Wycie psa – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

9 sierpnia 2018
Wycie nie jest typowym zachowaniem, jednakże jest ono współistotne dla gatunków. Psy wyły odkąd były jeszcze wilkami, które są ich przodkami; celem tego zachowania jest komunikacja z pozostałymi psami, a nawet z ludźmi.

Wycie psa jest dźwiękiem, który wciąż nas zaskakuje. Czworonogi podobnie. jak wilki, w pewnych sytuacjach wyją zamiast szczekać. Jako, że nie jest to normalne zachowanie, pewnie zastanawiasz się dlaczego psy to robią. Dlatego w tym artykule zamierzamy powiedzieć  Ci wszystko o fenomenie wycia.

Wycie w rodzinie psowatych

Przede wszystkim nie powinieneś się martwić – wycie zarówno wilków, jak i psów nie jest oznaką czegoś złego; jest to forma komunikacji, która dla tych gatunków jest dosyć częsta. Z wielu przyczyn wyją, by porozumiewać się z innymi osobnikami na odległość .

Jednakże wycie nie zawsze jest formą komunikacji; czasami jest po prostu naturalnym odruchem, ponieważ słyszą one dźwięk, który przypomina im wycie. Karetka czy syreny radiowozu, niektóre trąbki, a nawet pewne tony w ludzkim głosie mogą wywołać to zachowanie.

To jest ta prosta odpowiedź na pytanie. Poniżej zamierzamy zagłębić się bardziej w ten temat, aby wyjaśnić powody oraz mity, które otaczają wycie psa,

Skąd się bierze wycie psa?

Psy generalniecmają odrębne sposoby komunikacji z członkami swojego gatunku oraz z ludźmi. Sposoby te są bardzo zróżnicowane: od gestów i min po szczekanie. Wycie także mieści się w tej kategorii porozumiewania się.

wyjący pies

Powinniśmy mieć na uwadze, że psi zmysł słuchu, tak jak i zmysł węchu – jest znacznie bardziej rozwinięty od ludzkiego. Tak więc wycie jest bardzo typową formą komunikacji z innymi psami na odległość.

Nie dotyczy to zawsze członków tej samej rasy; istnieją przypadki, w których rasy łowieckie, gdy są bardzo daleko od swoich właścicieli, wyją aby zasygnalizować swoje położenie albo lokalizację ich zdobyczy.

Wycie jest także sposobem na wyrażenie stanu emocjonalnego zwierzęcia w danym czasie. To bardzo powszechne, by usłyszeć pupila wyjącego z całych sił w ciągu dnia, gdy daje upust samotności, pozostając sam w domu.

Czy da się uniknąć tego zachowania?

Prawdę mówiąc – nie. Wycie jest wrodzonym i naturalnym zachowaniem psów, a także, tak jak już wspomnieliśmy, formą komunikacji z innymi psami. Najlepszym, co możemy zrobić, to upewnić się, że nie zdarza się to zbyt często.

Aby to osiągnąć, musimy zadbać o zrelaskowanie psa pod naszą nieobecność; zostaw mu zabawkę dla rozrywki. W nocy staraj się zamykać okno, aby stłumić hałasy z zewnątrz. Powinieneś jednak upewnić się, że zwierzę śpi w przewietrzonym pomieszczeniu.

Kilka mitów o wyciu

  • Niektórzy wierzą, że wycie psa jest manifestacją czegoś niepokojącego. Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, ponieważ w średniowieczu psy wyły z bólu po utracie ich właściciela; Czarna plaga śmierci.
  • Wilki nie wyją do księżyca na wzniesieniach. Jeśli się tak zdarzy, to jest to jedynie przypadek, a wzniesienia pomagają dźwiękowi nieść się dalej.
  • Podążając za mitem – nie jest to także znak wilkołaków, czy pies ma zwyczaj wycia czy to w Paryżu czy w Transylwanii. To tylko popularne legendy, które stały się szeroko znane dzięki rozpowszechnieniu ich przez środki masowego przekazu.