Charakterystyka rasy: owczarek kataloński

02 Kwiecień, 2019
Ludzie od setek lat wykorzystują tę rasę do wypadania bydła. Owczarki katalońskie są inteligentne, pełne energii i niezwykle wierne oraz przywiązane go swoich właścicieli, przez co są świetnymi pupilami.
 

Owczarek kataloński, po katalońsku zwany „god d’atura”, jest rasą, która wywodzi się z Półwyspu Iberyjskiego. Rasa ta początkowo miała zajmować się wypasaniem zwierząt w Pirenejach, ale podbiła serca ludzi na całym świecie i obecnie pełni zazwyczaj rolę domowego pupila w miastach.

Owczarek kataloński: historia

Jak większość europejskich ras pasterskich, nie ma 100% pewności, co do pochodzenia owczarków katalońskich. Ogólna teoria głosi, że rasa została rozsiana po półwyspie, gdy barbarzyńcy najechali ten teren pod koniec Cesarstwa Rzymskiego, jednak nigdy nie została udowodniona.

Istnieją pozostałości archeologiczne psów sprzed tysięcy lat, które mogły być owczarkami katalońskimi, ale pierwsze zapisy o ich istnieniu pochodzą sprzed dwóch wieków. Wtedy, ludzie wykorzystywali je do wypasania owiec, kóz i innych zwierząt w Pirenejach.

Rasa została oficjalnie uznana w 1919. W tym okresie, inne rasy psów pasterskich zostały przywiezione w te okolice, przez co ilość owczarków zmalała. Na szczęście, grupa hodowców postanowiła pomóc tej rasie odzyskać starą świetność.

Owczarek kataloński: cechy charakterystyczne

Owczarek kataloński jest średniej wielkości psem. Nie ma znacznej różnicy w rozmiarze czy wadze między samcami i samicami. Mają od 45 do 55 cm wysokości i ważą około 17 kilogramów.

Zazwyczaj, ich ciała są dłuższe, niż szersze i mają muskularną budowę, ale są też zwinne. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech jest ich długa sierść.

 

Głowa tego psa jest nieco dłuższa, niż szersza. Ma krótki pysk w kształcie stożka. Jego nos zawsze jest czarny, a oczy duże i inteligentne.

owczarek kataloński 2

Uszy owczarka katalońskiego są cienkie i trójkątne i zwisają po obu stronach głowy. Ogon wisi nisko i zazwyczaj jest opuszczony. Nawet, gdy pies jest czujny, nigdy nie unosi ogona ponad grzbiet, ani go nie zwija.

Jego sierść jest długa, cienka i lekko kręcona. Jest też bardzo szorstka w dotyku i widać, że pies ma dwie warstwy futra. Wewnętrzna warstwa jest najbardziej gęsta i chroni zwierzę przed górskim chłodem. Z odległości, wydaje się, że wszystkie psy mają jednakowe umaszczenie, ale w rzeczywistości występują w różnych odmianach:

  • W różnych odcieniach koloru ciasteczkowego, od jasnego do ciemnego brązu.
  • W kolorze piaskowym. Istnieje wiele odcieni, czasami w połączeniu z czernią.
  • W kolorze szarym, uzyskanym dzięki połączeniu białej, szarej i czarnej sierści.

Zachowanie owczarka katalońskiego

Osobowość i temperament owczarka katalońskiego jest podobna do innych psów pasterskich. Jest on żywiołowy, energiczny i inteligentny. Jest tez przyjazny w stosunku do nieznajomych, ale wierny i mocno przywiązany do swojej ludzkiej rodziny. Dzięki temu dobrze sprawdza się w roli psa stróżującego.

 

Tak, jak inne podobne rasy, psy te są inteligentne i chętne do pracy. Warto wspomnieć, że nie da się ich wytresować używając siły lub kar. Aby osiągnąć dobre, szybkie rezultaty, należy mieć pozytywne nastawienie.

Ze względu na inteligencję tej rasy, należy pamiętać o stymulacji umysłowej. Psy te ciężko pracują, ale jeśli będą się nudzić, będą próbowały samodzielnie odkrywać różne zakątki i zapewnią sobie rozrywkę, co może doprowadzić do problemów z zachowaniem.

Chociaż zostały stworzone do wypasania owiec, nie potrzebują intensywnego wysiłku fizycznego. Trzy długie spacery dziennie wystarczą, aby spalić nadmiar energii.

zachowanie owczarków katalońskich

Owczarki katalońskie świetnie się sprawdzają, jako psy stróżujące. Lubią chronić swoją rodzinę, chociaż zazwyczaj robią to poprzez szczekanie, co może być kłopotliwe w obszarach miejskich.

Jak dbać o owczarka katalońskiego

Owczarki katalońskie mają dużo szczęścia, ponieważ są bardzo zdrową rasą, która nie jest naznaczona chorobami genetycznymi. Jednakże trzeba zabierać je do weterynarza, aby zapobiec chorobom, które dotykają wszystkich psów.

Są to psy wiejskie, które uwielbiają przebywać na dworze, więc musisz trzymać się harmonogramu szczepień i odrobaczania. Ponadto pamiętaj o częstym sprawdzaniu, czy nie mają pasożytów skóry, takich jak pchły czy kleszcze.

 

Ze względu na kształt uszu oraz dużą ilość futraszczególną uwagę należy poświęcić ich uszom. Psy z oklapniętymi uszami często mają infekcje i grzybice.

Ich gęsta, długa sierść musi też być co tydzień czesana, aby pozbyć się wszelkich kołtunów oraz martwej sierści. Pomaga to zachować zdrową skórę i chroni psy przed bólem i dyskomfortem.

Owczarki katalońskie mają wełnistą, wewnętrzną warstwę futra, która chroni je przed zimnem i upałami. Nigdy nie należy strzyc tych psów latem, ponieważ sierść chroni je przed słońcem.

Dzięki wspaniałej osobowości, owczarki katalońskie zostały cudownymi kompanami. Ich żywiołowość oraz piękno podbiły serca rodzin na całym świecie.