Schronisko dla zwierząt – wymagania dotyczące otwarcia

21 września 2018
Po pierwsze, musisz mieć lub poszukać przestrzennego miejsca i zarejestrować schronisko jako organizację non-profit. Następnie będziesz potrzebować pomocy od wolontariuszy i skontaktować się z miastem, aby porzucone psy nie były już usypiane.

Jesteś miłośnikiem zwierząt? Uważasz, że to co się dzieje z porzuconymi zwierzętami jest nie w porządku? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to być może myślałeś kiedyś, żeby założyć własne schronisko dla zwierząt. 

Jeśli nie wiesz gdzie zacząć, mamy dla Ciebie wszystkie informacje dotyczące otworzenia go.

Schronisko dla zwierząt – Krok po kroku

Tak jak wszystkie organizacje, schronisko dla zwierząt wiąże się z dużą dozą biurokracji nawet, jeśli jest to organizacja non-profit. Poniżej znajdziesz wszystkie kroki:

Znajdź miejsce

Zanim otworzysz schronisko musisz mieć pewność, że masz na nie miejsce. Nie musi to być odrębna lokalizacja. Może to być Twój własny dom, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, aby zaopiekować się zwierzętami.

Jeśli masz dom z podwórkiem, to może być idealne miejsce na schronisko. Jednakże możesz też poszukać małego miejsca, które możesz wykorzystać. Dobrze jest odwiedzić inne schroniska, aby zobaczyć jak oni to rozwiązali.

Załóż stowarzyszenie

Załóż stowarzyszenie, gdy będziesz już wiedział, że na pewno otworzysz schronisko i masz już na nie miejsce. Nadaj mu nazwę i zarejestruj w KRS. Nie zapomnij określić celu jego działania oraz tego, iż jest to organizacja non-profil, aby nie mieć w przyszłości problemów z KRS.

To najważniejszy krok, gdy to zrobisz oficjalnie – będziesz właścicielem schroniska!

Znajdź partnerów

O ile nie jesteś potomkiem Ebenezera Scrooge, będziesz potrzebować wsparcia finansowego, aby opłacić weterynarza, akcesoria oraz jedzenie dla zwierząt, którymi będziesz się opiekować. Zwierzęta muszą mieć zapewnione wszystkie swoje potrzeby.

schroniska dla zwierząt

Jeśli nie wiesz, gdzie zacząć, możesz porozmawiać z innymi schroniskami, one mogą Ci doradzić jak to zrobić. Możliwe, że niektórzy z ich partnerów będą chcieli pomóc także i Tobie.

Kolejnym pomysłem, który może zadziałać jest wykorzystanie mediów społecznościowych. Być może nie ma wielu osób, które dadzą Ci pieniądze, ale mogą zapewnić jedzenie, używane legowiska, miski na jedzenie i wodę, nieskończoną liczbę sprzętu, którego już nie potrzebują. Może ciężko w to uwierzyć, ale w ten sposób możesz dużo zaoszczędzić.

Bądź wolontariuszem

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wygląda prowadzenie schroniska dla zwierząt, nie ma lepszej metody niż bycie wolontariuszem w jednym z nich.

Oprócz pomocy, dowiesz się jak działa tego rodzaju organizacja non-profit i nabędziesz doświadczenia potrzebnego do prowadzenia własnego schroniska dla zwierząt.

Co więcej, ponieważ niedługo będziesz mieć swoje własne schronisko, możesz zaoferować opiekę nad zwierzętami, dla których nie ma miejsca. Mogą być Twoimi pierwszymi gośćmi!

Pójdź do schroniska miejskiego

Daj znać prowadzącym schronisko miejskie, gdzie mieszkasz i że otworzyłeś schronisko. Powiedz, aby informowali Cię zanim uśpią jakiekolwiek zwierzę, które nie znalazło domu, aby móc się nim zaopiekować.

W większości przypadków z przyjemnością Ci pomogą.

porzucone psy

Zapytaj co masz zrobić, jeśli chcesz przygarnąć porzucone zwierzęta. Powiedzą Ci jakich narzędzi będziesz potrzebować i jak prawidłowo to zrobić, ponieważ nie wszystkie psy chętnie podejdą, gdy je zawołasz.

Wszystkie otrzymane informacje będą bardzo przydatne.

Kup klatki

Nie chodzi o to, aby psy były zamknięte w klatkach, ale pamiętaj, że niektóre z bitych lub porzuconych psów mogą wykazywać problemy behawioralne, które mogą skrzywdzić inne psy albo Ciebie.

Dopóki się nie uspokoją, lepiej je odseparować od innych, dopóki nie zdobędziesz ich zaufania, co wymaga dużo cierpliwości i miłości.

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, że otworzenie schroniska dla zwierząt nie jest niemożliwe. Mamy nadzieję, że zaczniesz o tym myśleć, aby zmniejszyć ilość porzuconych zwierząt na ulicach.