Sokół - wszystko, co warto o nim wiedzieć

26 Maj, 2020
W dzisiejszym artykule opowiemy o sokole, ptaku drapieżnym o świetnie rozwiniętym wzroku. Dodatkowo, ptak ten potrafi rozwinąć dużą prędkość podczas lotu.
 

Dzisiaj przedstawiamy sokoła, ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych, który znany jest z bardzo bystrego wzroku. Jego wzrok pozwala wykryć zdobycz nawet z dużej odległości. Z tego powodu sokół jest skutecznym i szybkim myśliwym.

Sokół: kilka podstawowych informacji

Istnieje ponad 40 gatunków sokoła, różniących się wielkością i kolorem. To zwierzę żyje na całej planecie z wyjątkiem Antarktydy.

Wśród cech fizycznych sokoła można wymienić następujące:

  • Mają od 24 do 61 cm długości, w zależności od gatunku. Samice są nieco większe o samców.
  • Sokoły mają krzepki kształt ciała, co ułatwia ich przemieszczanie się w powietrzu.
  • Mają cienkie, elastyczne i stożkowe skrzydła, dzięki czemu są bardzo zwinne i mogą szybko zmieniać kierunek.
  • Ich potężne i ostre pazury są idealne do chwytania zdobyczy.
  • Używają grubego, silnego i zakrzywionego dzioba do rozrywania zwierząt, na które polują.

Poznaj sokoła, ptaka drapieżnego z niezwykle rozwiniętym zmysłem wzroku, znanego z bycia celnym i szybkim łowcą.

Niesamowity wzrok

Jak już wspomnieliśmy, ptak ten ma niesamowicie ostry wzrok; średnio jest dwa i pół razy lepszy niż u ludzi. Z tego powodu może wykryć swoją ofiarę na duże odległości.

sokoli wzrok
 

W powieści Ostatni Mohikanin autor James Fenimore Cooper nazwał głównego bohatera Sokole Oko na cześć sokoła. To dlatego, że nawet z daleka zawsze trafiał do celu strzelając z karabinu.

Dokładny i szybki łowca

Gdy sokół wykryje swoją ofiarę z powietrza, rzuca się w jej stronę z wielką prędkością i godną pozazdroszczenia precyzją. Podczas gdy różne gatunki sokołów mają różne metody polowania, najczęstszym z nich jest latanie i nurkowanie.

Niektóre gatunki są szczególnie szybkie i latają z prędkością ponad 180 km/h. Jednak sokół wędrowny przekracza 390 km na godzinę i jest uważany za najszybsze zwierzę w królestwie zwierząt.

Żywi się głównie małymi zwierzętami. Na przykład:

  • Gryzoniami
  • Ptakami
  • Żabami
  • Rybami
  • Wężami

Sokół: Więcej ciekawych informacji

Sokoły to zwierzęta prowadzące dzienny tryb życia i są na ogół samotnikami; pozostają w parach tylko wtedy, gdy nachodzi okres godów. Gniazdują w wysokich miejscach, w górach, na klifach lub na szczytach wysokich drzew. W ten sposób chronią swoje młode przed drapieżnikami.

sokół na wolności

Sokół osiąga dojrzałość płciową w wieku jednego roku. Samica składa zwykle około trzech jaj i opiekuje się młodymi przez około 90 dni, potem młode muszą poradzić sobie same. Szacowana długość życia wynosi 15 lat na wolności i mogą żyć do dwóch dekad w niewoli. W niewoli wykorzystywane są głównie do sokolnictwa.

 

I, oczywiście, człowiek jest jednym z głównych drapieżników, podobnie jak wilki. Dodatkowo orły i sowy mogą polować na małe gatunki sokołów lub bardzo młode okazy.