Pozycje, w jakich psy układają się podczas snu

15 czerwca 2018
Chyba nie ma nic śmieszniejszego niż pozycje, w których układają się nasze psy, gdy śpią.

Podczas snu pies przyjmuje najróżniejsze pozycje, a żadna jedna nie jest podobna do drugiej. Wydaje się nawet, że przyjmuje on specyficzne pozycje w zależności od pory dnia. I rzeczywiście, pozycja w jakiej śpi pies zależy od tego co dzieje się wokół i czego pies się spodziewa.

Pozycje spania psa w zależności od sytuacji

Dog’s Best Life –strona internetowa poświęcona psom donosi, że pozycja w jakiej pies śpi zależy nie tylko od jego sytuacji życiowej, ale również od jego nastawienia, a także od pewnych cech jego osobowości.

Porównajmy różne pozycje spania psów i zastanówmy się o czym one świadczą:

Na brzuchu

Można by stwierdzić, że psy śpiące na brzuchu są pieszczotliwe i nieśmiałe, ale nie dajmy się zwieźć. W razie kłopotu lub w chwili zagrożenia, w jednej sekundzie staną one na równe nogi, w pełnej gotowości.

Pies śpi na brzuchu

Brzuchem do góry

Pies przyjmujący tę pozycję czyni to właściwie z jednego zasadniczego powodu: aby się ochłodzić. Może to również oznaczać, że czuje się on bezpiecznie, komfortowo i pewnie w miejscu, w którym się znajduje.

Na boku

Jest to jedna z najczęściej przyjmowanych pozycji przez śpiące psy. Jeśli Twój pies tak właśnie śpi oznacza to, że czuje się wygodnie nie tylko w tym konkretnym miejscu, ale ogólnie – w domu

w którym mieszka. Wskazuje to również na to, że pies czuje się pewnie i jest bardzo szczęśliwy.

Zwinięty w kłębek

Tę pozycję przyjmują zwykle psy śpiące na zewnątrz. Pozwala ona na utrzymanie odpowiedniej temperatury ich najważniejszych organów. Ogólnie jest to pozycja pozwalająca na kontrolowanie ciepłoty ciała.

Pozycja „na zdechlaka”

Wspominaliśmy już o psach, które śpią brzuchem do góry. Niektóre z nich jednak posuwają się o krok dalej i dodatkowo wyciągają łapy, przez co wyglądają jak nieżywe. Jest to pozycja niezwykle bezbronna i oznacza, że pies czuję się w domu absolutnie bezpiecznie.

Czuje się częścią rodziny. Wie, że jest kochany i jest pewny, że będąc blisko Ciebie nic mu nie grozi.

Pozycja spłaszczona

Moglibyśmy ją również nazwać pozycją żaby, ponieważ tak właśnie wygląda nasz pupil, śpiący w tej pozycji. Przyjmują ją jednak najczęściej śpiące szczenięta, które są beztroskie, szczęśliwe i pełne wigoru. Równoważą one w ten sposób swoją energię.

Pozycja poległa

Podobnie jak my, gdy jesteśmy bardzo zmęczeni, opadamy bez sił na kanapę – psy również przyjmują pozycję, która wygląda jakby po prostu padły tam, gdzie stały. Jak wiele innych, jest to bardzo bezbronna pozycja, a psy wyglądają w niej na bezpieczne i pełne spokoju. Mówi się także, że psy śpiące w tej pozycji potrafią dostosowywać się do różnych sytuacji.

Znaczenie snu Twojego pupila

Bez wątpienia niektóre pozycje są przyjemniejsze od innych. Wszystkie jednak mają jeden wspólny cel: odpoczynek. Tak jak ludzie, zwierzęta potrzebują odprężenia i wypoczynku i nie powinno się zakłócać ich rytmu snu i czuwania.

Jeśli zwierzę ułożyło się do snu, nie powinniśmy go budzić tylko dlatego, że chcemy się z nim pobawić lub naszła nas ochota na przemeblowanie i pies stoi nam na drodze. Niektóre rzeczy mogą poczekać, zapewnijmy psu spokojny sen.

Zdrowy sen psa

Dobry odpoczynek i głęboki sen to elementy kluczowe dla zachowania spokojnej natury psa, uniknięcia destrukcyjnych i agresywnych zachowań oraz do regeneracji jego energii.

Dlatego pozwól swojemu psu na dobry odpoczynek, a sam zobaczysz, o ile spokojniejsze stanie się wasze wspólne życie. Poza tym widok psa śpiącego w dziwacznej pozycji może być niezwykle zabawny. Nikt nie lubi być wybudzany ze słodkiej drzemki. Prawda?