Higiena jamy ustnej kota – ważne aspekty!

4 marca 2019
Choroby jamy ustnej i uzębienia są zwykle wynikiem tworzenia się kamienia nazębnego na zębach i dziąsłach. Nieświeży oddech jest pierwszą oznaką problemów z higieną jamy ustnej u Twojego kota.

Liczba diagnoz chorób zębów u kotów domowych ciągle wzrasta. Są one prawie zawsze bardzo bolesne i nieprzyjemne dla twojego zwierzaka. Z tego właśnie powodu prawidłowa higiena jamy ustnej kota jest niezwykle ważna. Jest to najlepszy sposób zapobiegania chorobom i utrzymanie ich zdrowia w doskonałym stanie.

Higiena jamy ustnej kota – dlaczego jest ważna?

Prawidłowa higiena jamy ustnej kota jest podstawowym elementem mającym na celu utrzymanie dobrego stanu zdrowia zwierzaka, bez względu na gatunek czy rasę, z jaką mamy do czynienia.

Koty wymagają odpowiedniej higieny jamy ustnej, aby upewnić się, że ich funkcje trawienne są prawidłowe, i aby flora bakteryjna była odpowiednia. Choroby jamy ustnej i zębów są zwykle wynikiem tworzenia się płytki nazębnej na zębach i dziąsłach. Nieświeży oddech jest pierwszą oznaką, która wskazuje nam o powstawaniu nieprawidłowości w tej kwestii.

Tego rodzaju problemy prawie zawsze pochodzą ze słabej lub niewystarczającej higieny jamy ustnej. Codzienne mycie zębów jest jedynym sposobem na pozbycie się płytki nazębnej i utrzymaniu kamienia nazębnego pod kontrolą. Warto powtórzyć: higiena jamy ustnej Twojego kota jest absolutnie kluczowa dla jego zdrowia!

Osad i kamień nazębny: czym są i jak je zwalczać?

Koty mają tendencję do gromadzenia cząstek jedzenia pomiędzy zębami i dziąsłami. Te części w jamie ustnej zwierzaka są idealne dla rozwoju wszelkiego rodzajów bakterii i drobnoustrojów. Potrafią one się bardzo szybko rozwijać w tak korzystnych warunkach.

Te bakterie w połączeniu z cząsteczkami cukru w ​​żywności, są przyczyną powstawania płytki nazębnej. Płytka nazębna to maleńka, bezbarwna, lepka cząstka, która przykleja się do zębów i dziąseł. Prowadzi to do cyklu, w którym płytka staje się pożywką dla bakterii. Wytwarzają one toksyny i kwasy, które podrażniają dziąsła i ścierają szkliwo zębów.

dieta kota

Jeśli nie pozbędziesz się w odpowiednim czasie osadu nazębnego, to będzie się on łączył z minerałami w ślinie kota i stwardnieje. Tatar (znany również, jako kamień nazębny), jest tego rezultatem. Po powstaniu kamienia nazębnego bakterie przyklejają się do zębów i pochłaniają szkliwo zębów, co powoduje próchnicę.

Jak pozbyć się kamienia nazębnego u Twojego kota?

W chwili, gdy kamień nazębny jest już twardy, stosowanie tradycyjnej szczoteczki do zębów nie wystarczy. W tym momencie musisz zabrać kota do waszego weterynarza, który specjalizuje się w stomatologii, aby wykonać zabieg (ze znieczuleniem). O tym, jak długi i poważny będzie zależeć od tego, jak dużo kamienia nazębnego kot zgromadził w jamie ustnej.

W tym miejscu chcemy podkreślić, jak ważna jest profilaktyka, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej Twojego kota. Istnieją proste sposoby na jej utrzymanie i zapobieganie bólom i skomplikowanym zabiegom. Zaoszczędzimy przy tym ostatecznie sporo pieniędzy, nerwów i cierpieniu naszego pupila.

Higiena jamy ustnej kota – odpowiednia i zbilansowana dieta kluczem do sukcesu.

Nieprawidłowa dieta może powodować wiele problemów zdrowotnych związanych z nieświeżym oddechem, otyłością, problemami trawiennymi, a nawet cukrzycą.

Wybór zrównoważonej diety dla twojego kota ma wiele wspólnego z jego wiekiem i gabarytami. Istnieje wiele rodzajów komercyjnych karm dla kotów, które są polecane dla zwierzaków mających alergie, otyłość, problemy z układem moczowym, nerkami czy wątrobą.

zdrowie kota

Obecnie istnieje kilka innowacyjnych produktów spożywczych, które mogą powstrzymać tworzenie się płytki nazębnej i kamienia poprzez połączenie mechanicznego ścierania z substancjami chemicznymi. Nawet w przypadku ich regularnego stosowania nadal zaleca się codziennie myć zęby kota.

Higiena jamy ustnej kota – jak należy szczotkować kocie zęby?

1. Zaczynaj w chwili, gdy kot jest bardzo młody.

Dokładnie tak samo, jak w przypadku ludzi koty muszą wyrobić sobie zwyczaj codziennego szczotkowania zębów. Zawsze najlepiej zacząć, jak najszybciej, w ciągu pierwszych kilku tygodni życia kotka.

2. Stosuj specjalne produkty przeznaczona dla kotów.

Ludzkie pasty do zębów mogą uszkodzić szkliwo twojego kota i spowodować poważne uszczerbki na ich powierzchni. Istnieją specjalne pasty i szczoteczki do zębów dla kotów w każdym wieku. Wiele past do zębów ma bardzo przyjemne smaki i zapachy, takie jak wołowina lub kurczak.

3. Postaraj się sprawić, by szczotkowanie było dla kota czynnością przyjemną.

To całkowicie naturalne, że Twój kot będzie zestresowany i negatywnie nastawiony, gdy myjesz zęby. Dlatego postaraj się, aby czyszczenie zębów kota nie było negatywnym doświadczeniem powodującym u niego niechęć, a nawet traumę.

Świetnym sposobem na rozproszenie ich uwagi jest sprawienie, by proces wyglądał, jak zabawa. Zacznij od dotknięcia pyszczka i zębów. Gdy poczuje się wystarczająco komfortowo, możesz użyć szczoteczki do zębów, delikatnie myjąc jego uzębienie.

4. Bądź delikatny, szczotkuj zarówno zęby, jak i dziąsła.

Zawsze należy zachować szczególną ostrożność, czyszcząc dziąsła i zęby. Musisz być szczególnie delikatny z dziąsłami kota, aby zapobiegać krwawieniu. Upewnij się, że czyścisz każdy kącik jego pyszczka. Musisz również pamiętać, aby prowadzić szczoteczkę w górę i w dół, a nie w lewo i w prawo. Dobrym rozwiązaniem może być także dodanie niewielkich, kolistych ruchów.