Nora - pies, który odzyskał wiarę w ludzi

14 Luty, 2020
 

Po przeszłości pełnej przemocy, suczka o imieniu Nora znalazła w jedenastomiesięcznym dziecku poczucie bezpieczeństwa, którego potrzebowała, aby pokonać wszystkie swoje lęki. Historia wywołuje autentyczną sensację w Internecie oraz na portalach społecznościowych i forach.

Nora – nowe życie po koszmarze

Nora jest 8-letnim angielskim pointerem. Została adoptowana przez rodzinę Spence po tym, jak poznali oni jej przeszłość pełną przemocy. Kiedy zabrali ją do nowego domu Nora bała się wszystkiego z wyjątkiem Archiego, dziecka, które miało zaledwie jedenaście miesięcy.

W ten sposób Archie stał się najlepszym przyjacielem suczki. Nawet nie próbując – stał się najlepszą metodą na pokonanie wszystkich jej lęków.

Nora towarzyszy dziecku wszędzie. W ten sposób dzielą razem każdą chwilę, drzemki i czas wypełniony zabawą.

Archie już od pierwszych miesięcy okazywał swoją miłość do zwierząt. Ma również prawidłowe wychowanie ze strony rodziców. Jego ojciec mówi, że bardzo ważne jest, abyśy wszyscy traktowali żywe istoty z szacunkiem i uczyli tego samego naszych dzieci.

Idealna rodzina

Elisabeth Spence i jej mąż, mają troje dzieci i pięć zwierząt, dwa psy i trzy koty. Wszystkie z nich zostały wzięte ze schroniskach dla maltretowanych zwierząt. Codzienne życie tej rodziny pokochało ponad 50 tysięcy osób, które śledzą ją na Instagramie.

Spence prowadzą swoje konto na Instagramie. Możemy tam przeczytać wiele różnych refleksji na temat znaczenia adoptowania i przyjmowania pod swój dach zwierząt porzuconych lub które padły ofiarami przemocy.

 

Dzięki tej codziennej pracy i wyjątkowej relacji z Archie rodzinie udało się pomóc Norze odzyskać wiarę w ludzi. Chociaż Nora miała za sobą smutną i pełną cierpienia przeszłość, jej nowe życie wraz z jej uroczą ludzką przyjaciółką uczyniły jej życie piękniejszym.

Integracja zmaltretowanego psa

Zwierzę, które było maltretowane musi mieć stały harmonogram, ciepłe miejsce i musi słyszeć miłe słowa od swojego nowego właściciela.

Szkoda spowodowana przemocą może prowadzić do początkowej nieufności w stosunku do ludzi. Na nowo wytresować psa, który doznał przemocy fizycznej lub psychicznej wymaga czasu, miłości i wysiłku, aby zwierzę mogło zaufać swojej nowej rodzinie.

Eksperci twierdzą, że nadużywanie fizyczne lub psychiczne może pozostawić głębokie ślady w psychice zwierzęcia. Będą tym bardziej intensywne im dłużej zwierze znajduje się w tej smutnej sytuacji.

Należy również wiedzieć, że maltretowany pies może łączyć gwałtowne gesty z przemocą ze względu na traktowanie, jakiego doświadczył. Te objawy psa z zaburzeniami spowodowanymi jego przeszłością to często smutek, przygnębienie, a nawet pewne agresywne zachowania.

Może się też zdarzyć, że pies rozwinie pewne kompulsywne zachowania, które będzie powtarzał wielokrotnie bez widocznego powodu. Dzieje się tak w przypadku nadmiernego szczekania, lizania nietypowych powierzchni, obsesyjnej pogoni za swoim ogonem lub wykopywaniem dołów gdzie popadnie.

Jak zbliżyć się do zmaltretowanego psa

 

Powolne i spokojne ruchy są jednym z ważnych aspektów, gdy staramy zbliżyć się do zwierzęcia, które jest ofiarą przemocy. Trzeba traktować go delikatnie, podchodzić wolno, bardzo powoli.

Kiedy zbliżamy się do psa musimy zrobić to w sposób delikatny. Pomoże to nam obudzić w psie coraz więcej zaufania do ludzi i będziemy w stanie go odzyskać.

pies z peleryną supermana

Ważny jest również ton głosu. Używanie delikatnego tonu głosu uspokoi zwierzę. Kiedy oferujemy jedzenie, zróbmy to z delikatnością, pozostawiając je blisko zwierzęcia i odchodząc, nie wymuszając żadnej interakcji.

Ważną rzeczą jest to, żeby zwierzę przyzwyczajało się do naszego głosu i kojarzyło go jako coś bliskiego i znajomego. Zwierze powinno zobaczyć, że wszystko, co robimy służy jego dobru, że chcemy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. W ten sposób będzie ufał nam bardziej każdego dnia.