Dlaczego psy uwielbiają się tarzać w brudzie i błocie

12 września 2018

Gdy wyprowadzamy psa na spacer, czy to w parku czy na podwórku, z przyjemnością skorzysta on z szansy wytarzania się w błocie. Dlaczego psy to robią? Dlaczego psy uwielbiają się tarzać w brudzie i błocie? 

Poniżej odpowiemy na te pytania i doradzimy Ci jak ograniczyć to zachowanie.

Powody, dla których psy uwielbiają się tarzać w błocie

Tarzanie się w błocie i brudzie to zachowanie, którego oczywiście psy nie dzielą z ludźmi i być może właśnie dlatego właściciele psów tego nie rozumieją i zazwyczaj nie lubią.

To prawda, że pies potrzebuje potem kąpieli, co jest kłopotliwe. Jednocześnie karanie psa za to zachowanie jest jak odcinanie go od jego dzikiej strony.

starszy pies

1. Instynkt łowiecki

Jak wspomnieliśmy, psy zachowują pewne cechy i zachowania swoich dzikich przodków. Jak wilki (ich najbliżsi krewni), psy muszą się kamuflować, gdy polują na zdobycz.

Więc jedną z rzeczy, które robią, jest ukrycie własnego zapachu, co może obejmować posmarowanie się błotem, cuchnącymi substancjami a nawet martwymi zwierzętami.

2. Instynkt terytorialny

Gdy Twój pies tarza się w zdobyczy, pozostawia swój niepowtarzalny zapach na jej grzbiecie lub nogach. W ten sposób pies okazuje radość ze znalezienia zdobyczy przed innymi psami.

Gdy inne psy wreszcie ją znajdą, będą wiedziały do kogo należy, ponieważ poczują na niej zapach Twojego psa.

Psy mają na ciele setki gruczołów, które wytarzają zapach i łatwo im zostawić go na rzeczach. Jest to też sposób na powiadomienie innych członków stada o tym, co znalazł pies.

3. Aby utrzymać niepowtarzalny zapach psa

Ludzie utrudniają psom życie poprzez mycie ich perfumowanym mydłem (nawet, jeśli produkt jest odpowiedni dla zwierząt). Zapachy, które są ‚brudne’ i ‚obrzydliwe’ dla ludzi są niepowtarzalnymi ‚dowodami osobistymi’ psów.

Mimo że może to być nieprzyjemne dla ludzi, którzy z nimi mieszkają, to psy komunikują się z innymi psami za pomocą zapachu.

A jeśli myślisz, że psy lubią kąpiele z bąbelkami i talk… to jesteś w błędzie. Gdyby zależało to od psów, wolałyby wytarzać się w odchodach konia, a nie wziąć kąpiel, która usunie ich wyjątkowy zapach.

4. Psy uwielbiają się tarzać, aby cieszyć się zapachami i doznaniami

Chociaż trudno nam to zrozumieć, psy uwielbiają się tarzać w brudzie, martwych zwierzętach i śmieciach. Zmysł węchu psa nie jest taki sam, jak człowieka. 

W rzeczywistości jest on o wiele lepszy. Krowie łajno może być dla Twojego psa przyjemniejszym zapachem, niż luksusowe perfumy dla nas.

5. Aby dzielić się informacjami

To również zostało odziedziczone przez psy od ich najbliższych kuzynów, dzikich wilków. Według badania, gdy wilk znajduje coś co zwróciło jego uwagę, najpierw wącha ofiarę, a potem tarza się w niej, aby pokryć się jej zapachem.

Następnie wilk przenosi zapach na resztę stada, aby wspólnie zdecydować, czy zjedzą ofiarę.

6. Aby pokazać wyższość

W tym przypadku celem jest pokazanie stadu, że pies złapał coś interesującego, a więc zasługuje na pochwałę.

Obecnie jednak biedny pies zostanie skarcony przez właścicieli, ponieważ zapach zwierzęcia po tym, jak wytarzał się w błocie lub zdobyczy może być nie do zniesienia dla człowieka.

Jak możemy powstrzymać psa przed tarzaniem się w brudzie?

Po pierwsze, nie musisz karcić ani karać psa, ponieważ jeśli zwierzę to robi, to jest to zachowanie czysto instynktowne. Co jednak możesz zrobić, to unikać zachęcania do tego zachowania.

Na przykład, jeśli zabierzesz psa na spacer do parku i zobaczysz, że ociera się o coś brudnego, stanowczym głosem powiedz mu „Nie” i odsuń go. 

Będziesz potrzebował dużo cierpliwości, ponieważ zwierzak może nie zrozumieć polecenia za pierwszym razem.

odpoczywający pies

Jeśli Twój pies zazwyczaj robi to na Twoim własnym podwórku, rozwiązanie może być proste – częściej sprzątaj jego odchody i upewnij się, że na terenie nie ma śmieci, martwych zwierząt, ani niczego innego co przyciągnęłoby uwagę pupila.