Najlepsze karmy dla psów: warte Twoich pieniędzy

24 lutego 2019

Najlepsze karmy – pozyskiwanie żywności w dobrej cenie jest ważne dla ludzi i ich psów. Jednak karma dla psów powinna przynajmniej spełniać wszystkie minimalne wymagania żywieniowe, aby pies był zdrowy.

Opcje dostępne na rynku mogą okazać się nieco przytłaczające dla początkującego właściciela psa lub dla kogoś, kto myśli o zmianie rodzaju jedzenia, które jego zwierzę spożywa. Poniżej możesz dowiedzieć się, jakie są najlepsze karmy dla psów, które nie narażą Twojego pupila na choroby a jednocześnie mają przystępne ceny.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze karmy dla psa

Lista ta może pomóc w przejrzeniu kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nowej żywności:

 • Wiek psa. Każdy pies jest uważany za szczeniaka przed ukończeniem pierwszego roku życia. Kolejny przedział wiekowy to osobniki dorosłe (1-7 lat) i seniorzy (8 lat i więcej).
 • Rasa twojego psa lub jego rozmiar, jeśli nie wiesz, jakiej jest rasy. Ten czynnik określa wagę Twojego pupila, co jest bardzo ważne. Małe psy ważą przeciętnie 10 kilogramów, podczas gdy średnie psy mogą ważyć do 25 kg, a duże psy do 40 kg.
 • Poziom codziennej aktywności fizycznej Twojego psa. Przede wszystkim wpływa to na jego metabolizm i ilość składników odżywczych potrzebnych do przeżycia.
 • Środowisko. Potrzeby syberyjskiego husky mieszkającego w Norwegii nie będą takie same jak u charta mieszkającego w Meksyku. Temperatura i ukształtowanie terenu mają wpływ na ilość kalorii, jakie pies może spalić.

Szczęśliwy pies.

Ze względu na wszystkie te czynniki oraz fakt, że psy są zwierzętami wszystkożernymi, należy wybrać rodzaj żywności, która ma zrównoważoną ilość składników odżywczych i odpowiada podstawowym potrzebom Twojego zwierzaka.

Jak wybrać właściwe jedzenie

Organizacja Konsumentów i Użytkowników, znana bardziej jako OCU, opublikowała raport w połowie 2017 roku, szczegółowo przedstawiający skład zdrowej karmy dla psów i znaczenie, jakie różne składniki mogą mieć dla zdrowia Twojego zwierzaka.

Aby dowiedzieć się, czy żywność spełnia podstawowe potrzeby zdrowego psa, w raporcie ustalono następujące wytyczne dotyczące składu żywności:

 • Wartość energetyczna lub liczba dostarczonych kalorii. Ta liczba jest ważna, aby móc zdecydować jaką ilością karmić swojego psa.
 • Węglowodany, które są bardzo powszechne w ekstrudowanej psiej karmie. Ten rodzaj żywności przechodzi proces ogrzewania i paskalizacji oraz nawilżania w celu ujednolicenia składników odżywczych i uczynienia ich bardziej strawnymi. Węglowodany dostarczają błonnika, który jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit. Jednak niektóre marki dodają zbyt wiele węglowodanów i zastępują nimi ilość zawartego w nich mięsa.
 • Białka. Zwłaszcza jeśli chodzi o ich ilość i jakość. Żywność o niskiej jakości zwykle wykorzystuje mąkę, która łączy podroby, sproszkowane kości, białka roślinne i kolagen. Jedzenie, które zawiera świeże lub suche mięso jest zawsze lepsze.
 • Tłuszcze. Kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 mogą pomóc w utrzymaniu pH skóry i sierści Twojego psa w dobrym stanie. Ponadto jakość tłuszczów zawartych w żywności jest ważna dla zapobiegania otyłości.
 • Witaminy i minerały. Pokarm dla psa powinien zawierać zrównoważone porcje tych składników oraz połączenia ułatwiające wchłanianie witamin. Na przykład powinien zawierać połączenie wapnia i fosforu.
 • Jakość surowców (jeśli zawiera surowe mięso, a jeśli tak, to ile) jest kolejnym ważnym czynnikiem przy wybieraniu karmy dla psów.
Domowe jedzenie dla psów.

Najlepsze karmy: stosunek jakości do ceny

Dzienny koszt karmienia zwierzęcia, przy jednoczesnym zapewnieniu minimalnej ilości składników odżywczych niezbędnych do jego przeżycia, również ma wpływ na decyzję o wyborze karmy dla psów. Dog Food Advisor opublikował listę produktów, które spełniają te wymagania i są dostępne dla właścicieli.

Niektóre z najlepszych karm to:

 • Purina Pro Plan Optihealth dla szczeniaków i młodych dorosłych (1-10 kg). Kosztuje 7,1 euro za kilogram.
 • Affinity Ultima Nature Medium Maxi (+10 kg.) Dla dorosłych psów. Kosztuje 5,01 euro za kilogram.
 • Drobiowa karma Acana Prairie. Dorosłe psy. Kosztuje 8,1 euro za kilogram.

Skontaktuj się ze swoim weterynarzem lub sprawdź listę opublikowaną przez doradcę ds. karmy dla psów w celu uzyskania dalszych informacji.