ale zwęża się ku czubkowi.

Sierść kota somalijskiego to jedna z jego najbardziej zachwycających i atrakcyjnych cech. Jest średniej długości i bardzo cienka, ale jednocześnie jasna i jedwabista. Nie można znajdować się w towarzystwie tego zwierzaka i powstrzymać się od pogłaskania go.

 

Ta wyjątkowa sierść pokrywa całe ciało kota i wiele osób porównuje jego ogon do lisa. Akceptowalnymi kolorami dla tej rasy są czekoladowy brąz, intensywny niebieskawy szary, cynamonowy, srebrzysta czerń, srebrzysty czekoladowy brąz i srebrzysty płowy kolor.

Nie mają pręg, chociaż mogą mieć rozproszone plamki włosów w kilku obszarach ciała, szczególnie na klatce piersiowej i wewnętrznej stronie nóg.

Charakter i osobowość

Kot somalijski jest bardzo figlarny, towarzyski, aktywny i wysportowany, i musi często ćwiczyć. Aktywność powinna być częścią rutyny kota, więc jeśli nie masz dla niego wystarczająco dużo miejsca, musisz zabrać go na dwór i spędzić z nim czas na zabawie.

Małe mieszkania o ograniczonej przestrzeni nie zaspokoją potrzeb tego zwierzęcia. Dlatego bardzo ważne jest, aby zagwarantować mu odpowiednią ilość miejsca.

Ten kot jest słodki, cierpliwy i ani trochę nie jest zaborczy; są to idealne cechy umożliwiające mu interakcję z dziećmi i innymi zwierzętami.

Opieka

Częścią tego kota, która wymaga największej uwagi, jest niewątpliwie jego sierść. Zazwyczaj musi być szczotkowana co tydzień, a podczas sezonu linienia trzeba to robić codziennie.

Jednak w przeważającej części kot wymaga tylko takiej samej opieki, jakiej potrzebują inne rasy, czyli przemywania oczu i uszu, kąpieli co jakiś czas i wycieczek do weterynarza, aby dotrzymać terminu szczepień i odrobaczania.

Czy uważasz, że kot somalijski może być dla Ciebie idealnym zwierzakiem? Jeśli tak, to zachęcamy do adopcji!

 
  • Fogle, Bruce (2001) [1997]. The Encyclopedia of the Cat: The Definitive Visual Guide. Dorling Kindersly Pr. p. 224. ISBN 978-1-4053-3490-7.