Warany - czy znasz te fascynujące zwierzęta?

27 Luty, 2020
 

Chcesz poznać gada, który swoim wyglądem przypomina smoka? W tym artykule opowiemy Ci wszystko o tych niesamowitych zwierzętach, jakimi są warany. Spośród wszystkich gadów jaszczurki lub warany Varanusson to grupa mało znanych zwierząt, w której występują zwierzęta o dużych rozmiarach i inteligencji.

Warany – co to za zwierzęta?

Warany to gady pochodzące z Oceanii, Azji i Afryki, choć stały się także inwazyjnymi egzotycznymi gatunkami w niektórych krajach amerykańskich. Są one obecne na naszej planecie przynajmniej od miocenu i obecnie żyją prawie osiemdziesiąt gatunków waranów.

Warany to zwierzęta o dużej, silnej szyi, dzięki której mogą rozrywać mięso na kawałki. Ponadto mają pazury i bardzo silne ogony, szczególnie w przypadku smoka Komodo. Ten trzy metrowy waran jest uważana za największego w porównaniu z niektórymi zaledwie 20 centymetrami okazami. Jak ma to miejsce w przypadku australijskich waranów karłowatych.

waran

W przeszłości istniały jednak okazy większe niż smok z Komodo: Megalania, znana jako wielka wędrowniczka była gigantycznym waranem. Zamieszkiwała Australię 30 000 lat temu. Uważa się, że mógł żyć równoległe do ludności Aborygenów.

 

Dieta

Większość waranów to zwierzęta lądowe i mięsożerne, jednak istnieją pewne warany roślinożerne i półwodne. Są również takie, które włączają do swojej diety także owoce i warzywa.

Warany mogą spożywać owady, skorupiaki, mięczaki, ryby, płazy, a nawet ptaki, inne gady i ssaki. W niektórych przypadkach, takich jak smok Komodo, zwierzęta te mogą nawet zabić dużego jelenia.

Podobnie jak w przypadku węży warany mają wysoko rozwinięty narząd nosowy i lokalizują swoją ofiarę na podstawie zapachu. Podobnie jak opidy mają jędrny język w przeciwieństwie do innych poczwórnych gadów, takich jak krokodyle lub legwany.

Warany mogą spożywać ofiary znacznie większe od nich, i podobnie jak węże mają przystosowaną szczękę, w tym przypadku w górną, która jest niezależna od reszty czaszki.

Zachowanie

Warany są tradycyjnie samotnymi zwierzętami, ale na obszarach o ograniczonych zasobach mogą gromadzić się w grupach do 25 osobników. Dzieje się tak, ponieważ są to zwierzęta, które praktykują aktywne polowanie na dużych terytoriach.

Te duże gady są bardzo interesującą grupą zwierząt: chociaż są do siebie podobne na poziomie anatomicznym istnieją duże różnice między rozmiarem członków tej grupy. Są one znacznie bardziej aktywne niż inne gady, więc mają większą zdolność metaboliczną, znacznie większą niż u reszty.

W przeciwieństwie do większości gadów serce warana jest bardzo podobne do serca ssaków. Ma przegrodę komorową, która oddziela dwie komory podczas uderzeń, co pozwala na znacznie wydajniejszy przepływ tlenu.

 
waran na pustyni


Jednym z najbardziej kontrowersyjnych problemów w rozmowach na temat waranów jest obecność trucizny. Ich ugryzienie powoduje więcej niż tylko utratę krwi i bólu, ale nie wiadomo, czy jest to spowodowane obecnością trucizny lub infekcji spowodowanych przez bakterie jamy ustnej.

Warany – co im zagraża?

Warany to jedna z najbardziej zagrożonych grup zwierząt. Hiszpania uważana jest za drzwi do nielegalnego handlu zwierzętami w Europie , co ma ogromne znaczenie w przypadku gadów, a dokładniej waranów.

Zwierzęta te są wykorzystywane jako zwierzęta domowe, przez co Hiszpania stała się jednym z kluczowych krajów w walce z nielegalnym handlem gadami. Czy pozwolimy zniknąć ostatnim smokom, które spacerują po ziemi?

 

McNab, B. K., & Auffenberg, W. (1976). The effect of large body size on the temperature regulation of the Komodo dragon, Varanus komodoensis. Comparative Biochemistry and Physiology Part A: Physiology55(4), 345-350.