Oliwa dla kotów: czy naprawdę można im ją podawać?

14 Listopad, 2019
Koty, tak jak ludzie, mogą czerpać wiele korzyści ze spożywania oliwy z oliwek, których właściciele nie powinni ignorować.
 

W innym artykule omawialiśmy korzyści, jakie oliwa z oliwek ma dla psów, jednak czy jest ona dobra również dla kotów? Jak wiadomo, koty i psy różnią się od siebie pod wieloma względami, zwłaszcza jeśli chodzi o organizm.

To, co jest dobre dla jednego zwierzęcia, może zaszkodzić innemu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy oliwa dla kotów pomoże im, czy może zaszkodzi.

Oliwa dla kotów – korzyści z niej wynikające

Od razu mówimy, że tak, oliwa z oliwek dobrze wpływa na zdrowie kotów. Oto niektóre korzyści:

  • Antyoksydant. Oliwa z oliwek działa jako antyoksydant, który wzmacnia układ odpornościowy kotów, ponieważ oliwki są bogate w witaminę E, polifenole i chlorofil.
  • Zapobiega chorobom serca. Oliwa zawiera zdrowe tłuszcze, które pomagają metabolizować szkodliwe tłuszcze, które zwierzę mogło spożyć.
  • Jeśli twój kot za mało je, łyżka oliwy z oliwek w pokarmie doda przyjemnego zapachu i smaku, który może pobudzić apetyt u pupila.
  • Dobrze wpływa na wygląd. Dzięki głębokiemu nawilżeniu, sierść twojego kota będzie bardziej lśniąca, a skóra zdrowsza. Spowalnia również proces starzenia.
  • Kule sierści. Koty nieustannie się myją, przez co w ich żołądkach powstają kule sierści. Łyżka oliwy pomoże się pozbyć tych niechcianych kłaczków.

Ponadto istnieje jeszcze kilka sytuacji, w których oliwa może pomóc twojemu kociemu przyjacielowi.

Zaparcie

Zaparcie dotyka koty częściej, niż nam się wydaje. Chociaż istnieją inne leki oraz domowe sposoby na nie, eksperci udowodnili, że oliwa z oliwek jest idealnym rozwiązaniem tego problemu.

 
oliwa z oliwek dla zwierząt

Możesz to zrobić, dodając pół łyżki oliwy z oliwek do karmy dla kota, aby rozluźnić stolec. Wyniki powinny być widoczne już dzień lub dwa po podaniu oliwy. Jeśli tak się nie stanie, idź do weterynarza, ponieważ zaparcie może być spowodowane przez coś innego.

Pasożyty

Odrobaczanie kota może czasami spowodować uszkodzenie skóry, ponieważ pchły i pasożyty są często leczone środkami chemicznymi. Możesz jednak użyć oliwy z oliwek, ponieważ jest to idealny zabieg na skórę. Ponadto, może pomóc zwalczyć przykry zapach tych produktów.

Czyszczenie uszu

Kocie uszy to idealne miejsca dla infekcji i roztoczy, które mogą powodować poważne problemy. Aby je wyczyścić, możesz zwilżyć płatek bawełniany oliwą z oliwek i delikatnie oczyścić ucho.

czyszczenie kocich uszu

Usuń nadmiar oliwy.
 
Powtarzaj ten proces przez kilka dni, aż zauważysz zmianę. Możesz też robić to kilka razy w tygodniu, aby odstraszyć roztocza.

Codzienne stosowanie

Ponieważ oliwa jest zdrowa dla kotów, dobrze jest dodać ją do codziennej diety. Poznałeś już jej zalety i wiesz, jak może poprawić wewnętrzne i zewnętrzne zdrowie twojego pupila. Jednak musisz pamiętać o tym, aby ostrożnie ją dozować.

Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci oszacować, ile oliwy może przyjąć twój pupil:

  • Jeśli kot waży mniej, niż osiem kilogramów, nie powinien dostawać więcej, niż trzy łyżki oliwy w tygodniu.
  • Jeżeli waży od 8 do 11 kilo, może jeść pół łyżeczki dziennie.
  • Jeśli waży ponad 11 kilogramów, pół łyżki dziennie.

Niezależnie od wagi i wieku twojego kota, nie podawaj mu więcej niż trzy łyżki oliwy w tygodniu. Chociaż oliwa jest dobra dla kotów, istnieją różne wytyczne co do tego, jak ją spożywać. Tak więc zawsze o tym pamiętaj, ale wiesz też, że oliwa z oliwek może poprawić stan zdrowia twojego kota.