Gryzaki dla psa - 6 kroków, aby je wykonać samemu

29 Marzec, 2020
Gryzaki dla zwierząt domowych, czy inne zabawki dla pasów są świetnym sposobem na wzmocnienie zębów i zaspokojenie instynktu łowieckiego. Oferują całą gamę korzyści w zakresie higieny jamy ustnej.
 

Gryzaki dla zwierząt, które możemy kupić w sklepach zoologicznych bardzo często są dość drogie i nie wystarczają na zbyt długo. Dlatego wielu właścicieli pupili decyduje się zrobić te przedmioty samodzielnie – z elementów, które znajdą w swoim domu.

W tym artykule podpowiemy Ci jak postępować, aby zagwarantować mocne zęby Twojemu psu, a przy tym doskonałą zabawę.

Gryzaki dla Twojego psa – co możemy zrobić?

Najlepsza zabawka na mocne zęby

W sklepach możemy znaleźć wszelkiego rodzaju zabawki i przedmioty dla naszych zwierząt, ale psie gryzaki są najczęściej wykorzystywane. Dlaczego? Ponieważ poza zastosowaniem ich do szkolenia i nauki fantastycznych, imponujących sztuczek – wzmacniają też zęby naszego pupila.

Właściwie rasa Twojego psa nie ma znaczenia. Możemy mówić o bokserze czy pudlu  – w każdym z tych przypadków gryzak pomoże mu w pracy nad siłą, uzębieniem i zgryzem, wzmocni umiejętności chwytania przedmiotów i puszczania według rozkazów właściciela.

Taki prosty gryzak oferuje wiele ciekawych korzyści i dla rozwoju behawioralnego, i tych zdrowotnych.

Oczywiście, jest to również doskonałe narzędzie, aby nauczyć go prostych komend – np. aportowania. Ćwiczenia z poszukiwaniem gryzaka także rozwiną jego możliwości i sprawią, że pies będzie zrównoważony i posłuszny. 

Gryzaki dla psa są też świetną zabawką. Co więcej, zaspokajają też instynkt łowiecki zwierzęcia i pozwalają na naukę oraz wychowanie przez zabawę. Są idealnym instrumentem, który odwiedzie czworonogi od niszczenia naszych mebli, butów czy ubrań.

 

Co istotne, a może nawet najważniejsze – wzmacniają zęby i szczękę naszych psów, a także ich plecy i szyje, co zaskakujące. Utrzymują zęby w zdrowiu, usuwają resztki pokarmu i umożliwiają produkcję śliny, która przecież oczyszcza jamę ustną z kamienia nazębnego.

Gryzaki dla psa – jak stworzyć je samodzielnie?

6 kroków przygotowań

Należy obalić mit, że psie gryzaki zwiększają i promują agresję oraz niezdrową konkurencję u psów. Jeśli nasz pies jest nad wyraz podekscytowany zabawami z takim narzędziem, to powinniśmy znaleźć sposoby na uspokojenie go, wypracować swój sposób.

Teraz, gdy znasz już wszystkie zalety tych zabawek, nadszedł czas, by zrobić je samodzielnie dla swojego pupila. Wszystko czego potrzebujesz to niepotrzebna koszulka lub materiał, który już nie jest Ci potrzebny i nożyczki.

duży pies z gryzakiem

Oto kroki, które należy wykonać:

  1. Na początku należy pociąć tkaninę na paski o tym samym rozmiarze. Jeśli masz dużego psa, będziesz potrzebował 18 pasków, a jeśli Twój pupil jest mały, połowę z nich. Najważniejsze jest to, że są one wielokrotnością trzech (dowiesz się niebawem dlaczego).
  2. Ułóż każdy z pasków tak, by był jak długa linka.
  3. Następnie należy wziąć trzy paski i zrobić z nich warkocz. Powtórzyć proces z pozostałymi paskami. Nie zapomnij zawiązać węzłów na obu końcach.
  4. Kolejnym krokiem będzie złączenie przygotowanych wcześniej trzech warkoczy razem i zrobienie z nich większego warkocza. Jeśli Twój pies jest mały, skończysz swoje zadanie tutaj, ale jeśli jest większych rozmiarów, będziesz musiał powtórzyć ten proces jeszcze dwa razy. W sumie zostaną ci trzy duże warkocze.
  5. Wreszcie weź wszystkie trzy warkocze i zrób jeszcze większy i mocniejszy. Pamiętaj, aby zawiązać końce i pozostawić kilka luźnych pasków na krawędziach. Gotowe!
  6. Pokaż swojemu pupilowi prezent, który dla niego stworzyłeś i zacznijcie cieszyć się nim jak najszybciej! Możecie wybrać się do parku, czy na podwórko albo pozostać i oddać się zabawie w domu.
 

Gryzaki dla psów – inne wartościowe pomysły

Oprócz pokazanego Ci wcześniej sposobu na stworzenie gryzaka z tkanin, niepotrzebnych koszulek – istnieją też inne, bardzo proste alternatywne sposoby przygotowania tej zabawki w domu.

kolorowe gryzaki

Oto niektóre z nich:

1) Zabawa z plastikową butelką

Weź plastikową butelkę, zdejmij nakrętkę, etykiety i pierścienie z plastiku. Ściśnij butelkę, zanim dasz ją psu. Upewnij się, że nie zrobi sobie krzywdy, gdy go ugryzie: możesz przykryć butelkę starą skarpetką, aby była bezpieczniejsza w użyciu.

2) Butelka do połowy pełna

Zamiast ściskać ją całkowicie, tak jak sugerowaliśmy wcześniej – możesz po prostu trochę nacisnąć butelkę, a w środku włożyć nieco karmy, ciasteczek lub czegokolwiek jadalnego, co robi hałas, a jednocześnie Twój pupil to uwielbia. Oczywiście nie zapomnij nałożyć nakrętki na butelkę!

3) Gryzaki z ręcznika

Jeśli masz ręcznik, którego już nie używasz, zwinąć go jak cylinder i zawiąż dwoma skrawkami materiału na końcach.

W każdym razie zalecamy, abyś nadzorował zabawę swojego pupila, aby uniknąć wypadków lub narażania go na niebezpieczeństwo. Mimo to warto zaznaczyć, że wszystkie z przedstawionych sposobów są bezpieczne, jeśli my będziemy przy tym rozważni.

 

FAGNANI, J. P., Barrera, G., & Bentosela, M. (2016). Control inhibitorio en perros domésticos:¿qué sabemos hasta ahora? Avances En Psicología Latinoamericana. https://doi.org/10.12804/apl34.3.2016.11