Dlaczego Twój pies wyje, gdy wychodzisz

03 Wrzesień, 2018
 

Szybkie tempo życia w mieście oznacza, że ludzie nie spędzają wiele czasu w domu. W związku z tym nie ma czasu na to, aby być ze zwierzęciem, co prowadzi do tego, że pupilowi może czasami być smutno i zaczyna wyć. Co jednak naprawdę powoduje takie zachowanie? Dlaczego Twój pies wyje, gdy wychodzisz z domu?


Psy to niezwykle towarzyskie zwierzęta, dlatego też nie lubią być same. Oprócz tego że pies wyje, mogą też się u nich rozwinąć agresywne zachowania i mogą nawet niszczyć sprzęty w domu. Dlatego ważne jest zrozumienie, dlaczego ma to miejsce i w jaki sposób można zapobiec poczuciu osamotnienia u zwierzęcia.

Jak samotność wpływa na psy?

Większość ludzi oraz zwierząt lubi każdego dnia spędzić trochę czasu w samotności, ale nigdy w nadmiernych ilościach. Większość ludzi nie chce być sama przez cały czas i to samo dotyczy psów.

Jeśli brakuje Ci wolnego czasu, to nie poświęcasz go wiele swojemu psu. To będzie mieć w końcu negatywny, fizyczny oraz psychologiczny, wpływ na Twojego psa. Jeśli pies wyje, gdy wychodzisz z domu, być może zbyt często zostawiasz go samego.

Gdy pies wie, że spędzi „długie godziny” sam w domu, będzie źle się zachowywał, aby zwrócić na siebie Twoją uwagę. Agresywne, destrukcyjne zachowania, powtarzanie ruchów, skomlenie, ciągłe szczekanie i wycie to typowe metody używane przez psy w celu wyrażenia uczuć.

dlaczego Twój pies wyje
 

Ważna jest umiejętność rozróżnienia między lękiem separacyjnym a samotnością. To drugie zdarza się, gdy pies jest daleko od najważniejszej dla niego istoty (matki, siostry lub pewnego członka ludzkiej rodziny). Może wykazywać podwyższony stan stresu, nawet gdy jest z innymi członkami rodziny.

Powody, dlaczego Twój pies wyje

Tak, jak ich bliska rodzina – wilki, psy to zwierzęta towarzyskie, które zazwyczaj żyją w stadach. Nawet życie w środowisku domowym nie doprowadzi do zniknięcia tych instynktów. Ludzie bowiem adoptują psy do innego rodzaju stada: rodziny.

Psy wyją, gdy zostają same, ponieważ mają naturalną tendencję do leku separacyjnego oraz smutku.

Możliwe traumy z przeszłości mogą być kolejnym czynnikiem, który doprowadził do rozwoju tego negatywnego zachowania. Porzucone szczeniaki często były bardzo źle traktowane przed adopcją, więc strach przed byciem samemu sprawia, że są jeszcze bardziej nerwowe.

Innym powodem mogą być złe nawyki, których nauczył psa właściciel. Nieprawidłowa tresura zwierzęcia może też powodować zaburzenia przywiązania. Zawsze powinieneś próbować temu zapobiec, aby mieć zdrowe relacje z pupilem.

Lęk separacyjny

Źródłem tego zachowania najczęściej jest strach. Jeśli Twój pies poczuje się zagrożony, będzie w stanie gotowości i może zniszczyć przedmioty w domu, wyjąc z desperacji.

Niekontrolowany lęk jest naturalny u zwierząt, które zazwyczaj żyją w stadach. Cierpi na to co najmniej 15% psiej populacji. Jeśli nie będziesz zwracać dostatecznej uwagi na to zachowanie, pies może być nieszczęśliwy, zestresowany lub niespokojny.

 
pies sam w domu

Pies ciągle wyje – Porady jak go powstrzymać

Niezwykle ważne jest nauczenie zwierzęcia, jak ma się zachowywać, gdy jest samo. Jeśli Twój pies wyje, gdy wychodzisz z domu, musisz wytresować go, aby umiał pokonywać stres i zajmował się dobą pod Twoją nieobecność. Możesz dać mu zabawki – takie, jak kości, rzeczy do gryzienia, małe zagadki – to dobry pierwszy krok w walce ze stanami lękowymi u psa.

Wygodne, ciepłe i ciche środowisko pomoże psu się rozluźnić. Miękkie legowisko zapewni mu bezpieczną przestrzeń i poprawi stabilność psychiczną. Czasami zaleca się zostawienie włączonego radia, aby pies nie siedział w całkowitej ciszy.

Spacer przed wyjściem z domu to kolejna dobra aktywność zapobiegająca psiemu wyciu. Ćwiczenia zmęczą pupila i będzie spał pod Twoją nieobecność. Jeśli długo Cię nie będzie, nakarm psa przed ćwiczeniami, aby uniknąć problemów z żołądkiem oraz zmniejszyć jego niepokój.

Świetnym rozwiązaniem, jeśli Cię na to stać i tego chcesz, jest adopcja drugiego psa, aby towarzyszył Twojemu pupilowi. Nie jest to łatwa decyzja i musisz wziąć na siebie odpowiedzialność związaną z opieką nad kolejnym zwierzęciem. Aby relacje między psami były zdrowe, musisz przedstawić je sobie we właściwym czasie i we właściwy sposób.