Boże Narodzenie – co możesz zaserwować zwierzętom?

20 września 2018

Ostatnimi czasy Boże Narodzenie w wielu domach kojarzy się z obficie zastawionym stołem i zjadaniem olbrzymich ilości jedzenia. Należy jednak pamiętać jak ważne jest unikanie wysokokalorycznych pokarmów, takich jak słodycze, tłuste mięsa, napoje alkoholowe i słodzone itd.

Dowiedz się co możesz zaserwować swoim zwierzętom na Boże Narodzenie.

Podczas Świąt nasze zwierzęta zjadają duże ilości jedzenia, które przygotowujemy. Zwłaszcza psy nieustannie krążą w okolicach kuchni, prosząc o małe co nieco, a właściciele skłonni są uszczknąć im trochę resztek, a nawet odrobinę swojej porcji.

Dobre zwyczaje zwierząt na Boże Narodzenie

Wykorzystanie resztek z obficie zastawionego bożonarodzeniowego stołu jako pokarm Twoich zwierząt na święta nie jest dla nich ani dobre, ani tym bardziej zdrowe.

Nasi pupile są wszystkożerni. Pokarmy, za którymi my przepadami są zazwyczaj lubiane również przez nasze zwierzęta. Częstowanie ich świątecznym puddingiem, kruchym ciastem czy marcepanem nie jest jednak zbyt dobrym pomysłem.

Istnieją specjalne słodycze dla zwierząt, które możesz znaleźć w specjalistycznych sklepach. Możesz oczywiście pozwolić swojemu pupilowi towarzyszyć przy świętowaniu bożonarodzeniowej kolacji. Będzie jednak zdecydowanie lepiej, jeśli zaopatrzysz się przedtem w specjalnie dla nich skomponowane słodycze czy cukierki.

Czarny kot przy misce

Jeśli chodzi o potrawki mięsne, to niektóre przepisy bożonarodzeniowe mogą być całkiem niebezpieczne dla zwierząt. Potrawy te mogą powodować niestrawność. Zwierzę może również zakrztusić się kością.

Zwierzęcy jadłospis na Boże Narodzenie. Winogrona na sylwestra?

W niektórych kulturach istnieje tradycja żegnania starego roku, spożywając winogrona. Nie jest to jednak zdrowe dla psów. Istnieją dowody na szkodliwość winogron na nerki naszego pupila.

Owoce morza

Muszle i skorupy owoców morza zawierają substancję zwaną chityną, która jest dla psów ciężkostrawna. Spożycie owoców morza prawdopodobnie wywoła wymioty, biegunkę lub zaparcia.

Czekolada jest trująca dla Twojego pupila

Czekolada przynosi ludziom wiele korzyści zdrowotnych. Stosuje się ją jako dodatek do wielu bożonarodzeniowych ciast i deserów. Nie jest ona jednak polecana zwierzętom. Zawiera bowiem substancję zwaną teobrominą, która okazuje się dla nich trująca.

Cebula i czosnek

Cebula zwiera substancję (tiosiarczan), która niszczy krwinki czerwone u psa. Możliwymi negatywnymi skutkami względem zdrowia Twojego psa, zwłaszcza, jeśli jest on chory lub stary są: anemia, osłabienie i problemy z oddychaniem.

Karma, którą kupujesz dla swojego psa z pewnością nie zawiera cebuli, natomiast resztki z Twojego stołu mogą mieć jej mniejsze lub większe ilości.

Również czosnek, który jest obecny w wielu bożonarodzeniowych potrawach negatywnie wpływa na zdrowie Twojego psa. Układ pokarmowy psów nie jest odpowiednio przystosowany do trawienia czosnku. Wynika z tego, że spożycie czosnku jest dla psa trujące.

Alkohol, niebezpieczeństwa czyhające na psa podczas Bożego Narodzenia

Szampan i wino to częsty dodatek do kolacji, obecny na bożonarodzeniowym stole. Ważne jest, aby zachować ostrożność, jeżeli w pobliżu są zwierzęta.

Nawet najmniejsza ilość alkoholu jest trująca dla psa. Nie wnosi on żadnego pożytku do diety Twojego pupila.

Orzechy

Orzechy są bardzo złożonym pokarmem, ciężkostrawnym dla psów. Nawet w postaci pokruszonej, psy nie są w stanie odpowiednio ich strawić.

Kości

Kości ze świątecznej pieczeni w żadnym wypadku nie powinny znaleźć się w psiej misce. Jedynym wyjątkiem jest kolano wołowe, które zostało porządnie obgotowane. Wszystko inne może wywołać przebicie jelit, biegunkę lub zaparcia.

Kawa i herbata

Zawarte w tych napojach kofeina i inne substancje pobudzające nie są wskazane dla zwierząt.

Resztki z bożonarodzeniowego stołu

Czasami zdarza się, że nasze domowe psy stają się ‚pojemnikiem na resztki”. Aby zaoszczędzić trochę ich codziennego pokarmu, ludzie karmią je pozostałościami z bożonarodzeniowej kolacji.

Jednak należy pamiętać o specjalnych potrzebach żywieniowych naszego pupila. Ich zdrowie zależne jest od tego, aby unikać resztek, które zawierają pokarmy mogące wywołać poważne problemy trawienne u Twojego psa.

Miska żarcia dla psa w Boże Narodzenie

Z odrobiną wyobraźni i odpowiednimi produktami, z pewnością będziesz w stanie stworzyć bogaty bożonarodzeniowy jadłospis dla swojego pupila. W ten sposób będziecie mogli wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas w roku.