Dlaczego psy nas liżą? Komunikowanie się zwierząt.

15 czerwca 2018

Kiedy wracamy do domu, kiedy oglądamy telewizję, kiedy bawimy się na podłodze … Każda sytuacja jest idealna, aby uzyskać „buziaka” od naszego zwierzaka. Chcesz wiedzieć, dlaczego psy nas liżą? Przeczytaj poniższy artykuł.

Powody – dlaczego psy nas liżą

Powody, dla których psy nas liżą, są różne: może to być nawyk, zachowanie, sposób komunikowania się lub wyraz ich pragnień. Główne powody są następujące:

1. Aby nas poznać

Chociaż najbardziej rozwiniętym zmysłem u psów jest węch, mogą również dowiedzieć się sporo o istotach i rzeczach, które je otaczają poprzez smak. To może być najbardziej „logiczne” wyjaśnienie, dlaczego psy nas liżą.

Kiedy poruszają językami po naszych twarzach, poznają nas w ten sposób. Dzieje się tak ponieważ mamy szczególny smak, który przekazuje dwie bardzo ważne informacje: nasze nastroje i stan zdrowia.

Pies liżący dziewczynkę.

2. Aby wyrazić miłość

Można powiedzieć, że lizanie psa jest równoznaczne z pocałunkiem lub pieszczotą u ludzi. Dlatego psy wyrażają swoją miłość do kogoś przy użyciu języka. Powinieneś wiedzieć, że po stronie zwierzęcia nie ma „złych zamiarów”, jeśli liże twoją twarz lub usta.

On po prostu mówi ci, że cię kocha, dziękując ci za opiekę nad nim i że pragnie dać znać, że jest szczęśliwy u twego boku.

3. Aby się przywitać

Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakich momentach lub sytuacjach twój pies liże cię najintensywniej? Prawdopodobnie po tym jak nie widział cię przez kilka godzin (lub nawet minut). Kiedy wracasz z pracy lub po załatwieniu różnych spraw, nawet gdy wstaniesz rano, twój zwierzak będzie chciał cię polizać.

Może to być przetłumaczone jako „cześć” lub też „tęskniłem za tobą”. Lizaniu towarzyszy energicznie merdający ogon i ciągłe podskakiwanie.

4. Aby spróbować kremu lub perfum

To kolejny powód dla którego psy nas liżą. Ponieważ lubią produkty, których używamy! Jeśli nałożysz krem, balsam lub perfumy … pierwszą rzeczą, którą zrobi twój pies, będzie lizanie. Niektóre zwierzęta lubią pewne produkty bardziej niż inne (na przykład te, które mają owocowe smaki lub zapachy).

Może także polizać nas, gdy wróciliśmy z treningu lub gdy się spociliśmy. Dlaczego? Ponieważ psy uwielbiają słone smaki … takie jak chociażby pot.

5. Aby zwrócić twoją uwagę

Lizanie może być wykorzystane jako wezwanie, jeśli zwierzę chce, abyś zwrócił na nie uwagę. Na przykład, jeśli chce się bawić, a ty oglądasz telewizję; jeśli jesz a on chce dostać trochę twojego jedzenia; jeśli siedzisz na kanapie, a on próbuje wskoczyć ci na kolana itp.

Może również prosić cię o zabranie go na spacer, pogłaskanie po brzuchu lub to, byś dał mu wody. Obserwuj w jakich momentach lub sytuacjach twój pies cię liże, a szybko nauczysz się rozumieć, czego pragnie w danej chwili.

6. Aby zmniejszyć lęk

Lizanie właściciela, zabawek, łóżka lub samego siebie może być także sposobem na to by się uspokoić. Na przykład może się tak zdarzyć, gdy nadchodzi burza (wraz z piorunami) lub kiedy po raz pierwszy wejdzie do samochodu. Jeśli są zaniepokojone, psy liżą nas by poczuć się lepiej.

7. Aby pokazać uległość

Psy mogą wykorzystywać lizanie do wykrywania esencji naturalnych dla swojej rasy, na przykład gdy pies jest samcem dominującym, lub gdy samica ma cieczkę. Dlatego, gdy nas liże, może w ten sposób okazywać swoją uległość wobec nas.

Oznacza to, że „akceptuje” to, że jesteś alfą jego stada i że zrobi wszystko, co mu powiesz (chociaż czasami są wyjątki).

Pies liżący dziecko.

8. Aby nas wyczyścić

Kiedy rodzą się szczenięta, matka liże je aby je oczyścić. Twój pies może chcieć zrobić to samo, gdy liże twoje stopy lub ręce, jeśli z jakiegoś powodu uzna je za brudne.