Pies sam w domu – kilka dobrych rad

7 września 2018

Zwierzęta  regularnie pozostawione samotnie mogą rozwijać szereg niekorzystnych zachowań. Pies sam w domu może stawać się agresywny, zestresowany lub posiadać destrukcyjne przyzwyczajenia.

Jeżeli nasz pupil przebywa codziennie sam przez wiele godzin, to prawdopodobnie spowodowane jest to naszym zabieganym trybem życia. W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na kilku małych zabiegach jakie możesz wykorzystać, aby sprawić, że życie Twojego psa pozostawionego samotnie będzie bardziej znośne.

Pies sam w domu – ile czasu zwierzę może przebywać w samotności?

Możliwe, że w chwili, gdy adoptowałeś swojego psa nie zastanawiałeś się nad tym, że będzie on musiał przebywać w samotności. Z czasem Twoja sytuacja życiowa się zmieniła i dostałeś nową pracę, która wymusiła na Tobie przebywanie poza miejscem zamieszkania przez długi czas.

Dla psów bardzo naturalne jest to, że zaczynają się dziwnie zachowywać, gdy odczuwają stres związany z samotnością. Jeżeli zachowanie psa się nie zmienia, to powinniśmy porozmawiać z naszym weterynarzem.

Ponadto podzielimy się z Wami kilkoma wskazówkami na temat tego co można zrobić, aby pies sam w domu czuł się bardziej komfortowo podczas naszej nieobecności.

Poproś, aby ktoś znajomy odwiedził psa podczas Twojej nieobecności

Wszyscy znamy kogoś z bliskiego otoczenia, który ma dużo wolnego czasu w trakcie dnia roboczego. Zawsze możesz zostawić tej osobie parę kluczy do Twojego mieszkania. Będzie mógł odwiedzić Twoje psa, który samotnie przebywa w domu. Wymaga to jedynie kilkuminutowego kontaktu ze zwierzakiem. Pogłaskanie i krótki spacer w zupełności wystarczą.

Prawdopodobnie nie znajdziesz kogoś, kto będzie mógł odwiedzać Twojego psa codziennie. Jeżeli jednak ktoś może wpaść dosłownie kilka razy w tygodniu, to będzie to bardzo korzystne dla zdrowia psychicznego Twojego psa.

Pies sam w domu – nigdy nie zostawiaj mu tych samych zabawek

Psy bardzo szybko nudzą się swoimi zabawkami. Jeżeli będziesz zostawiać psa w domu samego codziennie z tymi samymi zabawkami, to z czasem przestaną one mieć jakiekolwiek znaczenie dla zwierzaka.

pies w domu

Aby temu zapobiegać, zostawiaj dwie lub trzy zabawki każdego dnia i codziennie je zamieniaj na inne. Jeżeli będziesz postępować w ten sposób, to zabawki będą wydawać się psu niczym nowe każdego kolejnego dnia.

Polecamy zakup zabawki typu „Kong”. Pomoże ona stymulować mózg psa, a także będzie ona świetną rozrywką. Psy lubią się nią bawić całymi godzinami i próbować wyciągnąć z nich „nagrody”.

Postaraj się, aby Twój pies nie czuł się zamknięty niczym w klatce

Wiele osób zostawia swoje psy w domu pod kluczem w jednym pomieszczeniu. Powoduje to, że zwierze czuję się zatrzaśnięte, co bardzo negatywnie wpływa na jego humor i stan emocjonalny.

Otwórz drzwi, zabierając lub chowając cenne rzeczy, które pies może uszkodzić podczas Twojej nieobecności. Rozsuń zasłony lub nawet zostaw okna otwarte. Jeżeli masz balkon lub zamknięte patio, pozwól psu mieć do niego dostęp.

Wszystkie te małe zabiegi sprawią, że pies będzie się czuł zdecydowanie lepiej w czasie, gdy nikogo nie ma w domu.

Pies sam w domu – zostaw włączona muzykę

Na pewno już wiecie, że muzyka ma bardzo pozytywny wpływ na różne zwierzęta. Istnieją nawet specjalne kanały radiowe, które są dedykowane dla psów. Dokładnie tak samo, jak specjalne stacje telewizyjne. Istnieje stacja telewizyjna, która została stworzona dla psów i emituje programy przedstawiające aktywności zwierząt, utrzymując ich zainteresowanie przez godziny.

muzyka dla psa

Dźwięk muzyki i odgłosy z telewizora wcale nie muszą być głośne. Zwykły szmer będzie wystarczający, aby sprawić, że Twój pies będzie się czuł zdecydowanie bardziej komfortowo w domu. Sprawdź sam!

Oddziałuj na zmysł węchu Twojego psa

W chwilach, gdy psy zaczynają coś węszyć, to nie zaprzestaną do chwili, w której nie zidentyfikują dokładnie źródła zapachu. Jeżeli pochowasz różne smakołyki dla psa w losowych miejscach domu, to pies będzie je węszyć.

Zapewni mu to sporo zabawy i stymulacji. Nie chowaj jedzenia bardzo dokładnie i głęboko. Porozrzucaj je w różnych pudełkach, w skarpetce pozostawionej na podłodze lub pod poduszką na kanapie. Twój pies będzie bardzo szczęśliwy, gdy będzie odnajdywać ukryte przez Ciebie „skarby”.

Sam wiesz najlepiej jaki rodzaj smakołyków Twój pies lubi najbardziej. Dlatego właśnie wybieraj, te, które najbardziej go ucieszą!

Pies sam w domu – zaadoptuj innego zwierzaka

Jeżeli uważasz, że sytuacja z Twoim psem pozostawianym samemu jest nieokreślona, a zwierze jest zmuszone przebywać w samotności przez długi czas, to powinieneś zastanowić się nad adopcją innego zwierzaka. Może to być inny pies, kot, królik, a nawet chomik. Jedynym wymogiem jest to, aby nowy zwierzak dobrze dogadywał się z Twoim obecnym psem.

Musisz dobrze zaplanować moment, w którym nowe zwierzaki się ze sobą będą zapoznawać. Jesteśmy przekonani, że zostaną one najlepszymi przyjaciółmi i będą pomagać sobie nawzajem w chwilach, gdy Ciebie nie ma w domu.