Beagle: interesujące fakty na temat tej rasy psów

9 lutego 2019
Dzięki swojej przyjaznej naturze i uroczym wyglądzie, te psy myśliwskie zdobyły pozycję jedynch z najbardziej popularnych zwierząt domowych

Beagle są psami średniej wielkości, znanymi ze swojej elegancji, żywej i potulnej natury oraz mocnego węchu. Chociaż pochodzą z Anglii, psy te są jednymi z najbardziej popularnych psów w obu Amerykach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się ciekawostek i innych ciekawych faktów na temat tego psa.

Niewiele wiadomo na temat ich dokładnego pochodzenia

Stworzenie tej rasy przypisuje się hodowcom z Wielkiej Brytanii, niewiele jednak wiadomo na temat ich dokładnego pochodzenia. Pierwszą wzmianką o tych psach myśliwskich jest  „Na polowanie” Xenophona. Ten opis greckiego filozofa i żołnierza, odpowiada cechom charakterystycznym przodków dzisiejszego psa tej rasy.

Ponadto istnieją bardzo różnorodne zapisy, które pozwalają nam zrozumieć, że przodkowie Beagle byli w pobliżu ludzi od bardzo prymitywnych czasów. Od XVIII wieku ludzie zaczęli hodować je bardziej selektywnie w celu standaryzacji cech rasy.

W XIX wieku, około 1840 r., Beagle przybył na kontynent amerykański. Na początku był to pies myśliwski. Jednak ze względu na swój charyzmatyczny charakter i niezwykłą urodę, psy te szybko zyskały ogromną popularność, jako zwierzęta domowe.

Królowa Elżbieta I i „kieszonkowy Beagle”

W osiemnastym wieku, pojawiła się miniaturowa „kieszonkowa” odmiana tej rasy, znacznie mniejsza niż tradycyjne psy gończe. Mimo że obecnie są one już prawie wymarłe, miniaturowe Beagle były niegdyś bardzo popularne. Wśród ich najbardziej znanych wielbicieli była sama królowa Elżbieta I.

Beagle to pies myśliwski

Jak to często bywa, ten rodzaj procesu hodowlanego negatywnie wpłynął na zdrowie tych psów, powodując karłowatość, wady genetyczne, problemy z płodnością, osłabienie układu immunologicznego itp.

Z tych powodów i innych sytuacji w ich historii, kieszonkowy pies gończy jest rzadki. Dzisiaj najpopularniejsze są te standardowych rozmiarów.

Beagle jest bardzo inteligentnym, wrażliwym psem

Beagle są bardzo inteligentne i mają wysoko rozwinięte zmysły. Poza tym dobrze reagują na pozytywne treningi wzmacniające.

Dzięki silnemu zmysłowi węchu – psy te mają niesamowitą zdolność tropienia. To wyjaśnia ich ogromny sukces na polowaniach. Ich energiczna osobowość i chęć do pracy ułatwiły im przystosowanie się do polowań w stadach. Obecnie z powodzeniem służą również, jako psy do wykrywania, na przykład narkotyków lub bomb.

Snoopy, najsłynniejszy pies gończy na świecie

Na pewno wszyscy znamy uroczego, zabawnego psa Snoopy, stworzonego przez Charlesa M. Schulza. Niewiele osób wie, że ten charyzmatyczny towarzysz Charliego Browna został zainspirowany przez Beagle. Jeśli spojrzysz na uszy i ciało Snoopy, natychmiast dostrzeżesz charakterystyczne cechy tej wspaniałej rasy.

Beagle zazwyczaj mają doskonałe zdrowie

Beagle są bardzo silne i odporne na choroby, więc zwykle cieszą się doskonałym zdrowiem. Są jednak podatne na otyłość i wymagają szczególnej troski o uszy. Ponadto wykazują niskie predyspozycje genetyczne do większości chorób zwyrodnieniowych często występujących u innych ras psów.

Opieka nad Beagle

Kiedy otrzymają odpowiednią opiekę i profilaktykę, psy te rzadko chorują i żyją długo. Obecnie szacowana oczekiwana długość życia dla tej rasy wynosi od 12 do 15 lat.

Uszy Beagle wymagają szczególnej opieki

Ponieważ mają długie, opadające uszy, mogą one gromadzić wilgoć i brud w kanałach usznych. Są szczególnie podatne na rozwój zapalenia ucha, dlatego wymagają troskliwej opieki.

Oprócz regularnego czyszczenia ważne jest, aby całkowicie wysuszyć jego uszy wewnątrz i na zewnątrz gdy są mokre.

Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby regularnie je sprawdzać. Skonsultuj się z weterynarzem, gdy znajdziesz anomalię taką jak zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach lub obrzęk.

Beagle był używany w eksperymentach

Niestety jego świetny charakter i doskonałe zdrowie sprawiły, że ta rasa stała się jedną z tych, które były wykorzystane najczęściej w testach nad produktami dermatologicznymi i kosmetycznymi.

Stopniowo wiele marek eliminuje testy na zwierzętach. Każdy z nas może pomóc, wybierając produkty, których producenci przestali przeprowadzać eksperymenty na zwierzętach.