Sposoby na ugryzienia pcheł – 7 pomysłów

17 Lipiec, 2018
Nie musisz nawet mieć żadnych zwierząt domowych aby ten pasożyt zagościł u Ciebie w domu.
 

Niektórzy ludzie są zdecydowanie bardziej narażeni na ugryzienia pcheł od innych. Jeżeli masz dosyć bycia pogryzionym i doświadczać bólu spowodowanego drapaniem zainfekowanych ran to zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. Przedstawimy Ci jakie są domowe metody rozwiązujące ten problem.

Ugryzienia pcheł – przyczyny

Pchły są to małe pasożyty żywiące się krwią ssaków, głównie psów i kotów. Aczkolwiek oczywiście mogą również żerować na ludzi. Sytuacja jest bardzo podobna do ugryzień komarów; niektórzy ludzie są po prostu bardziej narażeni i wrażliwi na ugryzienia (spowodowane zapachem krwi, rodzajem ubrania, grupą krwi, itp.).

Pies na smyczy

Ugryzienia pcheł mają zazwyczaj miejsce w okolicach nóg i stóp, czyli okolic zlokalizowanych najbliżej ziemi. Pomimo tego, że pchły posiadają umiejętność skakania na wysokość kilku centymetrów to jest mało prawdopodobne, że będą żerować powyżej poziomu ludzkich kolan.

Jeżeli pasożyt znajduje się na kanapie albo w łóżku to może zaatakować również inne partie naszego ciała.

Sposoby na ugryzienia pcheł

Jeżeli masz na ciele ukąszenia, to pierwszym krokiem jest przemycie okolic letnią wodą z delikatnym mydłem. Następnie należy je osuszyć ręcznikiem lub ściereczką poprzez delikatne uciskając miejsca, aby pogłębić podrażnienia skóry.

 

Kluczowe jest zakrycie i zabezpieczenie ugryzień mające za zadanie uniknąć potencjalnego drapania, a w konsekwencji powstania ran z ogniskami zapalnymi. Poniżej przestawiamy jeden z najbardziej skutecznych domowych sposobów na ugryzienia pcheł:

Herbata

Możesz użyć woreczka dowolnej herbaty jaką posiadasz w swoim domu (czarnej, zielonej, rumiankowej, itp.). Jest to bardzo proste. Zagotuj wodę w czajniku w taki sam sposób jak podczas przygotowania wywaru herbacianego, zalej torebkę wrzątkiem, odczekaj kilka minut.

Następnie wyciągnij torebkę, pozostaw na kilka minut, aby napar się wystudził do poziomu temperatury otoczenia.

Zamocz gazę lub ściereczkę w wywarze z herbaty i kolejno nałóż ją na pogryzione części ciała. Na koniec owiń całość bandażem. Powtarzaj tą czynność kilka razy dziennie.

Kompres z bazylii

Bazylia służy nie tylko w kuchni dając charakterystyczny smak Twoim potrawom, ale może być wykorzystywana w celu łagodzeniu podrażnień i swędzenia spowodowanego różnego rodzaju pogryzieniom.

Zerwij kilka liści świeżej bazylii, umyj je dokładnie i rozgnieć w małej ilości wody. W ten sposób tworzysz mieszankę, którą bezpośrednio nałożysz na powstałe ugryzienia pcheł. Powinno się pozostawić ją na skórze przez co najmniej 15 minut albo do momentu kiedy osiągnie temperaturę pokojową.

Można ją również pozostawić dłużej, po uprzednim zakryciu gazą i bandażem.

Aloes

W tym przypadku niezbędne jest posiadanie świeżej rośliny aloesu w domu. Jest polecana dla opatrywania ran i infekcji równego pochodzenia, uwzględniając ugryzienia pcheł. Aloes jest naturalnym lekiem łagodzącym opuchliznę i swędzenie dosłownie w przeciągu kilku minut; przy tym jest dziecinnie prosty w użyciu.

 

Należy odciąć łodygę albo liść w płaszczyźnie poziomej (uwaga na ciernie) a następnie wycisnąć żel, który znajduje się w środku.

Aplikuj żel na pogryzione miejsca ciała i pozostaw aż do wchłonięcia. Natychmiast odczujesz nieopisaną ulgę. Powtarzaj tą czynność wielokrotnie w ciągu dnia.

Maść kokosowa

Ten niezwykle użyteczny owoc tropikalny jest wykorzystywany do zwalczania stanu zapalnego i wysypki spowodowanej poprzez ugryzienia pcheł. W tym przypadku potrzebować będziesz miąższu.

Włóż miąższ z dodatkiem małej ilości wody do miksera i miksuj składniki do momentu powstania substancji przypominającej konsystencją kremu. Gotową mieszankę nakładaj na ugryzienia i owiń bandażem na co najmniej jedną godzinę. Po upływie kolejnej – dokładnie umyj skórę. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie.

Drapiący się pies pchły

Kąpiel w płatkach owsianych

Owsianka lub płatki owsiane są pomocną bronią w przypadku wszelkiego rodzaju uczuleń, podrażnień czy ukąszeń na naszej skórze. Jeżeli cierpisz z powodu ugryzień pcheł na stopach możesz przygotować leczniczą kąpiel.Włóż stopy do miski z gorącą wodą, uprzednio rozpuść dwie łyżki stołowe płatków owsianych.

 

Kąpiel powinna trwać około 15 minut. Jeżeli ugryzienia pcheł są zlokalizowane w innych częściach ciała, przykładowo na plecach idealnie posłuży Ci do tego wanna. Proces jest identyczny jak w przypadku stóp, jednakże będziesz potrzebować więcej owsianki.

Miód

Miód jest znakomitym produktem antyseptycznym i może być stosowany zarówno miejscowo, jak i doustnie. W przypadku ugryzień pcheł należy nałożyć cienką warstwę bezpośrednio na skórę i odczekać 15 minut. Następnie należy przemyć okolice ciepłą wodą.

Wodorowęglan sodu (proszek do pieczenia)

Zmieszaj łyżkę stołową sody oczyszczony z łyżką stołową wody. Dokładnie wymieszaj aż do powstania gęstej zawiesiny; następnie nakładaj bezpośrednio na ugryzienia. Po okresie 15 minut spłucz całość letnią wodą. Bardzo szybko zauważysz jak gwałtownie ustępują objawy podrażnienia.