Królik w domu: porady i wskazówki

03 Maj, 2019
Chociaż wydawać by się mogło, że wystarczy wysprzątać klatkę i nakarmić królika, prawda jest taka, że zwierzę to wymaga specjalnej opieki w kwestii higieny i żywienia. Podobnie, musisz też wziąć pod uwagę pewne wskazówki dotyczące zachowania, aby zagwarantować spokój zwierzęcia. Króliki są niezwykle wrażliwe i nie wyrażają tego tak, jak inne gatunki.
 

Popularność królików, jako zwierząt domowych zwiększa się z roku na rok. Ich małe rozmiary i urokliwy wygląd sprawiają, że mogą się wydawać idealnymi pupilami. Pamiętaj jednak, że królik w domu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.

Królik w domu: czy to dobry wybór dla Ciebie?

Ogólnie rzecz biorąc, niewiele wiadomo o zwyczajach królików, poza tym, jak bardzo lubią jeść marchewki i że mają wysoki współczynnik urodzeńJeśli chcesz zabrać jednego do domu, musisz dobrze się zastanowić, czy masz wystarczające środki oraz entuzjazm niezbędny, aby królik był szczęśliwy i zdrowy.

Po pierwsze, rozważ, czy stać Cię na pokrycie wszystkich wydatków związanych z tym zwierzęciem. Najbardziej etycznym sposobem na przygarnięcie zwierzęcia jest adopcja. Chociaż w Polsce adopcja królika jest zazwyczaj darmowa, to klatka, pokarm oraz zabawki stanowią spory wydatek.

Ponadto musisz się liczyć z wydatkami na weterynarza oraz kosztem dostosowania domu pod nowego lokatora. Niezależnie od tego, czy pozwolisz królikowi biegać po całym domu, czy będziesz go wypuszczać kilka razy dziennie, zwierzak będzie gryzł wszystkie kable, jakie tylko znajdzie. Szczególnie ważne jest więc zabezpieczenie urządzeń.

królik i dzieci
 

Dodatkowo pamiętaj, że króliki są bardzo ciekawskimi i towarzyskimi zwierzętami, które potrzebują ciągłej stymulacji. Trzymanie królika w klatce pozbawi go wielu źródeł rozrywki i może spowodować u niego nerwicę.

Cechy osobowości i zwyczaje królików domowych

Istnieje mit, że króliki są brudnymi zwierzętami. Jednakże niewiele osób wie, że króliki mogą się nauczyć korzystania z kuwety tak, jak koty. Jest to świetna cecha, ponieważ możesz mieć królika bez obaw o zabrudzenie mieszkania.

Co ciekawe, króliki jednocześnie jedzą i korzystają z toalety. W związku z tym, dobrym sposobem na wyuczenie dobrych nawyków w codziennym życiu jest umieszczenie kuwety blisko jedzenia.

żywienie królika

Jeśli zaś chodzi o potrzeby żywieniowekróliki jedzą głównie świeże siano, które pomaga im regulować przewód pokarmowy i utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej. Młodsze osobniki jedzą lucernę siewną, ponieważ zawiera więcej białka i cukrów, które są niezbędne dla ich rozwoju.

W kwestii osobowości, króliki są ekspresyjnymi i radosnymi stworzeniami, które nawiązują silne więzi z właścicielami. Wiedzą, czego chcę i jak chcą to dostać, co przekażą Ci za pomocą gestów, dotyków lub dźwięków, które zaczniesz rozpoznawać.

 

Króliki lubią też swobodnie poruszać się po ziemi. Nie lubią być podnoszone lub umieszczane na wysokich powierzchniach, z których nie mogą samodzielnie zejść. Jeśli spróbujesz podnieść królika, prawdopodobnie ucieknie od Ciebie.

Królik w domu a dzieci

Długość życia królika wynosi około 10 lat. Ze względy na posłuszny i słodki wygląd może Ci się wydawać, że królik będzie odpowiednim zwierzęciem dla Twojego dziecka lub siostrzeńca, ale króliki wymagają więcej opieki, niż większość pupili i potrzebują odpowiedzialnego właściciela, który zrozumie ich potrzeby.

króliki w naturze

Jak wspomniano już wcześniej, króliki nie lubią być trzymane, a dzieci na pewno będą próbowały je podnosić. Zwierzę nie będzie z tego zadowolone, zdenerwuje się i może podrapać dziecko.

Króliki nie przepadają również za hałasem czy innymi zakłóceniami. Czują się bezpiecznie w cichych i spokojnych miejscach, lubią spędzać czas w samotności, jedząc lub drzemiąc. Jeśli więc kupisz królika upewnij się, że Twoje dzieci będą potrafiły żyć z pupilem, który zachowuje się w ten sposób.