Kontrola liczby urodzeń psów – strategie

16 Kwiecień, 2019
Najlepszym sposobem na powstrzymanie niekontrolowanego rozrodu psów jest nie porzucanie ich. Istnieje kilka sposobów na to, aby kontrolować liczbę urodzeń, ale najczęstszą i najlepiej znaną metodą jest sterylizacja.
 

Każdego dnia coraz więcej bezdomnych psów chodzi po ulicach. Jest to narastający problem, któremu zapobiec może kontrola liczby urodzeń psów. Kontrola ta zaczyna się od właścicieli psów. Kastracja psa to dobry sposób na powstrzymanie niekontrolowanego rozrodu. Jest też dobra dla zdrowia zwierzęcia.

Dlaczego kontrola liczby urodzeń psów jest ważna?

Kontrola liczby urodzeń psów to prawdopodobnie jedyny sposób na zmniejszenie ilości bezdomnych psów w miastach i wsiach.

Głównym celem jest powstrzymanie ludzi przed porzucaniem zwierząt albo przynajmniej zminimalizowanie liczby porzuconych pupili. Kastracja jest dobrą metodą, która dodatkowo jest dobra dla zdrowia i długości życia zwierzęcia.

Istnieje kilka różnych strategii, które należy zastosować, aby zmniejszyć liczbę bezdomnych psów. Poza kastracją bezdomnych zwierząt, trzeba też zwiększać świadomość ludzi i lepiej kontrolować sąsiedztwa oraz społeczności.

porzucone psy

Jedną ze strategii jest rejestracja i identyfikacja psów. Inną ważną strategią jest edukacja ludzi na temat tego, jak być odpowiedzialnym właścicielem, a nawet wprowadzenie odpowiednich przepisów.

Strategie kontrolowania liczby urodzeń psów

Kastracja

Nie ma wątpliwości, że kastracja jest najskuteczniejszym sposobem kontroli liczby urodzeń. Robiąc to, gdy zwierzę jest młode, zapobiegasz przyszłemu porzuceniu szczeniąt i robisz coś dobrego dla zdrowia swojego pupila.

 

Najlepiej jest przeprowadzić zabieg, gdy pies skończy 12 miesięcy lub 18, jeśli jest to większa rasa. Jest to prosty zabieg, po którym psy szybko do siebie dochodzą.

Zaletami wczesnej kastracji jest, między innymi, redukcja zachowań agresywnych, zapobieganie rakowi piersi i torbielom jajników, problemom z prostatą oraz zwiększona długość życia.

Zwiększanie świadomości na temat odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami

Wielu właścicieli porzuca psy, gdy się nimi znudzi. Chcą, aby pies się z nimi bawił i zapewniał towarzystwo, kiedy jednak zauważają, że zwierzę oznacza również odpowiedzialność i ma swoje potrzeby, porzucają je.

Porzucanie zwierząt jest prawdziwą tragedią, a większość ludzi robi tak z psami. Dlatego potrzebne są kampanie zwiększające świadomość na temat odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami.

wolontariuszka i psy ze schroniska

Ważne jest, aby uświadamiać ludzi na temat odpowiedzialności, która wiąże się z posiadaniem psa. Psy trzeba szczepić, odrobaczać, a także zabierać do weterynarza na badania kontrolne. Nie wspominając o wszystkich codziennych potrzebach higienicznych.

Promocja adopcji bezdomnych psów

 

Inną strategią może być zachęcanie ludzi do adopcji bezdomnych zwierząt. Kastracja i adopcja to idealne rozwiązanie, które gwarantuje szybkie zmniejszenie liczby bezdomnych psów. Oczywiście, wciąż ważne jest, aby nowi właściciele znali swoje obowiązki.

Rejestracja psów

Należy także rejestrować i identyfikować wszystkie psy. Jeśli pies się zgubi, o wiele łatwiej będzie znaleźć jego właściciela i zwrócić do niego pupila. Możesz się zdecydować na tymczasową lub stałą identyfikację. Tymczasowa identyfikacja, to na przykład obroża czy klips na ucho. Do stałej identyfikacji zaliczają się tatuaże, mikrochipy itd…

Sterylizacja chemiczna lub środki antykoncepcyjne

Można też zdecydować się na coś mniej inwazyjnego, na przykład sterylizację chemiczną lub środki antykoncepcyjne. Jedną z najczęstszych strategii jest odizolowanie samic, gdy są w rui. Trzeba jednak pamiętać, że metody te nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie psa.

Kontrola liczby urodzeń psów ma największy wpływ na zmniejszanie liczby bezpańskich psów na ulicach. Potrzebnych jest więcej dni darmowej sterylizacji, kampanii uświadamiających na temat odpowiedzialnej opieki nad pupilami i adopcji bezdomnych zwierząt.

 

https://misanimales.com/control-de-natalidad-en-perros/