Zabawki dla kotów - zrób to sam

10 Czerwiec, 2019
Istnieje wiele sposobów zabawiania kotów, które nie będą obciążeniem dla naszych portfeli, a także nie będą związane z jedzeniem. Stworzenie takiego rodzaju zabawek lub urozmaiceń może być bardzo pomocne w spełnianiu potrzeb wynikających z naturalnych instynktów kota.
 

Koty uważane są za zwierzęta z natury zarozumiałe i wymagające. Może to być prawdą, zwłaszcza w kontekście wyczucia smaku. Koty uwielbiają bowiem smaczne jedzenie i wybierają najlepsze miejsce do odpoczynku. Jednakże istnieje sposób, w który możemy z łatwością zadowolić nasze koty. To zabawki dla kotów, które mogą być także zrobione samodzielnie. Jest to przy tym całkiem niedrogi sposób.

Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, jak łatwo i szybko samodzielnie stworzyć pomysłowe, praktyczne i interesujące zabawki dla kotów.

Zabawki dla kotów – co musisz wziąć pod uwagę

Zanim zaczniesz, weź pod uwagę naturalne instynkty Twojego zwierzaka i zadaj sobie pytanie, co Twój Kot lubi najbardziej. Przykładowo może to być drapanie, które pomaga kotom ścierać pazury. Zatem dużo radości sprawi im zabawka lub słupek umożliwiający drapanie.

Koty znane są z tego, że wylegują się i śpią całymi dniami. Powszechnie wiadomo, że lubią kartonowe pudła oraz kryjówki na wysokości. Te informacje mogą zainspirować Cię do stworzenia wielu różnych pomysłowych zabawek dla naszych milusińskich.

Jeśli planujesz stworzenie zabawki swojemu kotu, musisz bezwzględnie wziąć pod uwagę, że jego bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Nie używaj toksycznych materiałów lub małych elementów i nitek, które mogą zostać połknięte.

Jeśli budujesz wysoką konstrukcję, upewnij się, że jest dobrze przymocowana do podłoża lub ściany. Dzięki temu nie przewróci się ona, gdy Twojemu mruczkowi zdarzy się tam zbyt energicznie wskoczyć lub zbyt mocno drapać.

 

Łamigłówki z nagrodami

Koty są bardzo inteligentnymi zwierzętami, a nawet najprostsza łamigłówka może skłonić ich umysły do pracy. Rozwiązywanie problemów to ich domena. Cieszą się, kiedy w zamian za rozwiązanie zagadki, uda im się dostać nagrodę.

Do wykonania pierwszej zabawki tego typu będziesz potrzebować kilka papierowych rolek, na przykład po papierze toaletowym lub po ręcznikach papierowych. Ułóż kilka rolek na podłodze i zbuduj z nich piramidę. Przykładowo, możesz użyć czterech z nich do zbudowania podstawy, następnie ustawić dwie kolejne i jedną na samej górze. Połącz wszystkie elementy za pomocą taśmy lub nietoksycznego kleju.

Zabawki dla kotów - piramida ze smakołykami

Źródło obrazka: http://doodlecats.com

Na koniec umieść wewnątrz smakołyki i poczekaj, aż Twój kot wpadnie na pomysł, jak może się do nich dostać. Aby podnieść poziom trudności tej zabawki, ustaw piramidę pod ścianą. Możesz także użyć mniejszej ilości smakołyków, aby Twój kot musiał używać łapek bardziej precyzyjnie.

Zabawki dla kotów – drapak

Drapak jest jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz ofiarować swojemu kotu. Wszystkie zwierzęta z rodziny kotowatych uwielbiają drapać, ale robią to z różnych powodów. Mogą chcieć w ten sposób rozprzestrzenić informacje zapachowe, zrelaksować się lub okazywać uczucia.

 

Do stworzenia drapaka będziesz potrzebować szczotki ze sztywnym, plastikowym włosiem, takimi jakie stosowane są do zamiatania werandy lub czyszczenia dywanów. Możesz także użyć narzędzi stosowanych do czyszczenia rur. Podobnie jak poprzednio, będziesz potrzebować mocnego, nietoksycznego kleju, który połączy wszystkie elementy.

Wykorzystaj do tego nogę stołu, krzesła lub róg ściany. Umocuj szczotkę na wysokości głowy swojego pupila. To naprawdę prosty sposób na stworzenie miejsca do drapania dla kota. Może to wówczas robić w dowolnym momencie, nie niszcząc przy tym mebli.

Pluszowe zwierzaki wypełnione kocimiętką

Zrobienie małej zabawki wypełnionej kocimiętką nie sprawi Ci trudności, jeśli potrafisz szyć. Nasi milusińscy uwielbiają te zioła, ponieważ w przypadku kotów, mają one efekt pobudzający i są dla nich bardzo przyjemne w zapachu.

Aby zrobić taką zabawkę dla swojego mruczka, będziesz potrzebował zaledwie kilka rzeczy. W pierwszej kolejności kup lub wytnij dwa kawałki tkaniny o takim samym rozmiarze i kształcie. Możesz posłużyć się w tym celu szablonem, aby mieć pewność, że wycinasz dwa identyczne kształty. Potrzebne Ci będą także nici, igła, wypełnienie i garść kocimiętki.

Zabawka myszka dla kota
 

Zszyj ze sobą wycięte elementy materiału na około pół centymetra od krawędzi, a kiedy uda Ci się obszyć prawie całą zabawkę, wywróć materiał na drugą stronę. Zostawiony otwór wykorzystaj do umieszczenia wewnątrz wypełniacza, a resztę dopełnij kocimiętką. Kiedy już to zrobisz, zaszyj otwór.

Wykonanie różnego rodzaju pluszaków jest bardzo proste. Mogą to być okrągłe dyski lub małe poduszeczki. Jeśli jesteś w tym naprawdę dobry, możesz się pokusić o zrobienie myszki lub innego zwierzaka, które będziesz chciał stworzyć.

Zabawki dla kotów – kartonowy zamek

Jednymi z ulubionych zabawek kota, mogą być zamki, gdzie poziomy znajdować się będą na różnych wysokościach. Kot może tam szukać schronienia lub będzie to miejsce, na które będzie wskakiwać.

Aby samodzielnie zrobić taki zamek, będziesz potrzebował kartonów różnych rozmiarów, nietoksycznego kleju oraz nożyczek.

Zacznij od znalezienia odpowiedniej lokalizacji, w której chcesz umieścić pudełka oraz wybierz miejsce, gdzie będzie główne wejście. Następnie wytnij w kartonie drzwiczki oraz otwory. Drzwi nie powinny stanowić wyłącznie wejścia do zamku, ale powinny tworzyć także tunele, za pomocą których koty będą w stanie się komunikować ze sobą.

Kiedy wytniesz już wszystkie drzwiczki (zrób je wystarczająco duże, by kot bez problemu się w nie zmieścił), sprawdź czy otwory się zgadzają i sklej kartony. Pozwól im dokładnie wyschnąć. Umieść coś ciężkiego u podstawy domku w trakcie suszenia, co zagwarantuje stabilność konstrukcji. Kiedy już to wszystko zrobisz, zamek dla Twojego kota będzie gotowy.

 

Koty są bardzo sprytne i choć czasem wydają się nieco snobistyczne, lubią się bawić zabawkami domowej roboty. Tego typu gry i łamigłówki doskonale nadają się do zaspokojenia pragnień, potrzeb i instynktów kota.

Poza tym, zabawki samodzielnie zrobione zbudowane są z ponownie użytych materiałów. Dzięki temu ich wykonanie nie jest drogie i można je łatwo zutylizować po zużyciu.