Jak długo pies może być sam w domu

01 Wrzesień, 2018
 

Niestety, ale wciąż nie można zabrać psa wszędzie, gdzie się chce. Dlatego ważnym jest upewnienie się, że pies dobrze się czuje, gdy przez dłuższy czas jesteś nieobecny. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak długo pies może być sam w domu, aby nie miało to negatywnego wpływu na jego zdrowie oraz zachowanie.

Jak długo pies może być sam w domu?

Przede wszystkim nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy pies jest wyjątkowy i ma swoje potrzeby. Ogólnie, weterynarze i trenerzy psów mówią, że najdłużej psy mogą być same przez sześć lub siedem godzin.

To ile Twój pies może być sam w domu zależy od wielu kwestii, takich jak: wiek, stan zdrowia oraz stopień wytresowania. Szczeniaki oraz starsze psy są delikatniejsze i potrzebują ciągłej uwagi.

Należy pamiętać o tym, że każdy pies musi nauczyć się samodzielnie jak w pozytywny sposób spędzać czas. Tresura to dobry sposób na rozwiązanie tego problemu.

pies na macie

Maksymalny czas przebywania psa w domu bez towarzystwa różni się od czasu, w którym pies może przeżyć bez właściciela. Z biologicznego punktu widzenia, pupile mogą przetrwać wiele dni bez właścicieli. Jednak nie oznacza to, że ktokolwiek powinien zostawiać je same w domu, ponieważ ma to ogromny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

 

Adoptując zwierzę bierzesz odpowiedzialność za jakość jego życia. Musisz wziąć pod uwagę to, czy Twój styl życia jest kompatybilny z potrzebami psa. Są w końcu inne zwierzęta, które wymagają mniej czasu, a opieka nad nimi jest prostsza – dotyczy to na przykład chomików.

Czy dorosły pies może zostać sam w domu przez cały dzień?

Jak wspomniano powyżej, lepiej nie zostawiać psa samego przez więcej niż osiem godzin. Gdy właściciela nie ma przez cały dzień, jakość psiego życia spada. Oprócz opieki, pupil potrzebuje tez obecności innych, aby być szczęśliwym, czuć się bezpiecznie oraz wygodnie w domu.

Psy to stworzenia społeczne, które potrzebują interakcji, aby w pełni rozwinąć swoje umiejętności emocjonalne oraz poznawcze. Ciągła samotność nie jest więc dla nich dobra.

Jeśli Twój pies przez cały dzień jest sam w domu, nie będzie w stanie bawić się z innymi i nie nauczy się poprawnego zachowania wśród innych. Z tego powodu może mieć objawy depresji lub pojawią się inne zmiany w zachowaniu.

pies chusteczki

Ponadto psy, które spędzają dużo czasu same, zazwyczaj charakteryzują się „siedzącym” tryb życia. Brak aktywności negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne zwierzęcia. Może doprowadzić do przytycia oraz innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia, i inne.

 

Jeśli psy nie przebywają w zdrowym środowisku, ich mózgi nie są prawidłowo stymulowane. To może doprowadzić do rozwinięcia zachowań aspołecznych, wywołać stres i znudzenie. W najgorszym przypadku u psów może się rozwinąć lęk separacyjny.

Porady – jak bezpiecznie zostawić psa samego w domu

Oczywiście każdy musi czasami wyjść z domu. Praca oraz wypełnianie obowiązków, aby zapewnić wysoki standard życia rodzinie oraz pupilowi są obowiązkowe.

Oto kilka porad, które sprawią, że zostawienie psa samego w domu nie będzie dla niego negatywnym doświadczeniem.

  • Zwiększ jego codzienną aktywność fizyczną: psy muszą codziennie ćwiczyć, aby pozbyć się nadmiaru energii, zachować zdrową wagę oraz stabilność psychiczną. Jeśli Twój pies przez wiele godzin jest sam, zabierz go na długi spacer przed i po przyjściu.
  • Zapewnij mu zdrowe otoczenie: interesujące otoczenie jest niezbędne, aby Twój pies był aktywny i miał się czym zająć, gdy Ciebie nie ma.
  • W sklepach zoologicznych można zazwyczaj znaleźć różne gry i zabawki do stymulacji umysłu i ciała psa. Kong na przykład – to świetna opcja, aby zapewnić Twojemu psu trening intelektualny i zwalczać objawy stresu.
  • Spędzaj z nim czas: Jeśli naprawdę musisz znikać na kilka godzin dziennie, koniecznie znajdź trochę czasu, aby spędzić go z pupilem w domu.
  • Po powrocie do domu zabierz psa na spacer, aby trochę poćwiczył i spotkał inne psy. Ważne jest, aby być czułym i opiekuńczym, aby wzmocnić więź z pupilem.