5 najlepszych filmów o psach wszech czasów

Koniec z banałami. Sprawdźmy, co będzie przyszłymi klasykami kina!
 

Przygotowując listę najlepszych filmów o psach, nieuniknione jest bycie subiektywnym. Tym razem chcemy jednak odłożyć banały na bok. W tego typu filmach psy są zazwyczaj bezinteresownymi superbohaterami.

Mogą wszystko. Biorą też udział w zdarzeniach, które wydają się bardziej odnosić do ludzi, niż do zwierząt. Nasza lista 5 najlepszych filmów o psach jest nieco inna.

Wybraliśmy filmy, które przedstawiają prawdziwe psy, a nie tylko stereotypy na ich temat oraz ich uczłowieczenie.

Nasz wybór filmów o psach

Oto lista 5 filmów o psach, które zostały nakręcone na przestrzeni wielu lat, w różnych językach, w różnych miejscach. Zachęcamy Cię do uzupełnienia naszej listy, dodając tytuły filmów, które zachwyciły Cię w różnych momentach Twojego życia.

5 najlepszych filmów o psach

1. Umberto D. (1952)

Film będący dziełem włoskiego reżysera, Vittorio de Sica, nie przestaje nas poruszać. Jest prosty i prawdziwy. Jest to historia mężczyzny na emeryturze, który znajduje się w rozpaczliwej sytuacji finansowej.

Najpierw, razem ze swoim psem o imieniu Flike, bohater zostaje wyrzucony ze swojego domu. Jego zwierzak staje się jego jedynym towarzyszem. Umberto w tej sytuacji rozważa popełnienie samobójstwa. Z tego powodu rozpoczyna on poszukiwania nowego domu dla swojego psa – niestety, bezskutecznie.

Kiedy okazuje się, że Umberto nie jest w stanie pomóc swojemu czworonogowi, bierze go w na ręce i staje na środku torów kolejowych, aby nadjeżdżający pociąg zakończył jego życie. Flike jakiś sposobem uwalnia się z objęć Umberto i ucieka, a mężczyzna podąża za nim, dając tym samym szansę, zarówno sobie, jak i swojemu towarzyszowi, na nowe życie.

 

Wybór 5 najlepszych filmów o psach brzmi dość pretensjonalnie. Wybraliśmy więc opowieści, które przedstawiają historie zwierząt i są pozbawione stereotypów czy ich personifikacji. Historie te przedstawiają różne rodzaje relacji ludzi z tymi wspaniałymi zwierzętami.

2. Marley & Me (Marley i Ja, 2008)

Amerykański film w reżyserii Davida Frenkel, w którym w głównej roli wystąpił Owen Wilson. Film ten z niezwykłą wrażliwością i głębią przedstawia historię codziennej, intymnej relacji dwójki przyjaciół. Związek opisany w filmie dotyczy psa i jego właściciela, i trwa on przez aż 14 lat.

Tytułowy Marley, bohater filmu, to labrador. Pies wiedział jak zdobyć serce głównej bohaterki, granej przez Jennifer Aniston. Historia ta oparta jest na autobiograficznej powieści autorstwa dziennikarza Johna Grogana.

 

3. Amores Perros (2000)

Trzeci na naszej liście 5 najlepszych filmów o psach, pierwszy film meksykańskiego reżysera Alejandro González Iñárritu mógł przypaść Wam do gustu.

Ale jest jedna rzecz, którą udało się mu osiągnąć – nikt nie pozostaje obojętny wobec siły przedstawianych w nim obrazów i intensywności krzyżujących się opowieści.

W samym środku ludzkiego konfliktu nagle pojawiają się psy. Niektóre z nich biorą udział w potajemnych walkach, rozgrywanych między bezpańskimi psami, którymi opiekuje się były partyzant, ocalały z zamachu na jego życie.

Przeczytaj także: Psy i koty to nie tylko zwierzęta domowe, ale też członkowie rodziny

 

Inne zwierzęta mieszkają w luksusowych domach i prowadzą uprzywilejowane życie, ale są w tym wszystkim zagubione.

4. El Perro (Bombon. Historia pewnej przyjaźni. 2004)

W filmie w reżyserii Carlosa Sorín, który został nakręcony w Patagonii w Argentynie, poznajemy historię mężczyzny, który tuż po ukończeniu 50 roku życia został zwolniony z pracy.

Jego życie zmienia się, kiedy zostaje on zatrudniony do pomocy przy naprawie samochodu, a w formie płatności otrzymuje psa.

Na początku mężczyzna nie wie do końca, co powinien zrobić ze zwierzęciem. Pies, wspaniały dog argentyński, otwiera przed bohaterem drzwi do zupełnie nowej rzeczywistości, a dzięki swojemu rodowodowi, zabiera go ze sobą do świata pokazów dla psów.

5 najlepszych filmów o psach

5. Truman (2015)

Jest to jeden z filmów o psach, opowiadający historię samotnego człowieka. Argentyński aktor (w tej roli Ricardo Darín) zostaje zesłany do Madrytu. Po pewnym czasie okazuje się, że jest on śmiertelnie chory.

Jego jedynym celem staje się znalezienie nowego, kochającego domu dla jego psa, Trumana. Truman, tytułowy bohater, był wiernym towarzyszem dla swojego pana przez wiele lat.

Pochodzący z Katalonii reżyser, Cesc Gay, opowiedział w tym filmie dość niekonwencjonalną historię. Obraz ten wyreżyserowany przez inną osobę mógłby zmienić się w łzawy dramat.

Musimy w tym miejscu również wspomnieć o Troilo, przepięknym bullmastiffie, który wcielił się w rolę Trumana. Nie tylko poruszał on nasze serca swoją rolą w filmie, był on również szkolony do pracy z autystycznymi dziećmi. Niestety, Troilo niedawno zmarł.