Dynia - jej korzyści w psiej diecie

18 Kwiecień, 2019
Czy zastanawiałeś się kiedyś jakie warzywa powinniśmy uwzględnić w diecie naszego psa? Do listy zdrowych pokarmów możesz dodać dynię, która niesie ze sobą szereg zdrowotnych korzyści. 
 

Dynia stanowi niezwykle pożyteczne warzywo nie tylko w naszej diecie. Jest świetnym uzupełnieniem psiego jadłospisu. W tym artykule poznasz najważniejsze zalety tego pomarańczowego warzywa.

Dynię doceniły już pierwotne ludy Ameryki, w tym żyjący blisko z naturą meksykańscy Indianie. Dlatego tak powszechna jest w diecie tamtejszej ludności. Od wieków stosowana jest w medycynie naturalnej. Ale czy nasze psy mogą skorzystać z jej drogocennych wartości? Przekonajmy się.

Dynia – czy wskazana jest w psiej diecie?

Istnieje tylko jedna odpowiedź: oczywiście, że tak! Może stanowić cenne źródło składników odżywczych, także dla Twojego czworonoga. Zachowaj jednak pewne środki ostrożności, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość warzywa w psiej diecie.

Dynia stanowi ogromne źródło witaminy A i błonnika. Musi być podawana jednak w kontrolowanych ilościach, aby uniknąć problemów ze stawami psa. 

Oczywiście warzywo to nie może stanowić jedynego źródła pożywienia Twoich psów. Nadaje się jako urozmaicenie jadłospisu. Zrównoważona dieta, bogata w witaminy i minerały – jest kluczem do zdrowia zarówno ludzi jak i naszych czworonogów.

Pamiętaj, aby dodanie jej do psiej diety skonsultować najpierw z weterynarzem. Czy wiesz, ze świeże pestki dyni pomagają pozbyć się owsików, tasiemca i innych pasożytów? Dowiedz się na co jeszcze ma pozytywny wpływ.

Dynia na trawienie

Znane z amerykańskich tradycji warzywo, symbol jesiennej aury jest też niewyczerpanym źródłem błonnika. Staje się więc doskonałym sprzymierzeńcem w przypadku zaparć i biegunki u psów. Wspomaga regulację tranzytu jelitowego Twojego psa. 

 
pies i dynia 2

Dynia jest pokarmem łatwo przyswajalnym, głównie dzięki wysokiej zawartości wody. Może być podawana jako suplement w lekkostrawnych dietach. Jej kolejną zaletą są właściwości moczopędne.

Pomagają one wyeliminować toksyny z psiego organizmu. Oleje zawarte w nasionach i miąższu korzystnie wpływają na kondycję dróg moczowych.

Dynia w walce z pasożytami

Tak jak wspomnieliśmy: przeciwpasożytnicza moc dyni znajduje się w jej nasionach. Wskazuje się na zawartość aminokwasu, zwanego kaburbitacyną, który sprzyja w walce z niektórymi tasiemcami i innymi pasożytami.

Aby zmaksymalizować efekt, możemy rozdrobnić nasiona i wymieszać je z rutynowym posiłkiem psa.

Aminokwasy zawarte są w błonce otaczającej nasiona, zabezpieczającej je przed drobnoustrojami. Najwięcej kukurbitacyny jest w świeżych, miękkich pestkach. Dlatego dyniową kurację odrobaczającą najlepiej przeprowadzić jesienią.

Inne korzyści dyni w diecie psa

Czy wiesz, że obecnie dynie uprawia się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych? Za „dyniową stolicę świata” uważa się Motron w stanie Illinois.

pies i dynie 3

 

Nie sposób wymienić wszystkich korzyści, jakie niesie ze sobą to pomarańczowe warzywo. Warto jednak wspomnieć o kilku znaczących efektach:

  • Dynia pomaga wzmocnić układ odpornościowy Twojego psa.
  • Ponadto utrzymuje skórę i futro w doskonałej formie.
  • Co więcej, wykazuje właściwości przeciwzapalne i zmniejsza ryzyko występowania nowotworu.
  • Badania wykazują, że ma też właściwości przeciwwymiotne.

Jak widzisz, dodanie dyni do diety Twojego psa ma mnóstwo zalet. Pamiętaj jednak o konsultacji z zaufanym weterynarzem i roztropności. Upewnij się, że Twój pies toleruję dietę i nie przekraczaj zalecanych ilości.

 
  • Abreu Payrol, J., Saborido Martín, L., Suárez Pérez, E., Delgado Castillo, R., & Miranda Martínez, M. (2001). Estudio Farmacognóstico de la droga cruda de la semilla de calabaza (Cucurbita SPP). Revista Cubana de Farmacia35(3), 199-202.