Zaatakowany pies – jak postępować?

6 września 2018

Niezależnie od starań jakich dokładasz, aby Twój pies był bezpieczny, zawsze istnieje ryzyko, że zostanie zaatakowany. Bardzo często zdarza się, że cała sytuacja ma miejsce bezpośrednio w obecności właścicieli, którzy niewiele mogą zrobić. Większość osób nie ma pojęcia jak się prawidłowo zachować w takiej nieprzyjemnej sytuacji.

Jeżeli będziesz czekać na sytuację, w której Twój pies zostanie zaatakowany, nie zastanawiając się uprzednio jak masz się zachować, to będzie niezwykle trudno zareagować w skuteczny sposób. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jak się przygotować i być gotowym na każdą nieprzewidzianą sytuację.

Zaatakowany pies – pozbycie się agresora jest głównym celem

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jaką musisz sobie uświadomić jest Twoja rola w sytuacji ataku na Twojego psa. Pamiętaj, że wcale nie musisz bronić swojego czworonoga, używając jakiejkolwiek formy agresji. Z drugiej strony nie wolno jednak stać obok i zachowywać się całkowicie pasywnie.

Kluczem to rozwiązania problemu jest jak najszybsze usunięcie agresywnego psa we właściwy sposób. Oznacza to nakłonienie go do pozostawienia Twojego psa w spokoju. Jeżeli włączysz się w walkę pomiędzy dwoma zwierzętami, to podejmujesz niepotrzebne ryzyko bycia pogryzionym.

Jeżeli już rozumiesz swoją rolę w sytuacji, możesz się skupić spokojnie na skutecznych zachowaniach. Szybka reakcja jest kluczowa, aby wyeliminować agresywnego psa. Jest to zdecydowanie najtrudniejszy etap w tej nieprzyjemnej sytuacji.

Agresywne zachowania potęgują agresywne reakcje

Wielu ludzi jest przekonanych, że uderzenie agresywnego psa spowoduje, że ucieknie. Prawda jest jednak całkowicie inna. Zaatakowany przez nas pies będzie bardziej zdeterminowany do samoobrony i może zaatakować również nas.

Jest to bardzo naturalna reakcja zwierząt. Psem będzie kontrolować instynkt przetrwania i nie będzie się dwa razy zastanawiał nad atakiem!

Atak na zwierzęta z zamiarem zrobienia mu jakiejkolwiek krzywdy jest zawsze pomysłem niewłaściwym i powinien być stosowany jako rozwiązanie ostateczne.

Rzucanie kamieniami lub bezpośrednia walka – tylko pogorszą sytuację. Zaatakowany pies z pewnością będzie się bronić! Najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić jest stosowanie środków mających na celu zapobieganiu takim sytuacjom.

walka psów

Oznacza to w skrócie to, że należy jak najszybciej znaleźć sposób na obniżenie agresji u obu walczących psów. Można to osiągnąć za pomocą rozproszenia ich uwagi lub przestraszenia. Cały czas miej na uwadze, że zbliżając się do psów, narażasz się na zarażenie niebezpiecznymi chorobami, takimi jak wścieklizna.

Metody zapobiegania atakom

Przykładowo, jeżeli cała sytuacja rozgrywa się u Ciebie na podwórku, jedną z najskuteczniejszych metod jest użycie węża ogrodowego z wodą. Wystarczy odkręcić wodę i ustawić skupiony strumień wody celując w okolice psiego pyska. Obniży to prawdopodobnie poziom stresu u agresora, sprawiając, że ucieknie.

Jeżeli nie masz pod ręką węża ogrodowego, równie skuteczną metodą może się okazać sygnał dźwiękowy. W przypadku, gdy masz dostęp do samochodu, zawsze możesz wykorzystać klakson. Można również uderzać metalowymi sztućcami kuchennymi o garnek. Celem jest wystraszenie agresywnego psa i zmuszenie go do wycofania się.

W sytuacji, gdy nie masz niczego co wytworzy głośny sygnał pod ręką to zawsze możesz wydać z siebie głośne i agresywne okrzyki. Pamiętaj, aby cały czas utrzymywać bezpieczny dystans od walczących zwierząt.

Jak się zachowywać bezpośrednio po ataku?

Bezpośrednio po opanowaniu sytuacji należy niezwłocznie udać się z psem do weterynarza. Należy również samemu zbadać jak poważne są obrażenia u Twojego psa. Upewnij się, aby dokładnie obejrzeć wszystkie części ciała zwierzaka, delikatnie je dotykając.

Używanie wody z mydłem nie jest polecane w przypadku oczyszczania ran u psa po ataku. Jeżeli pies ma jakieś otwarte rany, to najlepiej je przepłukać samą wodą i zabrać niezwłocznie do weterynarza. Nawet w przypadku, gdy pies nie ma żadnych widocznych obrażeń, to zaleca się wizytę w klinice i zrobienie wszystkich niezbędnych badań.

zraniony pies

Jeżeli rozpoznałeś psa, który was zaatakował, to ustal czy jest to pies bezdomny, czy posiada właściciela. Istnieją metody mające na celu ustalenie czy dany pies posiada objawy jakiejś niebezpiecznej choroby. Jest to niezwykle ważne w przypadku rozpoznania wścieklizny!

Zaatakowany pies — rekonwalescencja po ataku

  • Stosuj się do zaleceń Twojego weterynarza: Twoją odpowiedzialnością jest regularne sprawdzanie, czy rany Twojego psa goją się we właściwy sposób. Musisz zadbać o to, żeby pies stosował odpowiednie środki medyczne. Nawet w przypadkach, gdy zwierze nie ma żadnych widocznych obrażeń zewnętrznych, to mogą one być niewidoczne dla oka.
  • Kontroluj temperaturę w domu: Proces powrotu do zdrowia Twojego psa będzie zależeć od warunków w jakich przebywa. Musimy się upewnić, że nasz zwierzak czuje się komfortowo, a w domu panuje odpowiednia temperatura. (ani za ciepło, ani za zimno)
  • Kontroluj skutki ataku: W przypadkach, gdy pies zostaje zaatakowany, bardzo często musi się zmierzyć ze skutkami zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. W związku z tym my jako właściciele musimy bacznie obserwować nasze psa i jego zachowanie.