Które zupy można dawać psom?

7 sierpnia 2019
Chociaż zupy to po prostu woda zmieszana z innymi składnikami, niektóre z nich są zdrowe dla Twojego psa, a inne natomiast mogą być szkodliwe.

Chociaż psy nie mają większego problemu ze spożywaniem tego samego jedzenia każdego dnia, niektórzy właściciele od czasu do czasu decydują się na zmianę ich jadłospisu. Jeśli chcesz zmienić coś w diecie swojego pupila, możesz podać mu danie złożone z zupy.

Będzie to dla niego miłą, smaczną niespodzianką. Bywa też, że Twój pies potrzebuje specjalnego, lekkiego lub płynnego jedzenia ze względów zdrowotnych.

Zawsze lepiej przygotowywać te posiłki od zera. Unikaj używania gotowych produktów w puszkach lub opakowanych. Prawie wszystkie pakowane produkty spożywcze zawierają bowiem substancje chemiczne, które są szkodliwe dla zwierząt.

Składniki zupy: sól – wróg numer jeden

Zanim podasz psu zupę, powinieneś wiedzieć, jakich składników należy bezwzględnie unikać podczas przygotowywania takiego posiłku. Najbardziej niebezpiecznym składnikiem, którego nie powinieneś podawać swojemu psu, jest sól.

Chociaż psy tolerują minimalne ilości soli, większa ilość może prowadzić do umiarkowanego, a nawet ciężkiego zatrucia. Wymioty, biegunka i utrata apetytu to tylko niektóre z jego objawów.

Istnieją jednak poważniejsze przypadki, w wyniku których może dojść do uszkodzenia nerek, drgawek, a nawet śmierci psa.

Miska zupy dla psa

Cebula i czosnek to kolejne składniki, których nie należy dodawać do zupy psa. Niszczą one bowiem czerwone krwinki, co może prowadzić do anemii hemolitycznej u Twojego pupila. Istnieje również ryzyko wystąpienia zapalenia żołądka i jelit u psów.

Zupy dla potrzebującego

Podobnie jak ludzie, psy miewają różne problemy zdrowotne. Wówczas najlepszym jedzeniem okazują się właśnie zupy. Dzieje się tak głównie w przypadku przeziębienia, problemów trawiennych, wymiotów, biegunki lub trudności z żuciem lub jedzeniem stałych pokarmów.

Grypa, zwłaszcza w okresie zimowym, dotyka także psów. Dlatego rosół drobiowy z makaronem może być dobrą alternatywą dla suchej karmy dla psów. Zupa ta jest również polecana wtedy, gdy Twój pies ma problemy z trawieniem.

Zupy mogą uzupełniać gotową karmę dla psów, są idealne dla zwierząt z problemami żołądkowymi lub takich, które wymagają miękkiej lub płynnej diety. Ta kombinacja żywieniowa, oprócz łagodzenia objawów chorobowych, zapobiegnie również odwodnieniu Twojego pupila.

Domowe jedzenie – czy może stanowić wyłączną dietę psa?

Chociaż można karmić psa wyłącznie domowym jedzeniem, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Z wyjątkiem niektórych przypadków psy muszą spożywać pokarm stały. Menu zawierające samą zupę jest niedopuszczalne, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej.

Gotowanie zupy dla psa

Kupowana w sklepie karma dla psów zapewnia psom zrównoważoną dietę zawierającą wszystkie potrzebne białka i składniki odżywcze. „Alternatywna”, domowa dieta powinna być komponowana w zgodzie z tą samą zasadą.

Rosół drobiowy z marchewką

Poniższy przepis, oprócz tego, że jest łatwy do przygotowania, zawiera beta-karoten oraz witaminy A, E i B. Zupa ta jest ponadto dobrym źródłem wapnia, potasu, fosforu i jodu. Zawiera również tłuszcze, odpowiednią ilość kalorii i wszystkie specjalne aminokwasy.

Ten rodzaj zupy jest zalecany wszystkim psom, szczególnie tym, które codziennie odbywają z właścicielami dobrą dawkę ćwiczeń. Jest ona również polecana psom, które mają problemy z niedożywieniem lub z kondycją skóry lub futra.

Składniki:

 • 250 gramów podrobów drobiowych, pokrojonych na bardzo małe kawałki (trzustki, serca, wątróbki)
 • Dwie duże marchewki

Przygotowanie:

 • Umyj, obierz i pokrój marchewki.
 • Przenieś wszystkie składniki do garnka z wrzącą wodą i gotuj przez 15 minut. Przed podaniem odpowiednio ostudź zupę.
 • Nie przesadzaj z wielkością porcji. Zwykła miska powinna wystarczyć.
 • Podając zupę, możesz opcjonalnie dodać normalną karmę dla psów.
 • Zupę można przechowywać w lodówce do trzech dni.
 • Pamiętaj: nie należy dodawać soli ani przypraw.

Inny rodzaj zupy – z dodatkiem ryżu

Ta zupa jest dobra dla psów z biegunką. Ryż to ziarno, które pomaga przywrócić Twojemu pupilowi apetyt. Jest to danie odżywcze, zawiera odpowiednią ilość i dostarcza psu witaminę E, fosfor i potas.

Składniki:

 • 2 szklanki ryżu
 • 250 gramów kurczaka bez kości i bez skóry lub chudej wołowiny

Przygotowanie:

 • Ugotuj ryż w pięciu szklankach wody.
 • Pokrój kurczaka lub wołowinę w bardzo cienkie plasterki i gotuj w czterech szklankach wody, aż będą miękkie i dobrze ugotowane.
 • Dodaj ryż i gotuj przez około 5 minut.
 • Przed podaniem ostudź. Podawaj psu lekko ciepłą zupę.