Posiadanie wielu zwierząt – odpowiednia organizacja

13 czerwca 2019
Kiedy posiadasz wiele zwierząt w domu, bardzo ważne jest, by mieć wszystko pod kontrolą, a zwłaszcza nauczyć się bycia osobą zapobiegawczą. Dotyczy to na przykład posiadania odpowiedniej ilości pokarmu dla swoich zwierząt lub wystrzegania się problemów związanych z higieną.

Czy posiadanie wielu zwierząt dotyczy właśnie Ciebie? Twoja miłość do zwierząt zaczęła się prawdopodobnie od rybek, następnie były kawie domowe (potocznie nazywane świnkami morskimi). Później być może podjąłeś ryzykowną decyzję o adopcji kota i nagle stałeś się posiadaczem małego zoo we własnym domu.

Psy, koty, króliki, rybki akwariowe… Jak za tym wszystkim nadążyć? Posiadanie wielu zwierząt powoduje, że dobra organizacja jest koniecznością. W tym artykule zdradzimy parę pomocnych wskazówek na ten temat.

Posiadanie wielu zwierząt – poznaj ich potrzeby

Bez względu na to, ile masz zwierząt, musisz wziąć pod uwagę wszystkie ich potrzeby. Kiedy zwierzaków jest wiele, może się to stać trochę skomplikowane, ale na pewno jest to możliwe. Oto podstawowe potrzeby, które musisz uwzględnić:

Pokarm

Każde zwierzę domowe, niezależnie od gatunku, będzie potrzebowało karmienia. Zwierzęta są w pełni zależne od właścicieli, zatem Twoim obowiązkiem jest zadbanie o sprostanie tej potrzebie. Każdy gatunek wymaga własnego, wyspecjalizowanego pożywienia, które zapewni mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych i energii.

Czysta woda pitna jest kolejnym wymogiem dla wszystkich zwierząt domowych. Ryby i żółwie wodne nie będą potrzebować pojemnika z wodą, którą będą pić. Natomiast bezwzględnie musisz utrzymywać ich wodę w odpowiedniej czystości i temperaturze, ponieważ to środowisko, w którym żyją.

Higiena

Higiena jest równie ważna i musisz jej pilnować, kiedy masz dużo zwierząt. Oprócz tego, że jest to podstawowy obowiązek, dodatkowo pomoże Ci również utrzymać dom w czystości i nie będziesz denerwował sąsiadów.

Kąpiel kota w wannie

Psy, koty, kawie domowe, króliki i inne zwierzęta muszą być poddawane przynajmniej takim zabiegom pielęgnacyjnym, jak: kąpanie, ich zęby powinny być szczotkowane, sierść przycięta, a ich pazury powinny być obcięte.

W przypadku ryb akwariowych, węży, żółwi, legwanów i podobnych zwierząt, ważne jest, by zapewnić im odpowiednie terraria lub akwaria. Należy także kontrolować czystość tych zbiorników, zapewniając im tym samym życie w higienicznych warunkach.

Utrzymuj wszelkie akcesoria w dobrym stanie

Karmniki i poidełka, łóżka, zabawki, koce i inne przedmioty, których używają Twoje zwierzęta, muszą być sprawne i utrzymane w czystości. W przeciwnym razie mogą powodować infekcje lub zranić Twojego zwierzę, co może się zdarzyć na przykład w przypadku uszkodzonych karmników.

Zapewnienie spacerów

Zwierzęta z natury nie są stworzone do stałego przebywania w klatkach. Psy muszą być wyprowadzane na spacer, aby mogły załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Jednak nie jest to jedyny gatunek, który potrzebuje spacerów.

Koty, króliki i inne zwierzęta muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się po domu lub ogrodzie, aby mogły rozprostować kości. Jest to również doskonały sposób, by zwierzęta mogły się poczuć jak członkowie rodziny.

Posiadanie wielu zwierząt - spacery

Posiadanie wielu zwierząt – jak się zorganizować

Czy uważasz, że Twoja miłość do zwierząt powoduje, że zabierasz do domu bardzo dużo zwierząt? Być może czujesz się zagubiony i zdaje się, że nie ma dnia, w którym byłbyś w stanie zaspokoić wszystkie ich potrzeby. To odpowiedni moment na wprowadzenie odpowiedniej organizacji w swoją rutynę i życie swoich zwierząt. Przekonasz się, że jest to bardzo pomocne.

Wstawaj wcześniej

Wstając nawet 10 minut wcześniej niż zwykle, możesz wyjść z domu przygotowany na zaspokojenie wszystkich potrzeb Twoich zwierząt. Ustal schemat dnia i rozpocznij go od karmienia, zmiany wody, wyczyszczenia kuwety, a następnie wyjdź na spacer z psem lub nakarm rybki.

Posiadanie wielu zwierząt – przygotuj harmonogram

Jeśli nie masz przygotowanego harmonogramu, możesz łatwo zapomnieć o czyszczeniu klatki swojego zwierzęcia lub o nakarmieniu żółwia.

Pomocne jest stworzenie wykresu, przynajmniej do momentu, w którym wszystko już będziesz miał pod kontrolą, a czynności związane z opieką nad zwierzętami wejdą w Twoją normalną rutynę dnia. Oznacz zadania, które musisz wykonywać codziennie. Ustal dla nich określony czas. Co najważniejsze, upewnij się, czy je wykonujesz.

Następnie zaznacz zadania, które powinieneś wykonywać co 2 lub 3 dni, jak na przykład czyszczenie klatek. Następnie zaznacz swoje cotygodniowe prace, takie jak wymiana wody rybkom. I wreszcie, zaznacz wszystkie miesięczne zadania, takie jak kąpiel psa. Wybierz konkretny dzień tygodnia lub miesiąc, aby to odpowiednio zaplanować. Rutyna ta stopniowo wejdzie Ci w krew i będziesz mógł zrobić wszystkie zadania bez patrzenia na harmonogram.

Zorganizuj listę zakupów

Musisz mieć odpowiednią ilość pokarmu dla wszystkich zwierząt i upewnić się, aby nigdy Ci jej nie zabrakło. Zorganizuj listę zakupów, aby mieć pewność, że zawsze masz wystarczający jej zapas. W przypadku kawii domowej, której dieta składa się z owoców i warzyw, możesz za jednym razem pokroić ich więcej i przechowywać w lodówce na później.

Teraz już wiesz jak dobrze zorganizować swój dzień. Posiadanie wielu zwierząt to obowiązek, ale przede wszystkim ogromna frajda. Pamiętaj, że tworzenie wykresu wraz z ustalonym harmonogramem i wypełnianie go na co dzień, to świetny sposób na to, by sobie ze wszystkim świetnie poradzić. Na pewno Ci się uda!