Adopcja zwierzaka – powody dla których powinieneś to zrobić

22 listopada 2018
Nie jesteś pewien, czy chcesz zaprosić zwierzaka do swojej rodziny? Interesuje Cię adopcja zwierzaka? Porozmawiajmy o szczegółach!

Wiele osób chce adoptować zwierzaka, ale nie wie jak albo boi się podjąć decyzję. Jednak krok ten jest bardzo prosty. Porzucone, ranne i okaleczone zwierzęta czekają na nowy dom, który ich pragnie. A adopcja zwierzaka nie jest tak trudna, jakby się mogło wydawać.

Aby podjąć pierwsze kroki, musisz udać się do ośrodka adopcyjnego dla zwierząt. Rzeczy, które są zwykle wymagane do rozpoczęcia procedury, to:

 • Pełnoletność: należy przedstawić ważny dokument tożsamości.
 • Potwierdzenie adresu. Będziesz potrzebował dokumentu potwierdzającego, że jesteś właścicielem domu, w którym zamieszka zwierzę, lub w przypadku wynajmu, że właściciel pozwala na zwierzęta.
 • Umowa adopcyjna. Musisz podpisać certyfikat, w którym zobowiązujesz się do :
 • Dbania o zwierzaka i utrzymywania go w optymalnym stanie (mieszkanie, jedzenie, ćwiczenia)
 • Zapewnienia opieki weterynaryjnej, której potrzebuje. Zwierzę zostanie poddane odrobaczeniu wraz z odpowiednimi szczepionkami. W niektórych przypadkach psy będą również miały zainstalowany mikroczip.
 • Nie używania go do rozmnażania.
 • Powiadomienia o wszelkich zmianach (zgubieniu, śmierci)
 • Jeśli nie możesz się nim zaopiekować, nie poddawaj się. Nie porzucaj go; zwróć do schroniska.

Adopcja zwierzaka. Koszty

Schroniska dla zwierząt zazwyczaj nie otrzymują dotacji finansowych. Przeciwnie, istnieją one dzięki osobistej pomocy finansowej. W większości przypadków jest to kwestia darowizn na pokrycie kosztów weterynaryjnych zwierząt domowych, podczas gdy były one pod opieką stowarzyszenia zwierząt.

Szczeniaczki w koszyku.

Wśród parametrów ustawionych przez stowarzyszenie są następujące:

 • Stowarzyszenie ma prawo nie powierzyć ci zwierzaka, jeśli nie spełniasz wymagań.
 • Stowarzyszenie może zażądać przedstawienia lub przyjęcia zwierzęcia w domu, w którym zwierzę będzie żyło, aby można było obejrzeć jego przyszłe środowisko.
 • W okresie warunkowym stowarzyszenie może sprawdzać osobę adoptującą, aby zobaczyć, w jaki sposób zwierzak dostosowuje się do rodziny i weryfikować, czy zobowiązania zostały spełnione.
 • Jeśli znajdziesz opuszczone zwierzę, musisz poczekać, zanim zostanie ono oficjalnie adoptowane. Dzieje się tak na wypadek, gdyby właściciel utracił je i chce odebrać.

Jeśli nie chcesz adoptować, nadal możesz pomóc!

Są inne opcje, jeśli nie chcesz adoptować zwierzaka. Oto kilka z nich:

 • Wkłady finansowe lub darowizny przedmiotów i zabawek dla zwierząt to kolejny sposób na poprawę ich życia w schroniskach.
 • Możemy stać się matką chrzestną / ojcem chrzestnym zwierzęcia domowego i finansować jego potrzeby, dopóki ktoś go nie przyjmie.
 • Wolontariat. Inną opcją jest zostać wolontariuszem w schronisku dla zwierząt i brać udział w opiece nad nimi. Można to zrobić, opiekując się zwierzętami, dzieląc się informacjami na temat wydarzeń związanych z prawami zwierząt, pomagając w ich monitorowaniu i pomagając potencjalnym kandydatom pozbyć sie lęku przed adopcją.
 • Rodzina zastępcza. Możesz również stać się opiekunem tymczasowym, dopóki nie zostaną one adoptowane do stałego domu.

Statystyki w Hiszpanii

W Hiszpanii jest obecnie 300 schronisk i ośrodków dla opuszczonych zwierząt. Powodem porzucenia zwierzęcia mogą być śluby, rozwody, nagłe pojawienie się alergii, pojawienie się dziecka, nowe podłogi w domu, zmiana pracy, rozdrażnienie na szczekanie zwierząt lub załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu itp.

O czym należy pamiętać podczas adopcji

Kiedy adoptujemy zwierzaka, oprócz oferowania zwierzęciu drugiej szansy, robimy, co w naszej mocy, aby zniechęcić do sprzedaży zwierząt domowych. Większość zwierząt w sklepach zoologicznych pochodzi od hodowców, którzy mają niewiele skrupułów a zwierzaki cierpią na choroby dziedziczne wywołane przez chów wsobny – tak szeroko stosowany do uzyskania rodowodu.

Z tego powodu musimy być pewni, skąd pochodzi zwierzę, a także naszej chęci posiadania go w naszym domu. Musimy zdawać sobie sprawę z wydatków, jakie poniesiemy na jedzenie, lekarzy weterynarii i akcesoria.

Musimy poświęcić czas naszemu pupilowi, zwracać na niego uwagę i wyprowadzać na spacery. Ponadto musimy zdać sobie sprawę z tego, że może to doprowadzić do bałaganu w domu lub na podwórku i powodować dyskomfort podczas wakacji itp.

Przed adopcją bardzo przydatne jest odrobaczenie, sterylizacja i wszczepienie mikroczipa naszemu nowemu zwierzakowi.

Zalety

Tysiące psów i kotów trafia do schronisk bez żadnej winy z ich strony nie rozumiejąc co się dzieje. Są oddzielone od swoich bliskich, chociaż to uczucie nie jest zwykle odwzajemnione. Kończą w otoczeniu nieznanych sobie osób, zamknięte w boksach, zagubione, przestraszone i przygnębione.

Osierocony kotek.

 

Z tego powodu przyjęcie dorosłego zwierzęcia ma tę zaletę, że daje ostatnią szansę zwierzęciu, które w innym przypadku może zakończyć swoje dni w klatce.