Sprawianie psu przykrości – Te sytuacje złamią mu serce

15 czerwca 2018

Jeśli masz w domu zwierzaka jest kilka rzeczy, których nie powinieneś mu robić, ponieważ mogą one oznaczać sprawianie psu przykrości, nawet jeśli nie robisz ich w złych intencjach.

Wiele razy możesz krzywdzić uczucia swojego przyjaciela, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przez pewne przykre sytuacje dla Twojego psa, możesz zawieść jego zaufanie i złamać mu serce. Ważne jest, aby zmniejszyć częstotliwość lub unikać pewnych zachowań, aby go nie skrzywdzić.

Nagroda za reagowanie na Twoje wołanie

Na pewno wiele razy kiedy wołasz swojego zwierzaka, on natychmiast przychodzi. Bardzo ważne jest, aby dać mu niewielką nagrodę, kiedy reaguje on w ten sposób. Nagrodą może być nawet pogłaskanie go.

W tym przypadku brak małej nagrody może złamać mu serce. Jeśli zawołasz swojego psa, po czym natychmiastowo wsadzisz go pod prysznic i wykąpiesz, a wiesz, że nie lubi on kąpieli, Twój przyjaciel skojarzy te dwa elementy jako coś co nie jest satysfakcjonujące.

Po żadnym pozorem nie powinieneś karać go lub robić czegoś, czego on nie lubi tuż po tym jak przyjdzie on na Twoje zawołanie, ponieważ jest to najzwyczajniej w świecie – sprawianie psu przykrości.

smutny-psiak je przekąski

Krzyczenie na psa

Kiedy Twój pies jest wciąż szczeniakiem to zupełnie normalne, że ekscytuje się za każdym razem, kiedy ktoś przychodzi do Ciebie w odwiedziny. Nie ma nic dziwnego w tym, że skacze on na Twoich gości.

Nawet jeśli nie chcesz i nie masz zamiaru tolerować takiego zachowania, nie zaleca się krzyczeć na psa. Najlepszym rozwiązaniem będzie ignorowanie go i poproszenie gości, aby nie pozwolili mu na takie zachowanie. Poświęcaj mu swoją uwagę jedynie, kiedy jest on spokojny.

Tarcie jego nosa lub pyska

Niektórzy właściciele mają zły zwyczaj pocierania nosa lub pyska zwierzaka, kiedy zrobi on coś złego. Na przykład jeśli załatwi swoje potrzeby fizjologiczne w nieodpowiednim miejscu.

Przez tego typu przykre sytuacje dla Twojego psa i Twoje podejście do nich, on nigdy nie nauczy się – co jest dobre, a co złe i będzie mu przykro. Jest wiele innych sposobów, dzięki którym możesz go nauczyć i wytrenować odnośnie tego, gdzie powinien się załatwiać.

Ciągnięcie za smycz

Nie powinieneś pozwolić swojemu psu ciągnąć za smycz. Jako właściciel też nie powinieneś tego robić. Jeśli Twój pies zachowuje się w ten sposób, powinieneś się zatrzymać i stanąć pod drzewem. Poczekaj chwilę, a kiedy Twój pies obróci się, by na Ciebie spojrzeć – kontynuuj spacer.

Jeśli zrobisz tak kilka razy Twój pies z pewnością zrozumie, że za każdym razem kiedy pociągnie za smycz, to Ty przerwiesz spacer.

Jeśli jednak to Ty zbyt mocno ciągniesz swojego psa, może on poczuć się urażony i zareagować w gwałtowny sposób lub zasmucić się.

Zamykanie psa

Kiedy Twój czworonożny przyjaciel popełnia błąd, nie musisz zamykać go w klatce lub osobnym pokoju. Takie zachowanie do niczego nie prowadzi, a pies nie wyciągnie z niego żadnej lekcji. Zamykanie psa jest równoznaczne ze sprawianiem psu przykrości. Idealnym rozwiązaniem jest uczenie i trenowanie go poprzez pozytywne reakcje.

Bardzo ważne jest, aby zwierzę przyswajało to, czego się uczy. Najprawdopodobniej nie zrozumie, że zamknięcie go gdzieś wynika z jego złego zachowania, a tym samym taka decyzja z Twojej strony nie przyniesie żadnych rezultatów.

Pomijanie codziennych spacerów

Codzienny spacer to jedna z rzeczy, które Twój zwierzak uwielbia najbardziej. Wiele psów przez cały dzień czeka na magiczny moment spaceru. Muszą one wyładować nagromadzoną energię, więc wyjście na przechadzkę jest jedną z głównych aktywności fizycznych, które powinieneś zapewnić swojemu psu.

Karanie swojego zwierzaka w postaci obierania mu radości z codziennych spacerów, oprócz tego, że jest absurdalne, nic nie wniesie do jego nauki. Wręcz przeciwnie, jednym z głównych powodów niewłaściwego zachowania zwierząt jest właśnie niespożyta energia.

Dlatego też należy wyprowadzać psy na spacery, aby mogły one pozbyć się narastającej ilości adrenaliny.

Kara za gryzienie Twoich rzeczy

Psy cały czas mają niekontrolowaną potrzebę żucia czegoś, szczególnie kiedy są jeszcze szczeniętami. Nie można ich za to karać. Żucie i gryzienie czegoś jest dla nich koniecznością.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie specjalnej zabawki do gryzienia i odkładanie Twoich rzeczy w trudno dostępne miejsca. W ten sposób ich uwaga będzie skoncentrowana na zabawkach, które będą w zasięgu ich łap.

sprawianie psu przykrości psy kombinują przy butach

Niedotrzymywanie obietnic, to sprawianie psom przykrości

Jeśli chcesz, aby Twój przyjaciel ufał Ci w zupełności, nie możesz łamać złożonych obietnic lub cofać czegoś, co wcześniej powiedziałeś na głos. Jeśli powiesz do swojego psa „Idziemy!”, a on natychmiast skojarzy to z wyjściem na spacer – nie możesz później tego spaceru odwołać. Twój psiak nie tylko będzie sfrustrowany, ale także przestanie Ci ufać.

To samo dotyczy dawania smakołyków. Nie powinieneś pokazywać mu psiego przysmaku, jeśli nie masz zamiaru mu go dać albo dasz mu go po pół godziny. Tego typu zachowania sprawią, że Twój będzie nieufny, zdystansowany i mniej towarzyski.

To bardzo ważne, abyś spełniał obietnice, które złożyłeś swojemu psu.