Karmienie psa – wskazówki co robić przed i po

25 Czerwiec, 2018
 

Karmienie naszych zwierząt jest tematem wielu różnych pytań i rozważań. Jaki czas w ciągu dnia jest najbardziej odpowiedni na karmienie? Jak dużo karmy nałożyć do miski? Czy zwierzęta mogą jeść warzywa?

Plus my – właściciele zwierząt często nie wiemy co mamy robić przed karmieniem, jak również bezpośrednio po nim. Zatem dzisiaj podzielimy się z Wami kilkoma wskazówkami w tym temacie.

Karmienie psa – co robić przed?

Zwierzę jest wiernym odbiciem swojego właściciela. Sposób w jaki integrujemy się z naszymi zwierzętami i w jaki je trenujemy będzie się odbijać na Naszym psie  przez całe jego życie. Niektóre dobre nawyki, które możemy stosować przez karmieniem psa to przykładowo:

Zostaw miskę z wodą

Psy bardzo często odczuwają pragnienie w ciągu dnia i potrzebują mieć w swoim zasięgu miskę z czystą wodą. Aczkolwiek musimy być ostrożni, ponieważ nie jest korzystne dla zdrowia Twojego pupila, aby pił za dużo wody. Jeżeli wiesz, że będziesz poza domem przez cały dzień, upewnij się, że zostawiasz swojemu psu jedną dużą miskę wody.

Woda dla psa

Zmiękczaj jedzenia dla psa

Ta wskazówka jest przeznaczona dla posiadaczy małych szczeniaków. Namocz suchą karmę dla psa w letniej wodzie, żeby stała się mniej twarda (nawet jeśli karma jest specjalnie przeznaczona dla szczeniąt).

 

Uważaj na rozmiary porcji

Instrukcja dozowania zawarta na opakowaniu podpowie Ci jaką ilość karmy powinieneś używać w stosunku do wieku i rozmiaru swojego psa. Zwracaj również baczną uwagę na zalecenia weterynarza.

Przechowuj karmę dla psa w prawidłowy sposób

Nigdy nie przechowuj karmy dla psa w lodówce ani w wysoce wilgotnym środowisku. Nie chowaj jej również w miejscach gdzie Twój pies może mieć do niej dostęp, ponieważ gdy ją znajdzie to najprawdopodobniej będzie ją jadł aż do momentu, gdy nie będzie w stanie zjeść więcej.

Jeżeli decydujesz się dawać zwierzakowi jedzenie domowe to upewnij się, że jest świeże, dobrze przechowywane i nie jest skażone niczym szkodliwym.

Myj miskę psa dokładnie

Nawet jeśli to może być wykonane w momencie uprzedzającym karmienie psa i bezpośrednio po karmieniu, zalecamy przepłukać miskę na jedzenie zawsze bezpośrednio przed wsypaniem do niej karmy.

Oddzielaj swoje psy

Jeżeli jesteś właścicielem więcej niż jednego psa, postaraj się żeby psy nie miały możliwości widzieć się wzajemnie w trakcie karmienia. Rozmieść miski dla psów w innych pomieszczeniach lub w innych częściach naszej posesji.

Ma to na celu zapobiegać walce psów o jedzenie oraz jedzenia w pośpiechu spowodowanego obawą, że drugi pies zabierze mu jego posiłek.

Karmienie psa – co robić po?

Teraz gdy już wiesz co należy robić zanim zaczniesz karmienie psa, powiemy Ci co należy robić bezpośrednio po posiłku.

Nie wyprowadzaj psa na spacer

W momencie gdy pies skończy swój posiłek to nie jest najlepszy moment na spacer lub inne aktywności fizyczne. Pies powinien mieć trochę czasu na zakończenie procesów trawienia zjedzonego posiłku.

 

Nie zaleca się żadnych aktywności fizycznych również przed karmieniem, ponieważ pies będzie bardzo głodny i może zjeść za dużo karmy w bardzo krótkim czasie.

Nie przechowuj resztek

Jeżeli Twój pies nie dał rady dokończyć swojego posiłku (spowodowane to może być uczuciem pełności lub faktem, że karma mu nie smakuje) to resztki należy wyrzucić. Nie wolno zostawiać ich na później.

Chroń psa przed warunkami pogodowymi

Jeżeli na zewnątrz jest bardzo gorąco lub bardzo zimno, słonecznie lub deszczowo, zawsze staraj się wpuszczać zwierzę do domu po posiłku. Pozwól mu zostać w domu w celu drzemki lub leżakowania tak długo jak tylko tego potrzebuje.

Nie baw się z psem

Postaw się w pozycji Swojego zwierzaka. Jeżeli właśnie kończysz obiad, to nie masz prawdopodobnie ochoty wychodzić na zewnątrz pobiegać lub jeździć na rowerze? Oczywiście, że nie masz! Dokładnie to samo tyczy się Twojego psa. Nie przeszkadzaj mu i nie nalegaj, żeby biegał i aportował. Nie rzucaj mu piłki i nie prowokuj do zabawy z Tobą.

Pies bawi się piłką

Nie pozwalaj psu pić za dużo wody

W momencie gdy sucha karma dociera do psiego żołądka, musi zostać rozłożona, a nie „napuchnięta”. Dzieje się to w przypadku, gdy Twój pies pije duże ilości wody bezpośrednio po posiłku. Daj mu jedynie troszkę wody, a potem zabierz miskę z wodą po około 5 minutach. Odczekaj 2 godziny i daj mu swobodny dostęp do wody.

 

Karmienie psa jest bardzo łatwe. Postaraj się stosować do tych wskazówek i utrzymuj stan zdrowia swojego psa w doskonałym stanie!