Skruszona mina psa: co się za nią kryje?

12 Styczeń, 2019
Gdy pies robi coś złego lub psuje, na jego pysku pojawia się charakterystyczna skruszona mina. Jednak czy psy potrafią określić różnicę między dobrem i złem? Jeśli pies zdaje sobie sprawę z tego, że zrobił coś złego, to w ogóle tak postępuje?
 

Gdy pies robi coś złego lub psuje, na jego pysku pojawia się charakterystyczna skruszona mina. Jednak czy psy potrafią określić różnicę między dobrem i złem? Jeśli pies zdaje sobie sprawę z tego, że zrobił coś złego, to w ogóle tak postępuje?

Zapraszamy do przeczytania naszego dzisiejszego artykułu. Znajdziesz w nim odpowiedzi na powyższe pytania i szereg innych informacji, które pozwolą Ci określić, co tak naprawdę oznacza skruszona mina na pysku Twojego pupila.

Skruszona mina na pysku Twojego psa: sygnały uspokajające

Skruszona mina u psa nie jest wcale tak trudna do rozpoznania. Wystarczy zwracać uwagę na cechy charakterystyczne. Jego uszy skierowane są w tył, a oczy zwierzęcia demonstrują smutek.

Czasami nawet Twój pies macha ogonem ze zdenerwowania. Inne z kolei psy, mimo tych samych smutnych oczu, odwracają się od nas tak, jakby ukrywały się przed rozzłoszczonym człowiekiem. Jednak czasami psy pokazują także zęby tak, jakby się uśmiechały do nas.

W rzeczywistości te gesty nie wskazują na poczucie winy. Należy raczej traktować je jako sygnały, które mają za zadanie Cię uspokoić. Te uspokajające sygnały to sposób, w jaki pies mówi Ci, że tak naprawdę to nie chce sprawić Ci żadnych problemów.

Innymi słowy, gdy pies przybiera wyraz pyska typu „skruszona mina”, to w rzeczywistości przekazuje informację, że jego właściciel nie powinien go karać za występek, ponieważ był on wynikiem różnych czynników zewnętrznych, a nie złej woli samego zwierzęcia.

 

Pozostałe sygnały wskazujące na zamiar uspokojenia emocji swoich lub właściciela

Większość psów wykorzystuje co najmniej część całej grupy tych sygnałów uspokajających właściciela. Inne specjalnie zachowania o takim charakterze, które psy często demonstrują, są następujące:

Wystraszony pies

  • Lizanie nosa. Twój pies nie liże nosa tylko dlatego, że jego jedzenie było pyszne. Robi to głównie dlatego, że jest podekscytowany w momencie, gdy podchodzisz do niego z pełną miską. Próbuje się w ten sposób uspokoić.
  • Obracanie głowy. Kiedy wyjmujemy komórkę i robimy zdjęcie psu, ten prawie zawsze odwróci głowę. Psy robią tak, ponieważ telefon je zwyczajnie onieśmiela i proszą nas w ten sposób o odejście.
  • Wąchanie podłoża. W większości przypadków, gdy jesteście razem w parku na spacerze, a Ty zawołasz agresywnym tonem na swojego psa, zwierzę podchodzi do Ciebie powoli. Jednocześnie zapewne zatrzymuje się co parę kroków i udaje, że coś wącha. Robi to po to, bo jest to jego sposób na przekazanie Ci, że nie chce, żebyś się na niego złościł. Stąd też właśnie na jego pysku gości skruszona mina.

Znajomość różnicy między dobrem a złem

 

Psy nie znają różnicy między dobrem a złem, ponieważ są to dwie filozoficzne koncepcje typowe dla istot ludzkich. Jednak psy wiedzą doskonale o tym, czy ich działania przynoszą pozytywne lub negatywne konsekwencje.

Dlatego też demonstrują wszystkie te uspokajające sygnały. Wiedzą dobrze o tym, co zrobiły. Potrafią zrozumieć, że to z ich powodu właściciel będzie na nie zły lub się rozgniewa. Pies może nawet pomyśleć wtedy, że może zostać uderzony za karę.

Dlatego właśnie pies stara się wtedy uspokoić swojego właściciela wysyłając mu charakterystyczne sygnały uspokajające. Niestety wielu ludzi ich po prostu nie rozumie, bo nie umie ich odczytywać. W efekcie skruszona mina psa nie robi na nich żadnego wrażenia. Co więcej, ludzie bardzo lubią karać i uderzać zwierzęta, a psy o tym doskonale wiedzą.

Powodem tego, dlaczego psy są bardzo dobrymi obserwatorami, jest to, że zaczynają zdawać sobie sprawę, że coś jest nie tak, zanim ludzie się jeszcze rozzłoszczą. Używają więc tych uspokajających sygnałów odpowiednio wcześnie, zanim właściciel zdąży się na nie rozgniewać.

Dlaczego psy zachowują się „źle”

W większości przypadków psy najprawdopodobniej nie zamierzają zachowywać się źle. Przez tysiące lat ludzie hodowali genetycznie wyselekcjonowane psy, które miały spełniać ich oczekiwania. Oznacza to, że przeciętny pies nie ma najmniejszego zamiaru skrzywdzić swojego właściciela lub zrobić mu cokolwiek, co nie spotkałoby się z jego aprobatą.

 

Dlatego też skruszona mina u psa może pojawić się zawsze, po wszystkim, co zwierzę zrobi. Pies po prostu ją przyjmuje ze względu na obawę związaną z potencjalnymi konsekwencjami swojego postępowania.

Kiedy widzisz psa, który zachowuje się w sposób naszym zdaniem niewłaściwy, zazwyczaj powodem tego stanu rzeczy jest to, że zwierzę nie może nic na to poradzić. Tak więc psy nie niszczą rzeczy w domu ani nie biorą się do rozrzucania śmieci z zemsty, czy innych złośliwych pobudek.

Uspokajanie psa

Najprawdopodobniej ten konkretny zwierzak jest tak czymś przytłoczony lub zestresowany, że musi wyładować swoją energię na czymś. Powinieneś zatem wiedzieć w tym miejscu, że psy najszybciej uspokajają się gryząc i żując różne przedmioty.

Innymi słowy, pies niszczy różne rzeczy, ponieważ próbuje się w jakikolwiek sposób zrelaksować. Jeśli pies zachowuje się źle naszym zdaniem, to tylko dlatego, że wymknął się spod kontroli. A także sam nie jest w stanie nic na to poradzić.

Dlatego też skruszona mina u psa oznacza jego prośbę o nasze przebaczenie. W ten sposób nasz pupil prosi nas, abyśmy go nie karali. Psy zachowują się niewłaściwie w sposób celowy i świadomy. Robią to, ponieważ najzwyczajniej w świecie tracą kontrolę nad sobą i swoim zachowaniem.

 

Jak zapobiec niewłaściwemu zachowaniu u psa?

Tak naprawdę to wszystko zależy od właściciela samego psa. To jego rolą jest zapewnienie tego, aby jego psy nie miały tak fatalnego samopoczucia lub ciężkiego okresu w życiu, żeby być zmuszonym gryźć lub niszczyć wszystko dookoła. To właściciele są odpowiedzialni za to, że ich psy tracą czasem kontrolę nad sobą i muszą wtedy ugryźć wszystko, co jest w ich zasięgu.

Dlatego właśnie ludzie muszą nauczyć się przewidywać potencjalne problemy u swoich psów, których te zwierzęta nie potrafią rozwiązać samodzielnie. Każdy pies wykorzystuje w praktyce inne rozwiązanie dręczącego go problemu, a my sami najlepiej przecież znamy nasze psy.

Wiele razy niektóre psy niszczą poduszki lub rozrzucają ubrania swoich właścicieli, ponieważ nie mają żadnych zabawek ani przedmiotów do żucia. Okazuje się więc, że żucie i gryzienie to podstawowe potrzeby wszystkich gatunków psów. Tak więc, jeśli nie zapewnisz im odpowiedniego obiektu do rozrywki i rozładowania emocji, znajdą go na własną rękę.

Pies preferuje przysmaki o charakterze dentystycznym. Mogą to być na przykład zasuszone ścięgna, czy surowe kości. Będą dla niego o wiele atrakcyjniejsze, niż zwykłe domowe poduszki.

Co możesz zrobić, aby uspokoić swojego psa?

Dlatego to właśnie od Ciebie zależy, czy Twój zwierzak nie popadnie w kłopoty. Na przykład, jeśli Twój pies często wdaje się w starcia z innymi psami w parku, to może lepiej nie iść tam w ogóle lub poczekać, aż wszystkie inne psy będą już w swoich domach.

 

Psy, które niepokoją się, gdy są same w domu i mają problemy z uspokojeniem się poprzez zabawki i gryzaki do żucia, powinny uzyskać pomoc u specjalisty z dziedziny psiej psychologii. Lęk przed rozstaniem z właścicielem jest wbrew pozorom złożonym zaburzeniem psychologicznym u psów, które bez wątpienia powinno być leczone przez specjalistę.

Psy nie znają różnicy między dobrem a złem, dlatego właśnie nie istnieje pojęcie winy wypisanej na pysku Twojego pupila. Jednak zwierzęta te doskonale wiedzą, kiedy ludzie się na nie gniewają.

Próbują wtedy nas przepraszać, nawet jeśli ludzie ich nie słuchają, bo nie potrafią ich zrozumieć. Dlatego też jeśli spodziewasz się problemów ze swoim psem, naucz się go rozumieć. Wasze wspólne życie będzie dzięki temu o wiele prostsze i szczęśliwsze.