Najczęściej spotykane gąsienice - 7 przykładów

26 Marzec, 2020
Większość najpopularniejszych gąsienic ma jednakowy, cylindryczny kształt ciała, ale różni się od siebie kombinacją kolorów i wzorów, które informują drapieżniki o ich toksyczności.
 

Gąsienice to larwy różnych gatunków owadów, które tworzą rząd motyli. Termin ten jest jednak również używany do określenia larw niektórych rodzajów much i chrząszczy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się siedmiu najpopularniejszym gąsienicom na świecie.

Morfologicznie, gąsienice są rozpoznawane po cylindrycznych ciałach w wielu kolorach oraz tonach. Chociaż tradycyjne gąsienice są często białe lub zielone, wiele z nich ma ubarwienie aposematyczne. Ubarwienie to ostrzega potencjalnych drapieżników o toksyczności gąsienicy.

Ogólnie rzecz biorąc, gąsienice aposematyczne są dosyć atrakcyjne ze względu na ich żywe i uderzające ubarwienie. Poniżej omówimy nie tylko gatunki aposematyczne, ale także najczęstsze rodzaje gąsienic na świecie.

Najczęściej spotykane gąsienice na świecie – 7 przykładów

1. Gąsienica pazia

Jest to jeden z najczęstszych rodzajów gąsienic na plantacjach, które dają początek motylom dziennym. W rzeczywistości duża rodzina paziów obejmuje kilka gatunków. Żywią się głównie roślinami, takimi jak koper włoski i ruta z rodziny Apiaceae.

gąsienice

2. Gąsienica słonecznicy

To kolejna duża rodzina gąsienic, często spotykana na plantacjach na całym świecie. Pomimo swojej nazwy, gąsienice te występują w wielu różnych kolorach, takich jak żółty, zielony i brązowy.

 

Najczęstszym gatunkiem tych gąsienic jest Heliothis armigera. Zasadniczo skupiają się na uprawach odmiany psiankowatych: ziemniakach, pomidorach i papryce. Jednak żywią się również fasolą i kapustą oraz owocami, takimi jak arbuz i melon. Jedzą również kwiaty.

niezwykłe gąsienice

3. Rolnice

Rodzaje gąsienic popularnie znanych jako rolnice należą do rodzaju Agrotis. Są to średniej wielkości gąsienice o cylindrycznym korpusie i gładkiej skórze. Mogą być szare lub brązowe.

kolorowe gąsienice

Rolnice zamieszkują glebę, dlatego zwykle żywią się korzeniami roślin i atakują je. Gąsienice te szkodzą prawie każdemu rodzajowi upraw: sałacie, ziemniakom, kapuście, papryce, kukurydzy, marchwi, rzepie, owocom i kwiatom.

4. Acharia stimulea

Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej zachwycających rodzajów gąsienic w przyrodzie. Nie są one jednak tak powszechne, jak poprzednie gatunki. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej, ale jest również szeroko rozpowszechniony w niektórych krajach Ameryki Południowej, takich jak Kolumbia.

 
Acharia stimulea

Na wczesnych etapach rozwoju te gąsienice są całkowicie zielone i brzydkie. Ale po dotarciu na najbardziej zaawansowane etapy, ich ciało zyskuje uderzające, aposematyczne wzory w kolorze zielonym, brązowym oraz białym.

Ponadto mają małe kolce lub kłujące „włosy”, które odgrywają rolę obronną, ostrzegając przed drapieżnikami.

5. Gąsienice bielinka

Zazwyczaj przekształcają się one w dwa główne gatunki motyli: Pieris brassicae i Pieris rapae. Na ogół zamieszkują sady, gdzie żywią się głównie kapustą.

gąsienica bielinka

Te motyle są do siebie bardzo podobne; dominującym kolorem jest u nich biały z czarnymi plamami. Co ciekawe, gąsienice mają różne wzory kolorów. Gąsienice, z których przekształcają się motyle Pieris brassicae, są czarno-żółte.

Z kolei gąsienice, które stają się motylami Pieris rapae, są całkowicie zielone i z łatwością mogą się schować w liściach kapusty.

 

6. Gąsienice sówek

Jest to mała grupa gąsienic reprezentowana przez dwa główne gatunki: Spodoptera littoralis i Spodoptera exigua. Nazwa popularna odnosi się do ich głównej strategii obrony: te gąsienice obracają się dookoła osi, gdy czują się zagrożone, aby zwieść drapieżniki.

spodoptera-littoralis

Ich dieta obejmuje prawie wszystkie rodzaje warzyw, lecz najbardziej lubią melony, arbuzy, banany, paprykę, pomidory i sałatę.

7. Gąsienice błyszczki

Ostatnie na naszej liście gąsienice błyszczki, znane w niektórych częściach świata również jako jaszczurki, należą do najczęstszych rodzajów gąsienic na świecie. Istnieje wiele gatunków, które są do siebie bardzo podobne. W tej kategorii wyróżniają się Chrysodeixis chalcites i Autographa gamma.

Gąsienica błyszczki

Chrysodeixis chalcites są duże i głównie są koloru zielonego. Ćmy, które powstają z gąsienic, są łatwe o rozpoznania dzięki pióropuszowi znajdującemu się za ich głowami.

 

Są ogromnymi drapieżnikami upraw, sadów i pól, i pożerają praktycznie wszystko, co znajdą. Z tego powodu rolnicy uważają je za bardzo szkodliwe dla rolnictwa.

  • “Caterpillar”. Dictionary.com. The American Heritage Dictionary of the English Language, Fourth Edition. Houghton Mifflin Company, 2004. (accessed: March 26, 2008)
  • Entry, Grant L. G., Lee A. Dyer.; Dyer (2002). “On the Conditional Nature Of Neotropical Caterpillar Defenses against their Natural Enemies”. Ecology. 83 (11): 3108–3119. doi:10.1890/0012-
  • Scoble, MJ. 1995. The Lepidoptera: Form, function and diversity. Oxford Univ. Press. ISBN 0-19-854952-0