Zwierzęta są dobre dla zdrowia psychicznego – 5 powodów

28 Lipiec, 2018
 

Gdy podejmujesz decyzję o posiadaniu zwierzątka domowego, prawdopodobnie nie myślisz o korzyściach jakie może Ci ono przynieść. Jednakże stale publikowane badania potwierdzają, że zwierzęta mogą nam pomóc na wielu płaszczyznach życia. Dziś powiemy Ci dlaczego dzielenie domostwa ze zwierzęciem jest korzystne dla Twojego zdrowia psychicznego.

Dlaczego posiadanie zwierzątka domowego jest dobre dla Twojego zdrowia psychicznego

Zacznijmy od sporządzenia listy korzyści, jakie dają nam zwierzęta na co dzień:

  • Mówią nam jak bardzo nas kochają
  • Nie oceniają nas, nie pytają o błędy
  • Nie robią z nas żartów, nie śmieją się z nas
  • Nie dyskryminują nas z powodu naszego wyglądu zewnętrznego lub innych fizycznych niedoskonałości

    Szczeniak na kolanach dla naszego zdrowia psychicznego

A to jest tylko kropla w morzu potrzeb! Ale nawet z tej krótkiej listy możemy wywnioskować, że przynoszą nam same pozytywne emocje. Poniżej przedstawimy 5 powodów, dla których posiadanie zwierzęcia jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego.

1- Zwierzęta 0dpierają uczucie osamotnienia

Towarzystwo zwierząt pozwala nam czuć się bezpieczniej. Ma to szczególne znaczenie dla ludzi, którzy mieszkają sami lub dużo czasu spędzają samotnie. Chociaż nie mówią naszym językiem, stymulują jednak wspólne komunikowanie.

Wystarczy jedynie skupić na nich swoją uwagę i rozszyfrować ich język. Być może nawet przyjemna sesja głaskania, rozwieje poczucie osamotnienia.

2- Pomagają w depresji

Kiedy popadasz w depresję tracisz zainteresowanie wszystkim wokół. Ale, kiedy posiadasz zwierzątko – odpowiedzialność dominuje nad letargiem depresyjnym. Musisz przecież nakarmić go, wyprowadzić na spacer, zabrać do weterynarza, gdy zachodzi taka potrzeba.

 

Dodatkowo przytulanie kudłatego przyjaciela czasem jest najlepszym lekiem na depresję.

3- Redukują stres

Nie ma nic lepszego od spędzenia czasu ze swoim zwierzątkiem po stresującym dniu. Długi, relaksujący spacer, zabawa w parku lub nawet głaskanie przyjemnej futrzanej główki jest wszystkim czego potrzebujesz.

Ucz się od swojego kudłatego przyjaciela i każdego dnia znajdź chwilę dla niego. Zauważysz bardzo dobre rezultaty, lepsze od konwencjonalnego leczenia.

4- Powodują, że jesteśmy bardziej odpowiedzialni

Posiadanie zwierzątka sprawia, że jesteśmy bardziej odpowiedzialni. Świadomość, że inne stworzenie zależy od nas i musimy mu zapewnić najlepszą opiekę, „uczy nas” jak być odpowiedzialnym na innych płaszczyznach życia.

5- Pomagają nam udzielać się towarzysko

Właściciele psów wiedzą, że wspaniałym sposobem na spotkanie ludzi jest wyjście z psem na spacerPoznasz przyjaciół, może tego Jedynego/Jedyną lub po porostu porozmawiasz z nieznajomymi i innymi właścicielami psów. Pomijając sam spacer, zwierzęta to zawsze dobry temat do rozmów, niemal w każdej sytuacji. 

Posiadanie zwierząt domowych uszczęśliwia

Właściwie powód, dla którego posiadanie zwierząt jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego sprowadza się do jednego: zwierzęta uszczęśliwiają. 

Aby to wyjaśnić posłużymy się kilkoma naukowymi terminami. Spędzanie czasu z naszym zwierzęcym przyjacielem, podnosi poziom oksytocynyStymuluje również produkcję serotoniny i dopaminy. Jednocześnie obniża poziom kortyzolu.

 
Głaskany kotek zwierzęta

Wszystko to, a także trzymanie stresu i depresji na dystans, sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Być może nie potrzebujesz wiedzieć jakie chemiczne substancje działają w Twoim mózgu pod wpływem zwierząt. Jeśli posiadasz zwierzątko, to już jesteś szczęśliwą osobą.