Żółte wymioty u psów – przyczyny i objawy

16 lutego 2019
Zawsze niepokojące nas - żółte wymioty u psów zazwyczaj są wynikiem nieodpowiedniej diety wysokotłuszczowej, bądź spożycia dużej ilości trawy, czy innych podobnych substancji. 

Zdrowie układu pokarmowego jest niezwykle istotne. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie wśród psów może mieć różne przyczyny i rozmaite objawy. Jednym z nich są żółte wymioty.

Dowiedz się co je wywołuje, i jak je leczyć. 

Żółte wymioty u psów – charakterystyka

Żółta substancja, wydobyta przez Twojego psa to nic innego, jak żółć. Wydzielina wytwarzana przez wątrobę, przechowywana w woreczku żółciowym w czasie trawienia pokarmów. Po rozpoczęciu procesu trawienia, jelita cienkie uwalniają ją i następuje ostatni etap trawienny.

Często do wymiotów dochodzi, kiedy w organizmie występuje nadprodukcja żółci. Z czego się składa ta substancja?

żółte wymioty pies

Żółć składa się z wody, lecytyny, cholesterolu, jonów wodorowęglanowych, pigmentów oraz soli żółciowych. Żółte wymioty mogą więc oznaczać przedostanie się żółci do żołądka. Zwykle dzieje się tak, jeśli w diecie dostępne były pokarmy bogate w tłuszcz, bądź znaczna ilość trawy. 

Dieta psów cierpiących na to schorzenie powinna składać się z pokarmów bogatych w błonnik i produktów o niskiej zawartości tłuszczu, które pomogą załagodzić objawy.

Patologie powiązane z żółtymi wymiotami u psów

Jeśli sama zmiana diety psa nie okazała się pomocna i wciąż występują o zwierzęcia żółte wymioty: mogą one mieć podstawę patologiczną, związaną z konkretną chorobą. Dlatego postanowiliśmy przedstawić Ci najczęściej powiązane z tym zjawiskiem schorzenia.

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak wrzody, infekcje pasożytnicze i niektóre rodzaje nowotworów. Kwasowość żółci może podrażniać przełyk i wywoływać wrzody. Dotyczy to szczególnie kilku ras: buldogów, retrieverów i małych psów.
  • Zapalenie trzustki. Trzustka stanowi organ odpowiedzialny za wytwarzanie substancji układu trawiennego i hormonów, takich jak insulina czy glukagon. Produkuje substancje niezbędne do życia. Zapalenie trzustki może wystąpić nawet po zjedzeniu żywności bogatej w tłuszcze. Powoduje bóle brzucha, biegunkę i żółte wymioty.
chory pies

Trzustka odpowiada za wydzielanie soków trawiennych, czyli enzymów, które rozkładają składniki pokarmowe. Ponadto produkuje składniki odpowiedzialne za neutralizację kwaśnego odczynu treści pokarmowej.

  • Niedrożność jelit. Niektóre z kości, zabawek czy fragmenty sierści mogą gromadzić się w jelicie psa i prowadzić do jego niedrożności.
    Jeśli podejrzewasz u zwierzęcia tę chorobę udaj się do najbliższego 24-godzinnego pogotowia ratunkowego dla zwierząt. 
  • Alergie. Co ważne, uczulające produkty spożywcze dotyczą też psów. Najczęściej wymioty wywołane alergiami mają żółte zabarwienie. Czasami spowodowane mogą być też gwałtowną zmianą diety. Należy pamiętać, że zwierzęta mogą z czasem uczulić się na często przyjmowane pokarmy.

Alergenami mogą być np. pyłki roślin, rośliny wiatropylne i owadopylne. Psy reagują na alergię nieco inaczej niż ludzie.

Podsumowanie

Bardzo ważne są leki, które polepszają motorykę układu pokarmowego psa i duża doza ostrożności. Wymioty pojawiają się bardzo często przy pustym żołądku, dlatego można zmniejszyć przerwy między posiłkami.

Oczywiście pamiętaj o natychmiastowej wizycie u lekarza, przy pierwszych wymiotach żółcią. Należy bezwzględnie zdiagnozować psa i podjąć leczenie. Nie możemy doprowadzić do odwodnienia i osłabienia naszego pupila.