Hiszpański Podenco: stworzony do polowania

10 Listopad, 2019
 

Podenco należą do starożytnych ras psów pochodzących z basenu Morza Śródziemnego. Wśród różnych rodzajów psów hiszpański Podenco wyróżnia się jako prawdziwie wszechstronny myśliwy. Chociaż rasa ta nie jest zbyt dobrze znana poza Półwyspem Iberyjskim, ten hiszpański pies gończy uznawany jest za najlepszą rasę do polowań w Hiszpanii.

Ich silne, wytrzymałe ciała pozwalają im na wyjątkową wydajność podczas polowania, nawet na trudnym terenie i trudnych warunkach pogodowych. To wszechstronne zwierzę może polować samo lub w stadzie, nie tracąc przy tym nic z wydajności. Poniżej możesz dowiedzieć się więcej o psach rasy Podenco, a w szczególności o hiszpańskim Podenco.

Hiszpański Podenco i różne rodzaje psów gończych

Istnieje kilka rodzajów lub ras Podenco, które wywodzą się z basenu Morza Śródziemnego. Obecnie uznawane są rasy Podenco z Hiszpanii (Andaluzja, Wyspy Kanaryjskie i Majorka), Włoch (Malta), Portugalii i Grecji.

Hiszpańskie Podenco są jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras w Hiszpanii. Nie jest ona jednak uznawana przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Wielu hodowców nadal stara się o to, aby uczynić tę rasą oficjalną.

Dodatkowo, istnieją również inne stworzone w Hiszpanii Podenco, takie jak Podenco andaluzyjski (z Andaluzji), Podenco z Ibizy (z Majorki) oraz Podenco kanaryjski (z Wysp Kanaryjskich). Nie wspominając już o tym, że są także Podenco z innych krajów, które również posiadają wyśmienity instynkt łowiecki.

 
pies podenco

Oto kilka rodzajów Podenco, które narodziły się poza granicami Hiszpanii:

  • Portugalski Podenco (z Portugalii)
  • Cirneco dell’Etna (znany również jako chart grecki z Sycylii we Włoszech)
  • Pies faraona (z Malty we Włoszech)

Wspólne cechy Podenco

Termin „podenco” odnosi się do kilku ras psów, które są spokrewnione przez pochodzenie i mają takie same cechy fizyczne i behawioralne. Według FCI, psy te są sklasyfikowane w grupie 5 (szpice i psy pierwotne). Jednak pies faraona należy do sekcji 6 tej grupy (psy pierwotne).

Niewiele wiadomo o początkach Podenco. Jednak eksperci uważają, że ich przodkiem jest Tesem. Ten pies myśliwski wyginął, ale w Wielkiej Piramidzie w Gizie wciąż znajdują się przedstawiające go hieroglify. Gdyby Tesem przybył do Europy, najprawdopodobniej byłoby to spowodowane ekspansją Fenicjan.

Psy te są średniej i dużej wielkości zwierzętami o silnym ciele i dobrze rozwiniętych mięśniach. Istnieje pewna różnorodność wielkości niektórych ras, takich jak portugalski Podenco.

Osobowość Podenco

Stworzone do polowań, Podenco mają świetnie rozwinięte zmysły i zawsze są czujne. Są aktywne i niezależne, bardzo inteligentne i dobrze reagują na szkolenie.

 

Ogólnie rzecz biorąc, hiszpański Podenco ma dobre przysposobienie i jest cierpliwy. Ma jednak dużo energii i wymaga dużo ćwiczeń fizycznych oraz stałej stymulacji umysłowej. Brak ćwiczeń ma niszczący wpływ na fizyczne i psychiczne zdrowie tej rasy, zwłaszcza, że mogą być podatne na problemy psychiczne, takie jak destruktywność, nadmierne szczekanie i agresja.

spacer z psem

Jako zwierzęta domowe psy są polecane osobom aktywnym lubiącym spędzać czas na świeżym powietrzu. Podenco potrafią również bardzo dobrze dogadywać się z dziećmi, jednakże muszą zostać odpowiednio przeszkolone i uspołecznione.

Zdrowie hiszpańskiego Podenco

Hiszpański Podenco wyróżnia się nie tylko imponującymi instynktami myśliwskimi, ale także doskonałym zdrowiem. Psy te są bardzo odporne na choroby i wykazują ogromną zdolność do adaptacji, dlatego były w stanie przetrwać przez wiele stuleci.

Ponadto  hodowcy nie próbowali poddać Podenco procesom standaryzacji estetycznej, która dotknęła wiele ras psów. Jest tak, ponieważ historycznie ludzie cenią swoje instynkty bardziej niż ich wygląd fizyczny.

Niemniej jednak ta rasa ma więcej odmian genetycznych niż inne rasy, co wiąże się z tym, że cieszy się dobrym zdrowiem. Oprócz niesamowitej wytrzymałości fizycznej psy te mają również silny układ odpornościowy. Przy odpowiedniej opiece, Podenco prawie nigdy nie zachoruje i może żyć minimum 12 lat. Jest to wiek nieco powyżej średniej długości życia psów.

 

Kolejną zaleta różnorodności genetycznej jest to, iż nie mają tendencji do pewnych chorób dziedzicznych. W związku z tym, u Podenco występuje niskie prawdopodobieństwo rozwoju chorób zwyrodnieniowych, które są powszechne u innych ras, takich jak dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że aby prawidłowo się rozwijać, Podenco wymagają opieki i pozytywnego otoczenia. Ponadto profilaktyka zdrowotna jest kluczem do zachowania dobrego zdrowia przez całe ich życie