Szczęśliwy pies - sygnały, które o tym świadczą

23 Sierpień, 2019
 

Jeśli zdecydujemy się przyjąć do naszego serca i domu nowego czworonożnego przyjaciela: wiemy, że wypełni on nasze otoczenie radością i bezwarunkowym towarzystwem i uczuciem. Czy my jesteśmy zaoferować mu tę samą dobrą energię? Jak szczęśliwy pies manifestuje swoje dobre samopoczucie?

Każdy z nas chciałby mieć pewność, że zagwarantował swojemu psu radość i najlepsze warunki. Jak rozpoznać, że nasz pies jest szczęśliwy? Powinniśmy zwrócić uwagę na pewne zachowania psa, które mogą o tym świadczyć.

Dlatego przygotowaliśmy listę najczęstszych nawyków szczęśliwego czworonoga oraz sygnałów, które nam wysyła. Ponadto oferujemy Ci kilka wskazówek, które pomogą zwiększyć dobrostan psa i sprawić, że każdego dnia będzie szczęśliwszy.

Szczęśliwy pies – po czym możemy to stwierdzić?

Podobnie jak my, psy również rozwijają fizyczne oznaki swoich emocji i stanów psychicznych. Aby dowiedzieć się, czy nasz włochaty przyjaciel jest szczęśliwy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów jego codzienności. Co język ciała psa może powiedzieć nam o jego samopoczuciu? Skąd wiemy, że jest zadowolony z życia w naszym towarzystwie?

Zdrowy i szczęśliwy pies z pewnością jest energiczny, chętny do zabawy, do biegania, skakania i spędzania czasu ze swoją rodziną. Ponadto dopisuje mu apetyt i potrzebuje solidnej drzemki, aby odzyskać swoją energię. 

szczęśliwy pies na białym tle

Z kolei niepokój powinno w nas wzbudzić kilka czynników. Jeśli pies jest apatyczny, ma niewielki apetyt i większość czasu przesypia – zachowania te mogą świadczyć o depresji. W niektórych przypadkach, psy mogą mieć skłonności do agresywnego zachowania, poczucia zagrożenia i rozdrażnienia.

 

Agresywność zwierząt może być konsekwencją niezadowolenia i braku odpowiednich codziennych bodźców. W takich przypadkach smutek naszego psa może stanowić zagrożenie dla życia rodzinnego.

Co zrobić jeśli pies nie jest szczęśliwy?

Jeśli zauważyłeś, że Twój pies jest notorycznie zmęczony, ma mało energii i izoluje się od życia rodzinnego – natychmiast powinieneś skonsultować się z zaufanym lekarzem weterynarii. Pamiętaj bowiem, że wiele patologii może mieć wpływ na zachowanie i samopoczucie naszych zwierząt domowych.

Jeśli zaobserwujemy jakąkolwiek zmianę nawyków i zachowań naszych psich przyjaciół, przede wszystkim powinniśmy wykluczyć obecność chorób i schorzeń, które mogą wywoływać negatywne zmiany w samopoczuciu.

Po sprawdzeniu zdrowia naszego pupila, konieczne będzie zwrócenie uwagi na jego codzienne rutynowe zachowania. Pozwoli to ustalić przyczynę gorszego samopoczucia psa i jego depresyjnych nastrojów. 

Lęk, stres i niechęć do zabawy

U większości zdrowych psów smutek i depresja powodowane są stresem i nudą. Wynika to z braku (lub niedoboru) aktywności fizycznej, z samotności czy zbyt częstego przebywania w domu.

Jeśli pragniemy, aby nasz pies był szczęśliwy i energiczny: musimy poświęcić mu wystarczającą ilość czasu, potrzebną do stymulowania jego ciała i umysłu. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć więc, że szczęście naszych zwierząt zależy w dużej mierze właśnie od nas. 

Bez względu na to, jak bardzo nasz pies jest niezależny i ceni sobie swoją przestrzeń: brak uczuć i brak poświęconego psu czasu może prowadzić do chorób i fatalnego stanu psychicznego psa.

 

Szczęśliwy pies – wskazówki, które zapewnią mu dobre samopoczucie

Wprost proporcjonalnie istotne do wiedzy jest też zrozumienie, w jaki sposób należy zapewnić naszemu psu aktywną i zdrową dla niego rutynę. Ogromnie ważne będzie postępowanie zgodnie z przedstawionymi poniżej pięcioma wskazówkami:

pies pasterski

Zapewnienie psu zbilansowanej diety

Smutek pojawiający się u psa, w rzeczywistości może być brakiem energii spowodowanym niedoborem odpowiedniego pokarmu. Aby zapewnić psu szczęście i zdrowie, musimy zagwarantować mu potrzebną ilość składników odżywczych, niezbędnych dla psiego organizmu. Nigdy nie powinniśmy zaniedbywać diety naszego włochatego przyjaciela.

Pewnie zastanawiasz się czego psy potrzebują najbardziej w swoim jadłospisie?

Dzienna dawka jedzenia dla psa powinna zawierać mięso, węglowodany i warzywa. Dorosłe psy karmimy 2-3 razy dziennie. Posiłki nie muszą mieć tej samej objętości, istotne jest, aby pojedyncza porcja nie była bardzo duża. 

Systematyczna aktywność fizyczna

Ćwiczenia są niezbędne dla utrzymania aktywności naszych psów i uniknięcia nudy i opieszałości. Są niezbędne w walce z nadwagą i powiązanymi schorzeniami.

 

Szczególnie kiedy mieszkamy w małych zamkniętych pomieszczeniach wraz z psem – codzienne spacery są szczególnie istotne. Czas spędzony aktywnie, w parku czy w ogrodzie: będzie najlepszym sprzymierzeńcem zwierzęcia. Jeśli pragniesz utrzymać swojego psa w doskonałej kondycji i humorze – angażuj zwierzę w aktywność fizyczną i zapewnij mu regularny ruch.

Zaleca się oprócz codziennego wychodzenia z psem, uwzględnienie w waszej codzienności co najmniej dwóch dłuższych spacerów dziennie. Pozwólcie sobie na 20-40 minut aktywnego wypoczynku. 

Szczęśliwy pies i czas zarezerwowany tylko dla niego

Pracujemy ciężko, żyjemy w ciągłym biegu – to charakterystyka dzisiejszego społeczeństwa. Nie powinniśmy jednak zapominać o czasie zadedykowanym naszym najbliższym.

Należy więc uwzględnić w ciągu dnia chwilę poświęconą tylko dla naszego psa. Okazanie mu miłości i troski może zdziałać cuda. Natomiast brak uwagi jest bezsprzecznie szkodliwy dla zdrowia fizycznego i psychicznego naszych czworonożnych towarzyszy.

Szczęśliwy pies to taki, któremu zapewnia się odpowiednią uwagę, dobrą dietę i niezbędną dawkę aktywności fizycznej, nie zapominając oczywiście o podstawowej opiece.

Stymulacja umysłu psa

Pies charakteryzujący się świetną kondycją fizyczna wciąż może odczuwać smutek i okazywać objawy depresji. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy umysł psa nie jest stymulowany tak samo dobrze jak jego ciało.

Oczywiście, nigdy nie powinniśmy zapominać, że oprócz zbilansowanej diety powinniśmy odżywiać też umysł pupila. Edukacyjne, dostosowane do charakteru psa zabawy i gry, ćwiczenia i ciekawe sztuczki – wszystko to pomoże rozwijać się psu w szczęściu i spokoju.

 
golden pies

Znakomitym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie odpowiedniej tresury i socjalizacji psa, kiedy jeszcze jest w szczenięcym wieku.

Nie zaniedbuj medycyny prewencyjnej

Aby zapobiec wszelkim chorobom, które mogą odebrać radość naszego najlepszego przyjaciela, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej profilaktyki. Szczęśliwy i zdrowy pies powinien regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne do lekarza weterynarii. Musimy respektować kartę szczepień i terminy odrobaczania. Szczególnie istotne są też odpowiednie nawyki higieniczne.