Gdy dzieci chcą dostać zwierzaka na święta – co zrobić?

9 lutego 2019

Dla większości dzieci chęć posiadania zwierzaka jest czymś naturalnym. Jednak, jako rodzic musisz położyć fundamenty, aby nie doprowadziło to do okrucieństwa wobec zwierząt lub ich porzucenia. Jest to o wiele bardziej powszechne niż myślisz, ponieważ ludzie nie myślą o stylu życia ani o potrzebach zwierzaka.

Kiedy małe dzieci zaczynają wykazywać ciekawość wobec natury, a szczególnie dla zwierząt – najprawdopodobniej skończy się na tym, że Twój maluch zapragnie zwierzaka na Boże Narodzenie. Co więc należy zrobić?

Rzeczy, o których należy pamiętać

Jest całkowicie zrozumiałe, że chcesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe i dajesz mu to, czego pragnie. Jednakże nie możesz pozwolić, by tymczasowe pragnienie spowodowało, że inna żywa istota znajdzie się w trudnej sytuacji i będzie cierpieć.

Nie trzeba dodawać, że wiele zwierząt domowych zostaje porzuconych. To smutna prawda, ponieważ ludzie tracą zainteresowanie lub po prostu nie mają wystarczająco dużo czasu, aby się nimi opiekować.

Zwierzęta, tak jak my, są żywymi istotami obdarzonymi inteligencją, posiadającymi swój język i uczucia. Potrzebują specjalnej troski w zależności od rasy i zasługują na to, aby dorastać szczęśliwie i zdrowo. Upewnienie się, że są pod dobrą opieką nie jest decyzją, ale obowiązkiem.

Wyjaśnienie dla dzieci: Psy nie są zabawkami

Ze względu na wszystkie powyższe powody, bardzo ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem i szczerze mówić o posiadaniu zwierzaka. Musi zdać sobie sprawę z powagi opieki, jakiej wymaga pies. Ponadto czasu, jakiego potrzebuje czy długości życia psa itd. Twoje dziecko musi zrozumieć, że zwierzę nie jest zabawką, którą może po prostu wyrzucić, gdy mu się znudzi lub traktować, jako rozrywkę.

Chłopiec idący na spacer z psem.

Warto również dobrze przyjrzeć się swojemu stylowi życia, zanim spełnisz prośbę dziecka. Kiedy wprowadzasz zwierzę do domu, jako dorosły, bierzesz także odpowiedzialność za opiekę nad zwierzęciem.

Chociaż Twoje dziecko może obiecać opiekę nad zwierzakiem, nie będzie w stanie zrobić wszystkiego samodzielnie. Musisz więc poświęcić pewną część swojego czasu i budżetu na nowego członka swojego gospodarstwa domowego.

Zwierzak na święta: jakiego wybrać?

Należy pamiętać, że trzeba wybrać zwierzaka, który najlepiej nadaje się do określonej przestrzeni, stylu życia, klimatu itp. Dlatego też, aby upewnić się, że wybierasz odpowiednie zwierzę dla swojej rodziny, dobrze jest wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Charakter Twojego dziecka, nie wspominając już o osobowości pozostałych członków Twojej rodziny.
  • Ilość wolnego czasu, jaką dysponuje każdy członek rodziny na opiekę nad zwierzakiem.
  • Dostępną w domu przestrzeń.
  • Twoje oczekiwania wobec zwierzaka. Czy chcesz zwierzaka, który jest czuły lub bardziej niezależny, aktywny czy spokojny itp.?
  • Jeśli Twoje dziecko lub inny członek rodziny cierpi na alergię, na przykład na problem z oddychaniem lub wysypkę, powinieneś rozważyć przyjęcie rasy, która nie powoduje alergii.
  • Klimat, w którym mieszkasz, i jak łatwo zwierzę będzie mogło się do niego przystosować.

Ogólnie rzecz biorąc, psy są bardziej zależne od swoich właścicieli. Potrzebują więcej czasu i muszą mieć możliwość ćwiczenia, zabawy, odpowiedniego treningu i spotkań towarzyskich.

Kilka różnic między kotami i psami

Koty są oczywiście bardziej niezależne i łatwiej przystosowują się do mniejszych przestrzeni. Jednak wymagają one uwagi i stymulacji, aby zachować zdrowie fizyczne i poznawcze. Mogą być również bardzo wymagające, jeśli chodzi o jedzenie, higienę i socjalizację.

Odpowiednie zwierzę dla Twojego dziecka niekoniecznie musi być kotem lub psem. Jeśli nie masz dużo miejsca lub jesteś bardzo zapracowany, być może mniejsze zwierzę lub zwierzę wymagające mniejszej codziennej opieki może być lepsze, jak chociażby chomik czy żółw.

Po co kupować, kiedy można adoptować?

Kiedy życie zwierząt traktowane jest jako produkt nadający się do sprzedaży, jest szkodliwe dla ich zdrowia i rozwoju. Wiele zwierząt doznało uszczerbku fizycznego i emocjonalnego, aby stanowić obiekt mody, być używane w walce lub do ciężkiej pracy.

Te „adaptacje” do preferencji ludzi zdarzają się Cocker Spanielom, rottweilerom, dogom argentyńskim, dobermanom, amerykańskim pitbullom i wielu innym rasom.

Adoptując zwierzaka, przyczynisz się w ogromny sposób do walki z niezliczonymi nadużyciami, które mają miejsce podczas zakupu czy sprzedaży zwierząt. Podarujesz także drugą szansę jednemu z milionów zwierząt, które zostały porzucone i wykorzystane.

Dziewczynka całująca kota.

Adopcja zwierzaka może oznaczać, że niektóre z nich mają szansę po raz pierwszy doświadczyć miłości i sympatii rodziny. Mało tego, adopcja oznacza posiadanie sumienia i szacunek dla życia zwierząt. Jest to związek bezwarunkowej i wzajemnej współpracy, taki jakim powinna być każda pełna miłości relacja.

Więc, zamiast kupować zwierzaka, dlaczego nie adoptować go na Boże Narodzenie? Adoptowane zwierzęta są tak samo zdolne do nauczenia się, jak dawać i otrzymywać uczucia, jak każde inne zwierzę. Poza tym będą dozgonnie wdzięczne i nauczą Twoje dzieci dużo o życiu…