Aleksandretta - skąd wzięło się to imię?

19 Luty, 2020
 

Uważany przez wielu za jednego z najbardziej kolorowych i proporcjonalnych – ten australijski ptak został uznany za najbardziej odpowiedniego do noszenia imienia tej znakomitej damy – Aleksandretta.

Aleksandretta to kolejna urodzona w Australii papuga o niezwykle miękkich, pastelowych kolorach. Jego upierzenie jest głównie zielone z różowym gardłem, koroną i niebieskawym tyłem oraz jasnozielonymi skrzydłami. Aleksandretta jest uważana za jedną z najbardziej kochających papug na świecie.

Aleksandretta – kiedy pojawiła się po raz pierwszy?

Było to zadanie angielskiego przyrodnika i ornitologa, Johna Goulda. W 1838 r. małżeństwo Gouldów wyruszyło w kierunku Australii w celu zbadania ptaków tego kraju i jako pierwsze opublikowało książkę na ten temat.

Rezultatem podróży była praca Ptaki Australii (1840–1848). Książka zawierała 600 stron w siedmiu tomach i 328 gatunków, które w tym czasie były nowością w świecie nauki. Z biegiem lat ornitolog zaczął nadawać nazwy nowym gatunkom, jak stało się w przypadku Aleksandretty.

Obecnie gęstość zaludnienia tego ptaka wydaje się maleć.

Kim była królowa Aleksandra?

Królowa Aleksandra była duńską księżniczką. W wieku 16 lat została wybrana jako przyszła żona Alberto Eduardo, księcia Walii, spadkobiercy królowej Wiktorii.

Para królewska pobrała się 10 marca 1863 r. Wiele lat później, w 1901 r., Książę Walii wstąpił na tron jako król Edward VII. W ten sposób Aleksandra została królową królestwa brytyjskiego i kolonii. Posiadała również tytuł cesarzowej Indii.

 
aleksandretta

Wiadomo, że królowa Aleksandra była niezwykle aktywna społecznie i uwielbiała zwierzęta. Często uczęszczała na tańce, kolacje, spotkania, poświęcała się działalności charytatywnej oraz odwiedzała szpitale i domy dziecka. Zebrała wiele funduszy dla ważnych, publicznych organizacji charytatywnych.

Tak więc księżna Aleksandra z Danii stała się bardzo kochana i podziwiana w Wielkiej Brytanii – do tego stopnia, że jej styl i sposób ubierania się był naśladowany za jej czasów.

Jak często pojawiają się honorowe nazwy ptaków?

Powszechne jest nazywanie gatunków zwierząt na cześć postaci historycznych. To kolejny sposób na uwiecznienie pamięci. Wśród ptaków jest wiele przykładów, które możemy przytoczyć. Na cześć amerykańskiego przyrodnika Thomasa Horsfielda nazwano opaloną kukułką skowronka.

Na pamiątkę australijskiego artysty i ilustratora Johna Lewina nazwano derkaczyka i wróble. Innym przypadkiem jest zięba i petrel nazwane na cześć ornitologa Johna Goulda.

W omawianym przypadku członków rodziny królewskiej możemy powiedzieć, że reprezentuje go także rajski ptak królowej Wiktorii i papuga królowej Aleksandry (Aleksandretta).

 

W tej elicie znajdziemy także polityków

Wielu polityków i głów państw jest również reprezentowanych poprzez nazwy niektórych gatunków ptaków. Jak dotąd Barack Obama, Indira Gandhi i Nelson Mandela otrzymali ten zaszczyt.

aleksandretta 3

Na długo przed nimi Philip Gidley King, gubernator Nowej Południowej Walii między 1800 a 1806 rokiem, zainspirował nazwę King-Parrot lub australijską papugę.

Aleksandretta – ciekawostki

Uderzające jest to, że w przeciwieństwie do innych gatunków Aleksandretta może tworzyć stada, by przeprowadzać skoordynowane ataki. To zachowanie jest znane jako zastraszanie i służy do zatrzymywania drapieżników. Podczas tego nękania ptaki nurkują, skwierczą, a nawet wypróżniają się na zwierzęciu, które uważają za zagrożenie.

Nic dziwnego, że mają potężny głos. Jedną z jego godnych uwagi cech jest przenikliwy śpiew, który może pokonywać duże odległości. W pomieszczeniach zamkniętych, gdy próbują zwrócić na siebie uwagę mogą Cię ogłuszyć.

 
  • Smith, J. (2007). Gender, Royalty, and Sexuality in John Gould’s Birds of Australia. Victorian Literature and Culture, 35(2), 569-587.
  • Collar, N. & Boesman, P. (2020). Princess Parrot (Polytelis alexandrae). In: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive. Lynx Edicions, Barcelona. (retrieved from https://www.hbw.com/node/54563 on 8 January 2020).