Jak przygotować psa do podróży samolotem

04 Czerwiec, 2020
Każdy psi właściciel powinien pamiętać, aby sprawdzić, czy zdrowie i temperament pupila pozwalają na zaplanowaną podróż.
 

Na szczęście dla właścicieli zwierząt, linie lotnicze modernizują i poprawiają warunki przewożenia zwierząt. Oznacza to, że coraz więcej właścicieli może podróżować ze swoimi pupilami. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, jak przygotować psa do podróży samolotem.

6 wskazówek, jak przygotować psa do podróży samolotem

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak przygotować psa do podróży samolotem, abyście mogli cieszyć się bezstresową podróżą.

1. Poznaj wymagania dot. przewożenia zwierząt w kraju docelowym

Aby zacząć planować podróż z psem, najpierw musisz poznać wymagania kraju docelowego. W ten sposób Twoje zwierzę będzie mogło wjechać do niego bez żadnych problemów. Pamiętaj jednak, że każdy kraj może mieć własne przepisy w tym zakresie.

Ogólnie rzecz biorąc, dokumenty, które musisz posiadać, aby podróżować z psem i wjechać do innego kraju to:

  • Paszport lub zaświadczenie wydane przez odpowiedni organ w kraju zamieszkania psa.
  • Bieżąca dokumentacja medyczna, w której rejestrowane są szczepionki Twojego psa, daty odrobaczeń oraz inne zabiegi.
  • Świadectwo zdrowia zwierzęcia – powinno być wydane przez licencjonowanego weterynarza i może mieć ważność od 7 do 10 dni, w zależności od kraju.
  • Mikroczip (z zarejestrowanymi danymi Twoimi i Twojego psa). Nie jest to konieczne przy wjeździe do wszystkich krajów, ale z pewnością jest wysoce zalecane ze względu na bezpieczeństwo psa i jego właściciela.

2. Wybierz najodpowiedniejszą linię lotniczą, która zaspokoi Twoje potrzeby

 

Każda linia lotnicza ma własne warunki, wymagania i ograniczenia dotyczące transportu zwierząt domowych. Przed zakupem biletu na samolot sprawdź zasady każdej linii lotniczej, która leci do wybranego przez Ciebie miejsca.

Wiele linii lotniczych umożliwia psom podróżowanie w kabinie ze swoimi właścicielami, jest tak na przykład w przypadku LOTu, Lufthansy lub Air Europa. Jednak maksymalna waga zwierzęcia wraz z nosidełkiem nie powinna przekraczać 8 kilogramów.

Ponadto wymiary nosidełka dla zwierząt domowych nie powinny zazwyczaj przekraczać 55 cm długości, 40 cm szerokości u 20 cm wysokości.

pies w transporterze

Inne linie lotnicze oferują usługi transportu zwierząt tylko w luku bagażowym, jest tak na przykład w przypadku Singapore Airlines. Istnieją nawet linie lotnicze, które nie przyjmują zwierząt na pokład lub zabraniają transportu niektórych „niebezpiecznych” ras, takich jak pitbulle. Dlatego też przed wyjazdem zapoznaj się więc ze wszystkimi dostępnymi opcjami.

3. Przygotuj psa do podróży samolotem: wybierz idealny transporter

Aby podróżować samolotem z psem, konieczne będzie nabycie wytrzymałego transportera. Powinien być odpowiedni dla Twojego psa i zapewniać odpowiednią wentylację. Ponadto zwierzę powinno być w stanie stanąć w klatce i całkowicie się obrócić.

 

Po wybraniu najodpowiedniejszego dla Twojego przyjaciela produktu, bardzo ważnym krokiem jest przyzwyczajenie go do nowego transportera. Proces adaptacji powinien zostać zaczęty co najmniej cztery tygodnie przed datą podróży.

podróż z psem

Pamiętaj, że każde zwierzę inaczej przyzwyczaja się do nowego otoczenia i robi to w swoim własnym tempie. Wzmocnienie pozytywne to najlepszy sposób na pomoc zwierzęciu w przyzwyczajeniu się do wchodzenia i wychodzenia z transportera.

4. Konsultacja lekarska i świadectwo zdrowia zwierząt

Okej, znasz już wymagania wstępne dotyczące miejsca docelowego, a bilety lotnicze są już zarezerwowane. Następnie nadszedł czas, aby zacząć przygotowywać dokumenty potrzebne psu.

W celu rozpoczęcia jakiegokolwiek formalnego procesu, niezbędne będzie uzyskanie świadectwa zdrowia dla zwierzaka. Musisz sprawdzić, czy Twoje zwierzę jest na bieżąco ze szczepionkami i odrobaczaniem, a weterynarz może dokonać ogólnego przeglądu stanu zdrowia psa.

5. Rozpoczęcie formalności związanych z podróżowaniem z psem w samolocie

Po uzyskaniu świadectwa zdrowia i aktualizacji dokumentacji medycznej powinno być teraz możliwe załatwienie formalności związanych z podróżowaniem z psem. Pamiętaj, że świadectwo zdrowia zwierzęcia, które wypisał weterynarz, zwykle ma tylko 7 do 10 dni ważności.

 

Upewnij się, że wszystko jest dobrze rozplanowane, aby uniknąć nieprzewidzianych komplikacji przed podróżą. Następnie udaj się do odpowiedniego organu w swoim kraju. Tam otrzymasz odpowiednią dokumentację, aby móc podróżować z psem.

6. Przygotuj psa do podróży samolotem

Jeśli Twój pies podróżuje po raz pierwszy, sytuacja będzie dla niego zupełnie nowa. Twój pies trochę się zdenerwuje. Przede wszystkim nie podawaj mu żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem. Pamiętaj, aby zachować spokój i pomóc swojemu psu poczuć Twoją miłość i spokój przed wejściem i w trakcie wchodzenia na pokład.

Podsumowując, nie wszystkie psy są w stanie przyzwyczaić się do podróżowania samolotami, zwłaszcza jeśli muszą długo przebywać w luku bagażowym. Dla wielu z tych psów podróż naziemna może być najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem.