Jak wygląda rozwój szczeniąt krok po kroku?

22 Czerwiec, 2020
 

Wszystkie psy przechodzą te same etapy rozwoju. Jednak w przypadku wielu szczeniąt należy wziąć pod uwagę specyfikę ich rasy.

Śledzenie wzrostu szczeniąt to bardzo ważna praktyka. Powinniśmy wiedzieć, czego możemy oczekiwać od naszego małego przyjaciela, gdy stanie się dorosły. Każdy etap obejmuje ważne etapy, takie jak otwarcie oczu, nauka chodzenia i przyjmowanie stałych pokarmów.

Wiele osób martwi się, czy ich szczeniak je dobrze i w wystarczających ilościach. Pragną również wiedzieć, czy rośnie z odpowiednią prędkością i czy jego waga odpowiada wiekowi.

W tym artykule postaramy się zaoferować Ci informacje dotyczące różnych aspektów rozwoju psów, a także zasugerować używanie przewodnika lub opisywanie etapów, przez które przechodzi zwierzę.

Wszyscy chcemy wiedzieć, czy nasz szczeniak rozwija się normalnie we wszystkich aspektach i dobrze jest rejestrować te postępy. Może to być pomocne w przyszłości.

Pytania dotyczące rozwoju szczeniąt

Oczywiście etapy rozwojowe szczeniąt rozpoczynają się na długo przed tym, jak przywieziesz do domu ośmiotygodniowego malucha.

Małe rasy psów rozwijają się szybciej i osiągają dojrzałość w młodszym wieku niż niektóre większe rasy. Oczywiście, jako właściciele możemy mieć wiele wątpliwości i obaw, takich jak:

Kiedy szczenięta otwierają oczy?

Oczy Twojego szczeniaka otwierają się już w drugim tygodniu życia. To jeden z najwcześniejszych etapów rozwoju, przez który przechodzi. Oczy szczeniąt nie otwierają się nagle. Między powiekami pojawia się niewielka szczelina, która w ciągu kilku dni całkowicie się otworzy.

 

Kiedy zaczynają chodzić?

Trzeci tydzień jest decydujący dla wzrostu Twojego szczeniaka, ponieważ zacznie on testować siłę swoich łap. Większość szczeniąt zaczyna wstawać i stawiać swoje pierwsze, drżące kroki pod koniec trzeciego tygodnia życia.

śpiący szczeniak, etapy rozwoju szczeniąt

Kiedy szczenięta zaczynają szczekać?

Nowonarodzone szczenięta cichutko kwilą, gdy jest im zimno, ale przez większość czasu są ciche. Normalne odgłosy zaczynają się pojawiać w ciągu drugiego lub trzeciego tygodnia.

Pierwsze odgłosy przypominające szczekanie pojawiają się w ósmym tygodniu życia. Prawie wszystkie szczenięta słodko szczekają już między 10 a 12 tygodniem.

Kiedy szczeniaki przestają gryźć?

Szczeniaki gryzą w ramach zabawy i ponieważ gryzienie łagodzi dolegliwości związane z pojawieniem się zębów. Przy odpowiedniej pomocy większość szczeniąt nauczy się nie gryźć zbyt mocno, aby nie wyrządzać krzywdy.

I przestaną gryźć w szóstym miesiącu życia. Jednak słowo „pomoc” jest kluczem, ponieważ nie gryzienie jest czymś, czego należy aktywnie nauczyć szczeniaka.

Etapy rozwoju socjalizacji szczeniąt

Socjalizacja to proces, który muszą przejść wszystkie psy, aby pomóc im w dostosowaniu się do życia w naszym świecie. Chodzi o to, aby nauczyć się nie bać nowych doświadczeń i traktować ludzi jako przyjaciół.

 

Prawdopodobnie wiesz, że szczenięta potrzebują pomocy w tym procesie, ponieważ w wieku trzech miesięcy zaczynają się denerwować obecnością obcych i nowymi wydarzeniami. Klub Kennel w Wielkiej Brytanii dzieli ten proces socjalizacji na 10 etapów.

Ważne kluczowe etapy, które powinieneś znać:

  • Okno dla socjalizacji szczeniąt. Ten etap kończy się około trzech miesięcy i jest to czas, w którym szczeniak akceptuje i łatwiej dostosuje się do nowych doświadczeń. Na tym etapie musisz zabierać go wszędzie i upewnić się, że spotyka jak najwięcej ludzi.
zadowolona kobieta ze szczeniakiem, etapy rozwoju szczeniąt

  • Okres strachu dorastającego psa. Jest to okres od 6 do 12 miesięcy, w którym młode psy, które zostały w pełni uspołecznione jako szczenięta mogą ponownie odczuwać strach i proces socjalizacji należy przeprowadzić na nowo.

Dorosłość u szczeniąt

Jak zapewne się domyślasz nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie, kiedy szczeniak wchodzi w dorosłość. Istnieją jednak trzy aspekty rozwoju szczeniaka, które muszą działać razem, aby stał się prawdziwym dorosłym psem:

  • Dojrzałość fizyczna
  • Dojrzałość płciowa
  • I dojrzałość umysłowa

Twój szczeniak musi osiągnąć wszystkie trzy aspekty dojrzałości, zanim stanie się „dorosły”. Aby nieco skomplikować sprawy, procesy te nie zachodzą w tym samym tempie.

 

A punkt, w którym wszystkie trzy się spotykają różni się w zależności od rasy psa. Rozsądnie jest skonsultować z weterynarzem wskazania dla tych etapów w zależności od rasy Twojego szczeniaka.

  • https://uk.pedigree.com/puppy/key-milestones
  • https://www.petfinder.com/dogs/bringing-a-dog-home/puppy-growth-charts/