Pies na diecie wegańskiej - czy to możliwe?

15 Listopad, 2019
Różnica między weganami a wegetarianami polega na tym, że ci pierwsi wykluczają absolutnie wszystkie produkty odzwierzęce, takie jak mleko i jaja, gdy tymczasem ci drudzy ostatnie dopuszczają te pokarmy w swojej diecie.
 

Weganizm jest jedną z nowszych mód żywieniowych. Ludzie uważają, że jest to dobre dla organizmu i pozwala ludziom żyć dłużej. Wiele z osób, które zdecydowały się na ten styl życia, chce również przenieść go na swoje zwierzęta. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, czy pies na diecie wegańskiej jest w stanie normalnie funkcjonować. Sprawdzimy, czy to możliwe, a jeśli tak, to jak należy taką dietę wprowadzić.

Kim jest weganin?

Weganin to osoba, która nie spożywa żadnych produktów odzwierzęcych. Już od wielu lat panuje moda na wegetarianizm, ale to jest bardziej rygorystyczna dieta. Weganie starają się wykluczyć nie tylko mięso i ryby, ale także jajka, mleko, nabiał, masło, żelatynę a nawet miód.

Żadna żywność wytwarzana ze zwierząt lub w jakikolwiek sposób związana ze zwierzętami nie jest dozwolona w diecie wegańskiej. Głównymi składnikami diety wegańskiej są zboża, ryż, warzywa, owoce, rośliny strączkowe i orzechy.

Często zadawanym pytaniem dotyczącym tej diety jest to, czy twój pies może uzyskać wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Rośliny strączkowe, soja i niektóre orzechy zawierają nie tylko wysoki poziom hydratów, ale także białka. Pomagają dostarczyć organizmowi to, co jest niezbędne do funkcjonowania.

Warzywa oraz owoce dostarczają błonnik i witaminy. Oprócz wspomnianej powyżej żywności zapewniają one dodatkowo nieprzetworzony cukier. Dlatego wszystko wydaje się wskazywać na to, że człowiek może z łatwością przestawić się na dietę wegańską. Ale czy pies na diecie wegańskiej również sobie poradzi?

 

Pies na diecie wegańskiej, czy to w ogóle możliwe?

Jak już wspomnieliśmy, psy mogą być wegetarianami. Różnica między tą dietą a dietą wegańską polega na tym, że wegetarianie jedzą produkty pochodzenia zwierzęcego, dopóki zwierzę nie umarło przy ich produkcji. Oznacza to, że jaja, masło, mleko i jogurt są akceptowalnymi pokarmami.

Jednak bycie weganinem jest bardziej skomplikowane. W związku z tym, wiele osób sprzeciwia się tej diecie, zwłaszcza w kwestii wprowadzania jej u zwierząt. Czy pies może być weganinem?

Koty, na przykład, są mięsożerne i białko zwierzęce jest im niezbędne do przetrwania. Jednakże, psy są inaczej zbudowane i za chwilę dowiesz się, co mówi na ten temat nauka.

psy weganie

Istnieją już przetworzone produkty spożywcze, które wykorzystują białko z warzyw i roślin. Eksperci twierdzą, że spełniają one wszystkie ustalone normy żywieniowe gwarantujące zachowanie zdrowia zwierząt. Pokarmy te zawierają soję, ziemniaki, groszek, minerały, witaminy i aminokwasy, z których wszystkie są zalecane dla psów.

Chociaż weterynarze mówią, że zrównoważona dieta jest podstawą w życiu każdego psa, niektórzy z nich wątpią, że rośliny są w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

 

Argumenty przeciw

Kilku lekarzy weterynarii, lekarzy i naukowców twierdzi, że mięso jest niezbędne dla psów. Cytując jednego z nich: „Wiemy dużo o żywieniu psów, ale jest też wiele rzeczy, których nie wiemy.

Chociaż chcemy, aby miały zrównoważoną dietę, nie mamy pewności, że dieta wegańska dostarcza im wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Już teraz trudno to osiągnąć poprzez normalną dietę. ”

Badania pokazały, że z 24 przebadanych pokarmów większość nie spełniła minimalnych wymagań. W związku z tym, dobrej jakości mięso było niezbędne w celu uzupełnienia tych braków. ”

Jeśli ludzie karmią swoje zwierzęta dietą wegańską, ponieważ uważają, że jest zdrowsza, to są w błędzie,” powiedział Freeman, jeden z lekarzy, którzy brali udział w badaniu.

Argumenty za

Z drugiej strony są tacy, którzy opowiadają się za psami na diecie wegańskiej. Badania pokazują, że niektóre psy są uczulone na niektóre rodzaje mięsa, a także na niektóre produkty mleczne. Dieta wegańska może stanowić rozwiązanie tego problemu.

Nawet uznani wegetarianie zalecają stosowanie tego rodzaju diety przez około 12 tygodni w celu załagodzenia alergii. Ponadto zawsze ważne jest, aby sprawdzić, czy zwierzę jest nadal zdrowe.

Jest to problem, którego wciąż nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Nadal nie mamy pewności, czy pies na diecie wegańskiej będzie całkowicie zdrowy, ponieważ nie mamy wystarczających badań długoterminowych.

Zawsze możesz wziąć pod uwagę przypadek dwóch braci, którzy zmarli w tym samym czasie na raka. Jeden stosował standardową dietę, a drugi był weganinem. To przykład, który pokazuje, że ostatecznie dieta może nie mieć większego znaczenia.

 

Jeśli chodzi o to, czy twój pies może być weganinem, to decyzja należy do ciebie. Po prostu pamiętaj o tym, aby zwracać uwagę na wszelkie zmiany w organizmie swojego zwierzaka.