Głuchota u psów - jak ją rozpoznać?

15 Grudzień, 2019
Częściowa głuchota u psów może być trudna do wykrycia, ponieważ czasem nasi pupile są w stanie nas usłyszeć, ale decydują się zignorować właściciela.
 

Chociaż głuchota u psów zwykle występuje u starszych osobników, młode psy też mogą na nią cierpieć. W takim przypadku może to być spowodowane wrodzoną lub dziedziczną chorobą.

Zasadniczo trudno ustalić, czy Twój pies jest zupełnie głuchy. Poniższe wskazówki z pewnością pomogą Ci rozpoznać, czy Twoje zwierzę ma problem ze słuchem. Doradzimy również, co można zrobić, aby mu pomóc.

Głuchota u psów: obserwuj swojego pupila

Czasami pies nie jest całkowicie głuchy. Utrudnia to zdiagnozowanie problemu. Oczywiście, jeśli Twoje zwierzę nie reaguje, kiedy wołasz lub rozmawiasz z nim lub nie reaguje zupełnie na nic, najprawdopodobniej jest głuche. Jeśli jednak głuchota nie jest całkowita, sprawy mogą się skomplikować.

Może to sprawić, że Twój pies czasem Cię posłucha, a czasem nie. Ponadto w zależności od odległości, w jakiej się znajdujecie, pies może nie słyszeć Cię zbyt wyraźnie. Aby rozpoznać problemy ze słuchem u Twojego psa – jeśli takie są – musisz zrobić coś więcej niż tylko obserwować pupila. Musisz sprawdzić jego zdolność do uwagi.

Aby wykonać test tego rodzaju, możesz użyć przedmiotu, który masz akurat w ręce lub takiego, który lubi Twoje zwierzę. Może to być na przykład zestaw kluczy lub piłka tenisowa. Podejdź do psa, kiedy jest spokojny i zrelaksowany. Nie dając się zauważyć, potrząśnij kluczami, żeby sprawdzić jego reakcję.

Pies zakrywa uszy, głuchota u psów
 

Gdy pies śpi, możesz zaklaskać w ręce, aby zobaczyć, czy wywołasz jakąś reakcję. Możesz to również zrobić, używając piszczącej zabawki lub upuszczając coś na podłogę.

Głuchota u psów: w gabinecie weterynarza

Jeśli przeprowadziłeś te domowe testy i zdałeś sobie sprawę, że Twój pies może mieć problem ze słuchem, powinieneś zabrać go do weterynarza. Podda on Twojego pupila testowi słuchu, być może wykona test BAER. Testy u weterynarza pokażą, jak mózg Twojego zwierzęcia reaguje na dźwięki.

Badanie odbywa się za pomocą elektrod umieszczonych przy głowie i uszach psa. Pozwoli to weterynarzowi nie tylko ustalić, czy występuje problem słuchowy, ale także w jakim stopniu i jaki obszar jest dotknięty głuchotą.

Test rozpoznaje intensywność, z jaką dźwięk dociera do psa, a także reakcję, nawet jeśli jest minimalna. Istnieją inne testy, uznane przez kolegia weterynaryjne, ale nie są one tak dokładne jak BAER. Są jednak weterynarze, którzy decydują się na ich użycie, to: DPOAE, OAE lub mikrofony ślimakowe.

Badanie uszu psa

Testy te mogą również zdiagnozować głuchotę psa. Nie są jednak w stanie określić intensywności problemu ani tego, którego obszaru dotyczy. Mimo że nie są one tak szczegółowe, diagnoza jest bardzo wiarygodna.

 

Głuchota u psów – najczęstsze przyczyny

Istnieje kilka przyczyn głuchoty u psów. Jak wspomniano wcześniej, gdy pies jest młody, problem może być wrodzony, dziedziczny lub wynikać z urazu. Jeśli chodzi o starsze psy, przyczyną są:

  • Zapalenie ucha z wydzielinami
  • Przewlekłe zapalenie ucha zwężające przewód słuchowy
  • Pęknięcie bębenka
  • Zwyrodnienie kości

Źle leczone lub nieleczone zapalenie ucha lub utrata masy kostnej z powodu starości, może powodować całkowitą utratę słuchu u psów. Z pewnością chcesz wiedzieć, czy możesz jakoś temu zaradzić. Prawda jest jednak taka, że ​​niewiele możesz zrobić. Podobnie jak u ludzi, tak i u psów nie da się zatrzymać procesu starzenia.

Mimo wszystko, zadbaj o utrzymanie uszu psa w czystości. Pomoże to zapobiec powstawaniu stanu zapalnego ucha i powstrzyma rozwój infekcji, które mogą prowadzić do głuchoty.

Regularne podawanie zwierzęciu suplementów może wzmocnić jego kości. Jednak tylko czas pokaże, jak bardzo proces starzenia wpłynie na Twojego psa.

Głuchota u psów jest problemem bardziej powszechnym niż myślisz. Zanim więc dotknie Twojego pupila, może zdecydujesz się podjąć pewne działania, aby temu zapobiec?