Najlepszy rodzaj mięsa dla Twojego psa

01 Październik, 2019
Najzdrowszy rodzaj mięsa dla Twojego psa zależy od głównie od jego rasy lub wielkości. Ilość tłuszczu lub białka będzie różna, ze względu na indywidualne zapotrzebowanie Twojego pupila.
 

Jako właściciel psa z pewnością wiesz, że dobra dieta jest niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich zwierząt domowych. W dzisiejszym artykule zapoznasz się z różnymi pokarmami, które mogą pomóc Ci opracować dietę dostosowaną do potrzeb Twojego psa. Dokonując ostatecznego wyboru, powinieneś zadać sobie zasadnicze pytanie: jaki jest najlepszy rodzaj mięsa dla mojego psa?

Powinieneś wziąć pod uwagę wiele czynników: rasę i wielkość psa, część i rodzaj mięsa. Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie przynosi psom spożywanie konkretnego rodzaju mięsa.

Naturalna dieta

Czy słyszałeś kiedyś powszechnie powtarzany mit, który mówi, że psy nie powinny jeść mięsa, ponieważ rozwiną upodobanie do krwi. Nic bardziej błędnego! Psy są z natury zwierzętami mięsożernymi. Dlatego spożywanie różnego rodzaju mięsa jest ważne dla ich diety, zdrowia i dobrego samopoczucia.

Podobnie jak wilki, psy nie mają problemu z trawieniem surowego mięsa. W niektórych przypadkach mogą nawet trawić zgniłe mięso. Mają one natomiast większe trudności z jedzeniem gotowanego mięsa, które nie wykazuje tak wielu naturalnych korzyści, jak surowe mięso.

Psy mają zupełnie inny system pokarmowy niż ludzie. Nie potrafią dobrze trawić tych samych rzeczy, co my. Takich jak właśnie gotowane mięso. Warto zapoznać się z dietą BARF, ponieważ poleca ona różne odmiany mięsa.

Jakie jest najlepszy rodzaj mięsa dla Twojego psa?

Jak wiesz, istnieje kilka rodzajów zwierząt, które zapewniają pożywienie innym zwierzętom i ludziom. Człowiek opracował system produkcji wysokiej jakości mięsa stanowiącego naszą żywność.

 

Ta sama zasada dotyczy karmienia zwierząt domowych. Dla swojego psa możesz wybrać wieprzowinę, wołowinę, jagnięcinę, a nawet mięso królików i ptaków. Musisz tylko zdecydować, jaki jest najlepszy rodzaj mięsa dla Twojego psa pod względem wartości odżywczych i zapotrzebowania Twojego pupila.

Pies jedzący surowe mięso

Przede wszystkim trzeba podkreślić jedną ważną rzecz. Najlepiej karmić psy chudym mięsem. Nie oznacza to jednak, że nie mogą jeść tłuszczu i wnętrzności. W naturze zwierzęta muszą bowiem korzystać z każdego dostępnego źródła pożywienia.

Po uwzględnieniu powyższych informacji możesz ocenić, jaki rodzaj mięsa jest najlepszy dla Twojego psa. Niektóre mięsa zapewniają bardziej korzystne tłuszcze (takie jak olej rybny i kwasy tłuszczowe omega-3). Jednak inne mięsa dostarczają więcej białka lub innych tłuszczów.

Najlepszy rodzaj mięsa – jak to określić?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest dość skomplikowane. Jak wspomniano wcześniej, różne rodzaje mięsa mają różne właściwości, głównie ze względu na skład i zawartość białka i tłuszczu. Oznacza to, że każdy rodzaj ma swoje zalety i wady.

 

Na przykład, jeśli chcesz, aby dieta Twojego psa była bogata w białko, zazwyczaj uznaje się, że najlepszą opcją w tym przypadku jest czerwone mięso. Jest jednak całkiem inaczej. Czerwone mięso ​​nie jest idealnie zbilansowanym źródłem białka i cechuje się wysokim poziomem tłuszczu, który może być szkodliwy dla niektórych ras.

Pies je rybę - najlepszy rodzaj mięsa dla psa

Jeśli chcesz więcej białka w diecie swojego pupila, lepiej dać mu rybę. Ryba jest naturalnym źródłem kwasów omega-3, które wykazują dobroczynne działanie na sierść Twojego psa. Ponadto zawiera ona bardzo niską zawartość tłuszczu, co może pomóc w zapobieganiu problemom trawiennym.

W przeciwieństwie jednak do mięsa ssaków, ryby należy oczyścić przed podaniem ich psu. Zalecamy zanurzenie jej na kilka minut w gorącej wodzie, aby wyeliminować wszelkie toksyny.

Najlepszy rodzaj mięsa a rasa psa

Jeśli chodzi o karmienie psa, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważny jest na przykład rozmiar Twojego pupila. Większe rasy potrzebują więcej tłuszczu i białka, aby utrzymać swoją muskulaturę i sylwetkę. Małe rasy potrzebują pokarmu o mniejszej zawartości tłuszczu, więc mięso ptaków i ryb jest dla nich świetną opcją.

 

Chociaż niektóre części mięsa są najlepsze dla Twojego psa pod względem odżywczym, nie powinieneś zapominać, że od czasu do czasu musisz różnicować ich dietę. Psy, podobnie jak ludzie, z chęcią patrzą na zmiany i zjedzą coś nowego. W przeciwnym razie Twój pupil się znudzi i zirytuje, że ciągle serwujesz mu to samo.

Bez względu na powyższe, jeśli chcesz zapewnić swojemu psu jedzenie dobrej jakości i takie, którego potrzebuje, najlepsze, co możesz zrobić, to zapytać weterynarza o jego opinię. Podpowie on, jakie mięso będzie najlepsze dla Twojego psa. Weterynarz dysponuje szeroką wiedzą na temat żywienia psów i z pewnością doradzi Ci, jak wybrać najlepszy rodzaj mięsa dla Twojego psa.

 
  • Fascetti, A. J., & Delaney, S. J. (2013). Feeding the Healthy Dog and Cat. In Applied Veterinary Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1002/9781118785669.ch7
  • Freeman, L. M., Chandler, M. L., Hamper, B. A., & Weeth, L. P. (2013). Current knowledge about the risks and benefits of raw meat–based diets for dogs and cats. Journal of the American Veterinary Medical Association. https://doi.org/10.2460/javma.243.11.1549