Czy Twój pies jest dobrym myśliwym?

28 Kwiecień, 2019
Jest to instynkt, który w pewnym stopniu zależy od rasy Twojego psa. Pies z instynktem myśliwskim ma tendencję do trzymania nosa przy ziemi i wąchania wszystkiego, bez unoszenia głowy podczas spacerów.
 

Zauważyłeś, że Twój pies jest bardzo skupiony na ruchu ptaków i owadów, gdy jesteście na dworze? Jeśli tak, oznacza to, że Twój pies odziedziczył zachowania instynktowne, takie jak wypasanie bydła czy polowanie – po swoich dzikich przodkach.

Aby dowiedzieć się, czy Twój pies jest dobrym myśliwym, przeczytaj ten artykuł. Zawiera on informacje o tym, jak możesz obudzić w swoim psie prawdziwego łowcę.

Czym jest instynkt?

Instynkt jest wewnętrznym impulsem posiadanym przez wszystkie istoty żyjące, który umożliwia przeżycie. Dzięki instynktowi wiemy, jak się zachować w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Istota nieposiadająca instynktu jest bezbronna nawet w swoim własnym środowisku.

W związku z tym, wrodzony impuls lub instynkt jest czymś w rodzaju „czystej energii”. Siła ta stanowi obieg zamknięty: jest przyczyną i skutkiem wszystkich działań zwierzęcia. Każde instynktowne zachowanie jest jej wyrazem, od samego początku aż do końca.

Niektóre zachowania instynktowne są początkowo metodą adaptacji i zostają genetycznie przekazane przyszłym pokoleniom, aby mogły przetrwać w konkretnym środowisku. Na przykład, instynkt łowiecki był niezbędny, aby wilki i dzikie psy mogły zdobyć pożywienie.

psy myśliwskie
 

Nawet szczenięta niektórych ras mogą wykazywać naturalną tendencję do pewnych zachowań, chociaż nigdy nie były w tym kierunku szkolone. niektóre owczarki border collie zaczynają samodzielnie zaganiać zwierzęta, gdy mają 2 lub 3 miesiące.

Psy i ich instynkt łowiecki

W przeszłości, człowiek i pies wspólnie polowali wykorzystując swoje połączone umiejętności, aby osiągnąć, jak najlepsze rezultaty. Osobno, ludzie i psy byli silni, ale podatni na ranienia. Gdy byli razem, chroniły ich racjonalność, instynkt oraz wierność. Był to związek skazany na sukces.

Niemal wszystkie psy mają w swoim DNA instynkt łowiecki. Jednakże nie oznacza to, że muszą polować na zdobycz, aby jeść. Mimo to niektóre rasy są z natury lepsze w polowaniu. Najstarsze rasy, takie jak chow chow czy husky, wciąż posiadają wiele starożytnych instynktów.

Skąd będziesz wiedział, czy Twój pies jest dobrym myśliwym

Dowiesz się, czy Twój pies jest dobrym myśliwym, gdy zainteresujesz się psią genetyką i zachowaniem. Poniżej znajdziesz kilka porad, które ułatwią Ci rozpoznanie instynktów łowieckich u ukochanego pupila.

Nie zapominaj o genach

Jak wspomniano powyżej, instynktowne zachowania łowieckie są zakodowane głęboko w genach niektórych ras. Tak więc genetyka jest doskonałym wskaźnikiem tego, czy Twój pies jest dobrym myśliwym.

pies na łące
 

Jeśli Twój pupil jest terrierem, wyżłem włoskim krótkowłosym, legawcem, wyżłem, seterem, aporterem lub spanielem, to prawdopodobnie posiada silny instynkt łowiecki. Beagle, jamniki oraz dalmatyńczyki również mają silną tendencję do polowania.

Jeśli masz psa nierasowego, możesz przyjrzeć się jego umaszczeniu i sprawdzić, w jakim stopniu przypomina wcześniej wymienione rasy psów. Jednak zawsze najłatwiej jest dokonać analizy na podstawie zachowania zwierzęcia.

Zachowanie Twojego psa

Niezależnie od rasy, wieku i płci, każdy pies może wykazywać tendencje łowieckie. Najlepiej więc sprawdzić, czy Twój pies jest dobrym myśliwym, analizując jego zachowanie.

Psy myśliwskie mają mocniejszy niż inne psy, zmysł węchuUwielbiają wąchać wszystko dookoła nich i szukać potencjalnej zdobyczy. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel ciągle obwąchuje ziemię, rośliny, powietrze i każdy kąt w domu, jest to oczywisty znak, że ma instynkt łowiecki.

wąchający beagle

Psy z dobrze rozwiniętym zachowaniem łowieckim prawie nigdy nie unoszą głowy podczas spaceru. Skupiają wszystkie swoje zmysły na ziemi, gdzie zazwyczaj skrywa się zdobycz.

 

Jeśli Twój pies jest dobrym myśliwym, będzie skupiony również na otaczających go zwierzętach. W ekstremalnych przypadkach może próbować uciec, straci kontrolę lub zignoruje polecenia właściciela, aby pobiec za ptakami, owadami lub małymi gryzoniami.

Ten brak kontroli nie jest czymś, do czego należy psy zachęcać, niezależnie od ich rozmiaru czy rasy. Pies, który uparcie próbuje złapać zdobycz stanowi zagrożenie nie tylko dla innych zwierząt, ale także dla ludzi.