Kraj, w którym nie ma bezpańskich psów – wiesz jaki?

15 czerwca 2018

Większość krajów na całym świecie ma problem z bezdomnymi psami. Jednostki rządzące raczej nie robią zbyt wiele w tym kierunku, ponieważ uważają, że to niewielki problem i zawsze pojawia się coś ważniejszego. Są jednak wyjątki; jest na świecie taki kraj gdzie nie ma bezpańskich psów.

Holandia, jeden z wiodących krajów słynący z wielu pozytywnych inicjatyw, stała się pierwszym krajem na świecie bez opuszczonych psów. Problem porzuconych zwierząt narasta sukcesywnie na świecie, chociaż wiele fundacji i organizacji stara się zwiększyć świadomość tego problemu.

Koniec długiej podróży dla Holandii. Kraj bez porzuconych psów

Przez długi okres czasu, Holandia odnotowywała ogromną liczba bezpańskich psów. Ludzie porzucali psy kiedy już przestawały być słodkimi szczeniakami, nie były rasowe albo dlatego, że sezon łowiecki się kończył itp.

W XIX wieku liczba psów w Holandii była największa w Europie. To doprowadziło do wybuchu wścieklizny, która w połączeniu z bardzo niskimi warunkami sanitarnymi, stała się wiodącą przyczyną śmierci na tym obszarze.

Holandia - kraj bez bezdomnych psów Pies na dywanie

W rezultacie ludzie zaczęli porzucać swoje zwierzęta, obawiając się możliwej pandemii (epidemia choroby zakaźnej). Liczba bezpańskich zwierząt błąkających się po ulicach wzrosła do drastycznych ilości.

Wreszcie rząd holenderski postanowił położyć temu kres. Przejął koszty sterylizacji i kastrowania psów oraz wiele procedur zostało uproszczonych lub stały się całkowicie bezpłatne.

Rząd holenderski zastosował działania prawne, które okazały się wielkim sukcesem w walce z problemem. Obecnie w tym kraju nie ma bezpańskich psów.

Skuteczne metody

Jak oni stali się jedynym krajem bez bezpańskich psów? Zastosowali kilka środków, takich jak:

wyroki sądowe i więzienie za złe traktowanie lub porzucenie zwierzęcia
• wysokie podatki przy zakupie psów rasowych
• bezpłatne kampanie promujące sterylizację i kastrację u zwierząt
• Specjalny oddział policyjny powołany do zwalczania okrucieństwa i porzucania zwierząt

Ludzie zrozumieli czym jest posiadanie psa i jaka wiąże się z tym odpowiedzialność. Dzięki tym wszystkim staraniom udało się powstrzymać wiele psów przed uśpieniem lub zamknięciem w klatce.

Holandia stworzyła jedno z najrygorystyczniejszych przepisów dotyczących ochrony zwierząt w Europie. Kary wynikające z reklamacji mogą wynosić nawet do 16 000 Euro i skutkować karami pozbawienia wolności do lat trzech.

Kolejnym bardzo skutecznym środkiem jaki podjął rząd było sfinansowanie masowej kampanii sterylizacji zwierząt. Obecnie sterylizacja i kastracja zwierząt jest darmowa w całym kraju.

Ponadto wdrożono wysokie podatki od zakupu psów rasowych. W ten sposób ci, którzy pragną mieć psa w domu są zachęcani do adoptowania jednego z wielu zwierząt żyjących w schronisku.

Dzięki ograniczeniu w hodowli psów, Holandia sprawiła, że życie żywych stworzeń stało się mniejszym biznesem. Kraj ten stał się przykładem dla całego świata.

Schroniska i ośrodki opiekuńcze

Pamiętaj, że ośrodki opiekuńcze dla psów to nie to samo co schronisko. Pierwsze, zwane także ośrodkami zdrowia zwierząt– są centrami zbierania porzuconych zwierząt zapewnianymi przez rząd.

Drugi natomiast to stowarzyszenia non-profit zajmujące się ochroną zwierząt. W niektórych przypadkach mają miejskie koncesje i pozwolenia na zabieranie porzuconych zwierząt.

bezdomny pies

W psiarniach, psy są zwykle usypiane jeśli ich właściciel nie pojawia się lub nikt ich nie będzie adoptował. Terminy ustalane są przez każde centrum indywidualnie. W miarę upływu czasu odchodzi się od tego typu działań szukając bardziej alternatywnych rozwiązań.

Czasami w wyjątkowych sytuacjach zwierzęta są lub muszą być usypiane w schroniskach. Do takich sytuacji należy zapobieganie cierpieniu chorego zwierzęcia. Niektóre psy mieszkają w schronisku przez całe swoje życie.