Mucha stajenna - jak uwolnić od niej naszego psa?

18 Kwiecień, 2020
 

Mucha stajenna składa jaja, które wykluwają się wewnątrz zwierząt i dają początek larwom, które żywią się tkankami. Mogą powodować poważne problemy zdrowotne u zwierząt.

Mucha stajenna lub Stomoxys calcitrans jest rodzajem ssącego krew owada o pasożytniczych nawykach. Jak sama nazwa wskazuje żyje głównie na polach, w gospodarstwach i na obszarach wiejskich.


Zazwyczaj owady te pasożytują na zwierzętach żyjących w stajni lub w jej pobliżu. Chociaż wolą krowy i konie często wybierają na swoje ofiary również psy. Poniżej opowiemy Ci więcej o tym owadzie i jak chronić przed nią psa.

Mucha stajenna – co to takiego?

Muchy stajenne należą do tej samej rodziny, co mucha domowa, którą często można spotkać w dużych miastach. Należą one jednak do rodzaju Stomoxys, w którym znajduje się około 20 „gryzących” much.

Najbardziej charakterystyczną cechą tych gatunków jest trąba, znana również jako „kłująca twarz”. Kiedy owad używa go do gryzienia widzimy, że jego położenie jest nachylone względem powierzchni. Jest to gatunek antropofilny, czyli którego przetrwanie i nawyki są związane z ludźmi.

Te muchy na ogół gryzą swoje „ofiary” w swoich najbardziej odsłoniętych lub trudno dostępnych miejscach. U psów uszy, pysk i łapy to obszary, w których najczęściej dochodzi do ugryzienia. Chociaż zdarza się to rzadko mogą również gryźć ludzi i dzikie zwierzęta.

Jaki wpływ ma mucha stajenna na psy?

Zasadniczo ugryzienie muchy stajennej wywołuje u psa nieprzyjemny ból. Ugryzienie często prowadzi do stanów zapalnych, krwawienia i powstawania strupów. Ponadto są bardziej podatne na rozwój dodatkowych infekcji.
Innym ryzykiem jest to, że dzikie muchy działają jak wektor dla różnych patogenów. Ich żądło może przenosić szereg chorób na ugryzione zwierzę. Mogą również prowadzić do poważnej anemii i niedożywienia.

 

Jednak największym niebezpieczeństwem tych pasożytniczych owadów jest to, że zwykle gryzą one w grupie, co powoduje powstanie infekcji w ciele psa. Po zauważeniu ugryzienia samice muchy, które znajdują się blisko szybko zbliżają się do rany i składają w niej jaja.

mucha

Te jaja wylęgają się w ciele psa i szybko prowadzą do powstania ogromnej liczby robaków. I w tym momencie zaczynają się poważne problemy dla naszego zwierzaka.

Aby prawidłowo się rozwijać larwy muchy stajennej muszą odżywiać się materią organiczną. W ciele psa robaki te zaczynają żerować na jego tkankach. Ze względu na ryzyko, które ze sobą niesie – konieczne jest szybkie podjęcie leczenia ugryzienia tej muchy, aby uniknąć poważnego lub nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu zwierzęcia.

Co zrobić, jeśli Twój pies zostanie ugryziony przez muchę stajenną?

Jeśli mucha stajenna ugryzie Twojego psa, pierwszym krokiem będzie szybkie umycie ugryzionego obszaru i rany dużą ilością czystej wody i neutralnego lub antybakteryjnego mydła. Następnie zaleca się niezwłoczne zabranie psa do weterynarza w celu ustalenia, czy nie ma innych ukąszeń i przygotowania odpowiedniego leczenia.

 
stomoxys calcitrans

W klinice weterynarz będzie mógł przeprowadzić badanie i zrobić dodatkowe testy w celu sprawdzenia stanu zdrowia Twojego psa. Możesz również przepisać antybiotyk w kremie, aby zapobiec zakażeniu ran. W przypadku zdiagnozowania procesu zakaźnego antybiotyki będą prawdopodobnie podawane doustnie lub dożylnie.

Kluczową kwestią będzie obserwacja rozwoju stanu zdrowia naszego przyjaciela. W przypadku pojawienia się nowych objawów, takich jak gorączka, zapalenie, rany lub skorupy na skórze, nieprzyjemny zapach, utrata apetytu, obecność larw lub letarg – zwierzę należy natychmiast zabrać do weterynarza.

Jak uniknąć ugryzienia?

Aby zadbać o zdrowie Twojego zwierzaka i uniknąć ukąszeń much stajennych, kluczowym zadaniem jest profilaktyka. Przede wszystkim musimy podawać naszym psom odpowiednie leki zapobiegawcze przez całe ich życie.

Pełna i zrównoważona dieta, stymulacja fizyczna i psychiczna, szczepionki i odrobaczanie pomogą wzmocnić układ odpornościowy naszego psa. Ponadto okresowe wizyty u weterynarza będą kluczowe dla zagwarantowania optymalnego rozwoju i stanu zdrowia zwierzęcia.

Repelenty pomogą nam trzymać muchę stajenną i inne szkodliwe owady z dala od naszego psa. W sklepach zoologicznych można znaleźć odstraszające spraye lub kremy, a także kołnierze impregnowane insektycydami.

 

Latem i podczas spacerów po obszarach wiejskich należy szczególnie uważać na obecność tych owadów, aby uniknąć ukąszeń.