Kastracja psa – korzyści oraz skutki uboczne

1 czerwca 2018
Ta praktyka ma bardzo niewiele wad, jeżeli wykonuje się ją w odpowiednim wieku

Podczas gdy wielu właścicieli nie zgadza się z tą decyzją, prawda jest taka, że kastracja psa może być korzystna zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego zwierzęcia. Dowiedz się więcej w poniższym artykule.

Kastracja chroni przed niechcianymi psami

Zbyt duża ilość zwierząt domowych jest problemem w wielu miastach. Oznacza to, że miliony psów i kotów nie mają domu. Niektóre mieszkają w schroniskach, inne na ulicy. Nie ma dla nich wszystkich wystarczającej liczby domów lub rodzin. Kastracja mogłaby zredukować ten problem.

Młody szczeniak Kastracja chroni przed niechcianymi psami

Dlatego też kastracja psa nie jest czymś, co należy wykonywać tylko na zabłąkanych lub porzuconych zwierzętach. Te, które mamy w domu, powinny również być kastrowane, ponieważ w ten sposób nie przyniosą więcej zwierząt na świat, umożliwiając zaadoptowanie istniejących.

Kastracja psa ma korzyści zdrowotne

Zalecany wiek kastracji psa wynosi od 6 do 9 miesięcy. Niemniej jednak, weterynarz może wykastrować szczeniaka już w 8 tygodniu, o ile jest zdrowy. Z kolei dorosłe osobniki mogą przechodzić operację. Kiedy jednak pies się starzeje, zwiększa się również ryzyko komplikacji. Oczywiście nadal jest to bardzo prosta procedura.

Jeśli chodzi o korzyści dla zdrowia wynikające z kastracji psa, zwracamy uwagę, że wykastrowane samce nie chorują na raka jądra. Ta choroba jest jedną z przyczyn zgonów u psów.

Ponadto, wykastrowany pies ma mniejsze problemy z prostatą. W przypadku braku kastracji psa, organ ten stopniowa się powiększa (tak jak i pies). Może to powodować problemy z oddawaniem moczu. Chociaż kastracja twojego psa nie chroni całkowicie przed rakiem prostaty, zmniejsza ona ryzyko jego rozwoju, a także infekcji.

Korzystne zmiany w zachowaniu

Z drugiej strony musimy omówić korzyści, jakie kastracja przynosi w odniesieniu do zachowania psa. Podobnie jak u ludzi, psy również działają zgodnie z hormonami płciowymi (testosteronem). Warto wspomnieć, że wykastrowanie twojego psa nie zmieni takich kwestii jak szczęście, życzliwość czy osobowość zwierzęcia.

Niemniej jednak, jeśli chodzi o jego zwyczaje, nastąpią pewne zmiany. Dotyczą one parzenia się. Te zmiany są dobre zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Na przykład pies nie będzie więcej oznaczał swojego terenu moczem.

W ten sposób nasz futrzany przyjaciel wypuszcza testosteron. Kiedy pies jest wykastrowany, będzie oddawał mocz wyłącznie w sprawach fizjologicznych, a nie wszędzie, gdzie popadnie.

W dodatku zwierzęta, które są przyzwyczajone do uciekania w poszukiwaniu samicy w rui, stają się spokojniejsze po kastracji. Ponieważ nie mają impulsu do wędrowania, aby się rozmnażać, pozostają w domu.

Jeśli chcesz wykastrować swojego psa, ponieważ jest bardzo agresywny, nie zastanawiaj się dwa razy. Kastracja zmniejsza możliwości walki z innymi zwierzętami, a w niektórych przypadkach sprzyja socjalizacji w środowiskach poza domem (na przykład w parku).

Niektórzy uważają, że „społeczne” problemy między psami mają podłoże hormonalne.

Najlepiej jest wykastrować psa, zanim osiągnie on dojrzałość płciową, aby nie rozwijał niepożądanych nawyków. Jeśli twoje zwierzę ma już kilka lat, a ty go wykastrujesz, możliwe że będzie je kontynuował, chociaż mniej wyraźnie.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że ten zabieg nie jest rozwiązaniem na problemy z zachowaniem. Chociaż zauważalnie obniża poziom testosteronu, nie oznacza to, że nigdy więcej nie wyprodukuje tego hormonu. Efekty kastracji będą zależeć od osobowości, fizjologii, a nawet treningu.

Jakie są wady kastracji psa?

Chociaż kastracja jest bardzo korzystnym procesem, przynosi także pewne skutki uboczne:

Młody szczeniak Jakie są wady kastracji psa?

  • Wykastrowany samiec może przyciągać inne psy, które nie są wysterylizowane
  • Pies może być trochę wyższy niż zwykle, jeśli przeprowadzisz zabieg przed końcem okresu wzrostu
  • Może rozwinąć dwa typy raka (mięsak kości i mięsak naczyń krwionośnych).
  • Większe ryzyko zachorowania na dysplazję stawu biodrowego lub pęknięcie więzadła krzyżowego czaszki.
  • Wykastrowany pies często cierpi na nadczynność tarczycy.
  • Może mieć zmienny apetyt i być podatnym na otyłość.